Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Velez-Zuzulová skončila vo finále SP druhá, Vlhová po chybe zaostala

Veronika Velez-Zuzulová zašla v prvom kole piaty najrýchlejší čas. (Autor: Gabriel Kuchta - SME)
Sportnet|19. mar 2016 o 08:45

Dvakrát vo svojej kariére skončila v celkovej klasifikácii slalomu na treťom mieste. Tento rok Veroniku Velez-Zuzulovú porazila iba držiteľka malého glóbusu Frida Hansdotterová.

Finále Svetového pohára

Slalom žien:

St. Moritz (Švajčiarsko)

1. Mikaela Shiffrinová USA 1:43,96 min
2. Veronika Velez-Zuzulová SR + 2,03 s
3. Frida Hansdotterová Švédsko + 2,31 s
4. Wendy Holdenerová Švajčiarsko + 2,66 s
5. Michaela Kirchgasserová Rakúsko + 2,87 s
6. Maria Pietiläová-Holmnerová Švédsko + 2,90 s
18. Petra Vlhová SR + 4,96 s

Konečné poradie SP v hodnotení slalomu žien (po 11 pretekoch):

1. Frida Hansdotterová Švédsko 711 b
2. Veronika Velez-Zuzulová SR 626 b
3. Wendy Holdenerová Švajčiarsko 561 b
4. Mikaela Shiffrinová USA 500 b
5. Šárka Strachová ČR 493 b
6. Petra Vlhová SR 402 b
7. Nastasia Noensová Francúzsko 382 b
8. Nina Lösethová Nórsko 373 b

SANKT MORITZ. Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila druhé miesto vo finálovom slalome sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Sankt Moritzi.

Elitná slovenská slalomárka v súčte oboch kôl zaostala o 2,03 s za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá si pripísala dvadsiate víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, z toho devätnáste slalomové.

Tretia skončila Švédka Frida Hansdotterová (+2,31). Druhá Slovenka Petra Vlhová obsadila 18. miesto. Po pokazenom druhom kole zaostala za víťazkou o 4,96 s.

http://ski-blog-from-ski-blogger.tumblr.com/post/141303696824/shiffrin-wins-last-slalom-in-st-moritz-with-a

Velez-Zuzulová (31) skvelým spôsobom zakončila najlepšiu sezónu kariéry, v ktorej vyhrala dvoje preteky Svetového pohára a až šesťkát skončila do tretieho miesta.

Na malý slalomový glóbus síce nedosiahla, ale k dvom bronzovým medailám zo sezónneho hodnotenia SP v najtočivejšej disciplíne z rokov 2008 a 2013 tentoraz pridala striebornú. Už pred finále SP bolo jasné, že malý glóbus za slalom putuje do Švédska zásluhou Fridy Hansdotterovej.

hansdotter_res.jpg

Frida Hansdotterová získala malý glóbus za slalom. FOTO - TASR/AP.

Američanka Shiffrinová zostala v sezóne 2015/2016 v najtočivejšej disciplíne stopercentná, keďže vyhrala všetkých päť slalomov, na ktorých sa zúčastnila.

O úspešnú obhajobu malého glóbusu ju pripravilo zranenie kolena pred decembrovými pretekmi vo švédskom Aare.

((foto))

2. kolo:

Mikalea Shiffrinová potvrdila neuveriteľnú dominanciu a opäť víťazí s ohromným náskokom o 2,03 sekundy. Veronika-Velez-Zuzulová končí druhá. Petra Vlhová obsadila po veľkej chybe až 18. miesto so stratou 4,96 s.

Druhá po prvom kole Nastasia Noensová spadla a Veronika bude najhoršie druhá. A pokiaľ Mikaela Shiffrinová neurobí nejakú veľkú chybu, s najväčšou pravdepodobnosťou aj druhá skončí. Američanka je totiž niekde úplne inde ako všetky ostatné slalomárky.

Ani Wendy Holdenerová nebola taká rýchla, čo znamená, že Veronika Velez-Zuzulová dnes skončí na stupňoch víťazov a v celkovom hodnotení slalomu obsadí druhú priečku!

Po prvom kole štvrtá Nina Loesethová svoju jazdu nedokončuje a Veronika Velez-Zuzulová útočí na stupne víťazov. Zostávajú posledné tri pretekárky.

Veronika však zašla ešte lepšiu jazdu ako Švédka a o dvadsaťosem stotín sekundy sa zaradila na prvé miesto. To by mohlo byť skvelé umiestnenie.

Novou líderkou je Frida Hansdotterová, ktorá potvrdila ohromnú stabilitu výkonov a aj dnes bude veľmi slušne bodovať. Najhoršie skončí šiesta. Na štart sa už pripravuje Veronika Velez-Zuzulová.

Bohužiaľ, Petra Vlhová urobila obrovskú chybu, výrazne spomalila a stráca. V cieli zaostáva za Kirchgasserovou o 2,09 sekundy a zaraďuje sa až na 14. miesto.

Michaela Kirchgasserová odsúva Švédku na druhé miesto o tri stotinky sekundy. Na rade je Slovenka Petra Vlhová.

Druhé kolo má pred sebou posledných osem pretekárok. Pred chvíľou sa do čela dostala Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová, ktorá odsunula na druhú pozíciu Francúzku Anne-Sophie Barthetovú.

shiffrin2_res.jpg

V druhom kole bude mať opäť najlepšiu pozíciu Mikaela Shiffrinová. FOTO - TASR/AP.

S jazdou nie som spokojná, vraví po prvom kole Vlhová

ST. MORITZ. Elitné slovenské lyžiarky dosiahli v 1. kole sobotňajšieho finálového slalomu vo švajčiarskom St. Moritzi piate a siedme miesto.

Ich pozície na atakovanie vedúcej Američanky Mikaely Shiffrinovej boli vzdialené. Veronika Velez-Zuzulová (+0,24 s) a Petra Vlhová (+0,28) však majú šancu na ďalšie pódiové pozície.

shiffrin_res.jpg

Mikaela Shiffrinová potvrdila, že v slalome nemá konkurenciu. FOTO - TASR/AP.

Na druhom mieste sa usadila Francúzka Nastasia Noensová s mankom 72 stotín na Shiffrinovú. Tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala rovnú sekundu. Práve ona bola najväčšou súperkou Velez-Zuzulovej v boji o celkové druhé miesto v sezónnom hodnotení slalomu.

Výsledok tridsaťjedenročnej Slovenky v 1. kole ovplyvnil jej problém s pravou palicou, ktorá jej skĺzla zo zovretia a tri bránky prešla v snahe znovu ju pevne uchopiť.

"Siedme miesto je v poriadku, ale s jazdou nie som až taká spokojná, lebo na rovinách som bola strašne pomalá a nevedela som, čo tam mám robiť," uviedla po prvom kole Vlhová.

"Bolo tam dosť roviny, ktorú ja príliš nemusím. Viac mi vyhovuje strmší kopec. Na pódium strácam 28 stotín, čo nie je veľa. Je to tam dosť nasekané a do druhého kola je všetko otvorené."

00001_r3505_res.jpg

Petra Vlhová nebola so svojou jazdou až taká spokojná. FOTO - Gabriel Kuchta / SME.

Ráno si museli slovenské lyžiarky poriadne privstať. Budík si liptovská rodáčka nastavila už na 5.40 hod, keďže prvé kolo sa začalo o 08.30 hod.

"Stávalo sa mi ťažko, ale náladu mám výbornú. Sú to posledné preteky sezóny a chcem si ich naplno užiť," vravela.

Do finále SP sa prebojovala prvýkrát kariére a v St. Moritzi zažíva svoju súťažnú premiéru. "Je to tu úžasné, ako v rozprávke. Navyše nám vyšlo aj počasie. Už chýba len kvalitný výsledok. V druhom kole sa oň pokúsim, pôjdem naplno."

Prvé kolo

Z ďalších pretekárok sa už žiadna dopredu neprebojovala. Naše dievčatá budú v druhom kole útočiť z piateho resp. siedmeho miesta.

Prvá pätnástka žien je v cieli. Michaela Kirchgasserová ani Resi Stieglerová sa pred Slovenky nezmestili. Veronika Velez-Zuzulová je zatiaľ piata, Petra Vlhová siedma.

Nina Loesethová však s číslom 13 zašla v porovnaní s ostatnými pomerne solídny čas. Za Shiffrinovou zaostala o+ 1,07 sekundy a zaradila sa pred obe Slovenky na štvrté miesto.

Ďalšie pretekárky sa nedokázali prebojovať do prvej šestky. Michelle Gisinová vypadla, ostatné výraznejšie zaostali - Anne-Sophie Barthetová (+ 1,98 s), Carmen Thalmannová (+ 2,01 s), Marie-Michele Gagnonová (+ 1,97), Maria Pietiläová-Holmnerová (+ 1,77 s).

Od tretieho miesta je to naozaj veľmi tesné. Veronika Velez-Zuzulová je o niečo rýchlejšia ako Vlhová aj Hansdotterová. Za Shiffrinovou zaostáva o 1,24 s (52,27), na tretie miesto Wendy Holdenerovej stráca 24 stotín.

Petra Vlhová takisto značne zaostala. Je ešte o dve stotiny pomalšia ako Hansdotterová a zaraďuje sa na priebežné piate miesto (52,31).

00002_r4144_res.jpg

Petra Vlhová je po prvom kole v najlepšej desiatke. FOTO - Gabriel Kuchta / SME.

Za Shiffrinovou výrazne zaostala aj držiteľka malého krištáľového glóbusu za slalom Frida Hansdotterová. Na Američanku stráca 1,26 s (52,29 s).

Mikaela Shiffrinová opäť potvrdila, že medzi slalomárkami v súčasnosti prakticky nemá konkurenciu. V tejto sezóne vyhrala všetky slalomy, v ktorých štartovala. A vedie aj v St. Moritzi. S časom 51,03 s o sedemdesiatdva stotín.

Jazda príliš nevyšla Češke Strachovej, ktorá už v prvom kole nabrala veľkú stratu. Za Nastasiou Noensovou zaostala o 1,27 sekundy (53,02 s).

Do pretekov vyštartovala s číslom 1 Švajčiarka Wendy Holdenerová a zajazdil čas 52,03 s. Nastasia Noensová ju prekonala o 28 stotín sekundy (51,75 s).

Pred pretekmi

Pred pretekmi - Obe Slovenky budú štartovať v najsilnejšej sedmičke. Petra Vlhová vyrazí na trať so šestkou, Veronika Velez-Zuzulová hneď za ňou.

My sme pripravene si to uzit zajtra naplno lebo dalsi bude az o 8 mesiacov !!!!

Posted by Veronika Velez-Zuzulova on 18. marec 2016

Vo finále Svetového pohára sa predstaví dokopy iba dvadsaťpäť lyžiarok. Body získava len najlepšia pätnástka.

Pred pretekmi - Prvýkrát v histórii sa vo finále Svetového pohára predstavia až dve Slovenky. Okrem Velez-Zuzulovej, ktorá sa kvalifikovala už ôsmy raz, absolvuje premiérovú účasť aj Petra Vlhová.

„Pred sezónou som sa túžila prepracovať medzi najlepšie lyžiarky, ale to, že budem tak vysoko, sa mi ani nesnívalo," vravela.

Životný úspech dosiahla Vlhová v Aare, kde vyhrala preteky Svetového pohára.

Momentálne sa v slalomovom poradí nachádza s 389 bodmi na šiestej priečke. Na siedmu Nastasiu Noensovú má náskok sedem bodov a pred ôsmou Ninou Loesethovou vedie o šestnásť. Na fenomenálnu Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktoré je zatiaľ piata, stráca jedenásť bodov.

Pred pretekmi - Doposiaľ skončila dvakrát tretia v celkovej klasifikácii slalomu - v rokoch 2008 a 2013. Teraz môže Veronika Velez-Zuzulová prvýkrát v kariére obsadiť druhú pozíciu.

Malý glóbus už určite nezíska. V predstihu si ho vybojovala Švédka Frida Hansdotterová. V hodnotení disciplíny má pred Slovenkou náskok stopäť bodov.

frida_res.jpg

Frida Hansdotterová je najlepšou slalomárkou sezóny. FOTO - TASR/AP.

Velez-Zuzulovú môžu ohroziť už len dve pretekárky. Tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová stráca tridsaťpäť bodov. Češka Šárka Strachová zaostáva výraznejšie - už o osemdesiatdva.

„Už teraz je to moja najlepšia sezóna v živote. Tých bodov mám celkom dosť na to, že jazdím len jednu disciplínu,“ uviedla Slovenka.

Definitívne poradie disciplíny určí záverečný slalom sezóny. Prvé kolo finále Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi sa začína o 8.30 hod. Druhé je na programe o 11.00 hod. Preteky vysiela RTVS na Dvojke.

Súvisiace články