Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Velgos je tretíkrát po sebe majstrom sveta

Šampión. Janík Velgos. (Autor: archív Ľ. V.)
Jozef Mačejovský|Publikované 16. okt 2017 o 22:00

Po pozvánkach do Kanady a Izraela prišla ďalšia až do ďalekej Austrálie.

BARDEJOV. V českom meste Trutnov sa uskutočnili majstrovstvá sveta v silovom trojboji, na ktorých mal zastúpenie aj Bardejov.

Najväčšiu pozornosť pútal iba šestnásťročný študent Hotelovej akadémie Jána Andraščíka, Janík Velgos.

Ten sa pokúsil obhájiť titul majstra sveta a získať ho už po tretíkrát a takisto aj titul najsilnejšieho dorastenca na svete bez rozdielu hmotnosti a veku pretekára.

Velgos sa predstavil v kategórii silový trojboj a v tlaku na lavičke.

Tréning mladého dorastenca bol nastavený tak, aby sa jeho výkonnosť postupne zvyšovala a aby vrchol nastal práve na MS.

Janík Velgos pretekal v kategórii T2 – 16-17 rokov, do 125 kg, v silovom trojboji a v tlaku na lavičke.

„V sobotu sme začali vynikajúcim výkonom v drepe 355 kg, čo bol zároveň svetový rekord v dorasteneckej kategórii, po úspešných drepoch prišli tlaky, kde pri záverečnom pokuse v rozcvičke sa roztrhol dres na spojoch rukáva a to bol koniec súťaže pre Janíka. Veľká smola, lebo v silovom trojboji sme počítali s konečným výkonom nad 935 kg, čo by bol okamžite svetový rekord a obdivuhodný výkon aj v mužskej kategórii. Nič sa nedalo robiť, len sa dať psychicky a fyzicky dokopy, zregenerovať, lebo vo štvrtok nás čakal štart v tlaku na lavičke,“ opísal úvod majstrovstiev Ľuboslav Velgos, prezident Slovenskej asociácie silového trojboja na Slovensku.

Kráľ disciplíny

„Vo štvrtok sme už nikoho nenechali na pochybách, že Janík v jeho veku je kráľom tejto disciplíny a s poukázaním na neúspech v trojboji, všetkým prítomným dokázal, že nielen výkonom 320 kg vytvoril nový svetový rekord, ale aj týmto výkonom porazil všetkých mužov, juniorov a dorastencov, čím získal v celkovom hodnotení titul najsilnejšieho dorastenca na svete, bez rozdielu hmotnosti a veku pretekára. Boli sme veľmi šťastní, hala burácala potleskom, lebo tieto tituly obhájil Janík tretíkrát po sebe a to je historický výkon, zapísaný vo svetových tabuľkách. Za tri roky to boli najťažšie a najnáročnejšie majstrovstvá v obhajobe všetkých titulov,“ dodal šťastný Ľ. Velgos.

Aj týmito výkonmi sa otvárajú pre mladého športovca dvere do celého sveta.

Po pozvánkach do Kanady a Izraela prišla ďalšia až do ďalekej Austrálie.

Autor: Jozef Mačejovský

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.