Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Višňovský je produktívnejší, Chára slávnejší

Ľubomír Višňovský patrí k lídrom Anaheimu. (Autor: ap)
Vojtech Jurkovič|14. jan 2011 o 18:03

Suverénne najproduktívnejším Slovákom v NHL je obranca Ľubomír Višňovský s 36 bodmi. Keď mal dvadsať rokov, tvrdil, že so svojimi fyzickými parametrami nikdy nebude mať šancu presadiť sa v zámorí.


BRATISLAVA. V nominácii na zápas hviezd NHL je zo Slovákov iba Zdeno Chára. Kapitán Bostonu nastúpi 30. januára v Caroline (Raleigh) už na svoju piatu exhibíciu All Star NHL.

Ľubomír Višňovský v nominácii nie je, hoci v hodnotení produktivity má zatiaľ o 15 bodov viac (Višňovský 8+28, Chára 7+14).

Obranca Anaheimu Višňovský v poslednom domácom zápase so St. Louis (7:4) dosiahol dvanástykrát tri body (1+2) v jednom zápase vo svojej kariére. Chárov Boston má o tri body viac ako Višňovského Anaheim.

V rebríčku tesne pri sebe

Rýchly korčuliar Višňovský je v aktualizovanom hodnotení ESPN Trophy Tracker o individuálnu cenu Jamesa Norrisa pre najlepšieho obrancu na treťom mieste za Krisom Letangom z Pittsburghu a veteránom Nicklasom Lidströmom z Detroitu. Chára je štvrtý.

Tridsaťštyriročný rodák z Topoľčian Višňovský si v lete pochvaľoval výmenu z Edmontonu do Anaheimu, ktorá prišla po olympiáde vo Vancouvri.

„Potešil ma návrat do podnebia, na aké som bol zvyknutý z rokov v Los Angeles. Navyše, v kabíne Anaheimu som našiel dosť kvalitných hráčov, aby som mohol pomýšľať na to, že tím sa po deviatich rokoch znovu prebojuje do play off."

V tejto sezóne má Višňa našliapnuté na ďalšiu 50-bodovú sezónu. Kariérny rekord 67 bodov dosiahol v drese Los Angeles v sezóne 2005/2006.

Višňovský si zahral v jedinom zápase All Star - v Dallase v roku 2007. Vybrali ho z Los Angeles do výberu Západu,ktorý zdolal Východ 12:9. Višňovský prispel k výhre gólom i asistenciou. Tímu Východu nestačili vtedy ani dva góly bostonského šéfa Cháru.

Motivujúce príbehy

Príbehy Višňovského i Cháru sú podobne motivujúce pre mládež. Kým Chára sa predieral cez posmešky až hrozbu komplexov pre svoju extrémnu výšku (206 cm), Višňovský (178) netají, že ešte v dvadsiatich rokoch sa trápil, že je malý. „Keď som prvýkrát videl zámorký štýl na Svetovom pohári 1996 v drese slovenskej reprezentácie, bezmocne som v duchu vyškrtol NHL zo svojej profesionálnej budúcnosti," spomínal majster sveta 2002.

Po striebornom šampionáte 2000 v Petrohrade ho však ako 24­ročného nečkane draftovali Los Angeles, kde sa pri útočníkovi Žigovi Pálffymu vypracoval do špičky. V súčasnosti ťaží ofenzívny korčuliar s dobrou strelou už aj z bohatých skúseností z NHL.

Višňovský je momentálne produktívnejší, o pol roka mladší Chára už slávnejší. Hlavným argumentom asi navždy ostane, že ako jediný Slovák v histórii získal v roku 2009 Norrisovu trofej.

Zodpovedá tomu aj postavenie v biznise - Chára má kontrakt na 7, 5 milióna dolárov ročne, Višňovský na rovných šesť.

Súvisiace články