Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

V strhujúcej stíhačke prvenstvo Svendsena, Hurajt štrnásty

Pavol Hurajt. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 19. mar 2011 o 16:52

Víťazom strhujúcich stíhacích pretekov mužov na 12,5 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Holmenkollene sa stal Nór Emil Hegle Svendsen.

OSLO.

Hrdinami však boli jeho krajan strieborný Tarjei Bö a bronzový Francúz Martin Fourcade. Tí totiž vybiehali na trať z takmer beznádejne vyzerajúcich pozícií po štvrtkovom šprinte - Bö zo 44. a mladší z bratskej dvojice Fourcadeovcov z 35. miesta. Do cieľa sa rútila táto trojica prakticky od záverečnej streľby, na štadióne uplatnil svoj rýchly záver Svendsen.

Hurajt na výbornom 14. mieste

Vynikajúci výkon z rýchlostných pretekov zopakoval aj Slovák Pavol Hurajt. Vďaka bezchybnej streľbe a solídnemu bežeckému výkonu sa posunul o jednu priečku vyššie - z pätnástej na štarte na štrnástu v cieli. Opäť tak zlepšil svoje tohtosezónne maximum.

"S čistou streľbou som sa mal posunúť ešte vyššie. Nebežalo sa mi dobre. Cítim únavu, ani výber lyží som celkom netrafil. Streľba mi vyšla, beh slabší. Podmienky sme mali všetci rovnaké. Aj trochu fúkalo, v závere už začínala trať primŕzať. Som spokojný iba priemerne," povedal pre agentúru SITA 33-ročný popradský rodák.

"Paľo podal perfektný strelecký výkon, pripomenulo mi to minuloročnú olympiádu, kde v mass štarte takisto trafil všetkých dvadsať terčov. Na strelnici to vôbec nebolo jednoduché, ale zvládol to ako skúsený harcovník. Mám z jeho výkonu radosť. Aspoň v závere sezónu ukázal, že patrí do širšej svetovej špičky," dodal šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Jediný Slovák do záverečných pretekov

Pavol Hurajt sa vďaka svojim výsledkom v rýchlostných a stíhacích pretekoch v rámci 9. kola Svetového pohára v nórskom Holmenkollene kvalifikoval do záverečných nedeľných pretekov s hromadným štartom.

Podľa pravidiel, ktoré platia od začiatku tejto sezóny, v pretekoch s hromadným štartom má právo nastúpiť prvých 25 pretekárov celkovej klasifikácie a ďalších 5 s najvyšším bodovým ziskom mimo elitnej dvadsaťpäťky z toho kola, v ktorom sú tieto preteky.

Hurajt nazbieral v Holmenkollene 53 bodov, v hodnotení pretekárov mimo elitnej dvadsaťpäťky bolo z toho tretie miesto. Na trať teda pôjde so štartovým číslom 28.

Je prvým a už zostane aj jediným Slovákom, ktorému sa v aktuálnej sezóne podarilo kvalifikovať do pretekov s hromadným štartom. V konečnom poradí SP sa posunie minimálne o dve priečky vyššie než je teraz, na 49. miesto.

Výsledky - stíhacie preteky mužov na 12,5 km:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 32:59,2 min (3 trestné okruhy), 2. Tarjei Bö (Nór.) +0,6 s (1), 3. Martin Fourcade (Fr.) +7,3 (1), 4. Björn Ferry (Švéd.) +31,0 (3), 5. Fredrik Lindström (Švéd.) +33,1 (3), 6. Lars Berger (Nór.) +38,7 (4), 7. Simon Eder (Rak.) +42,8 (2), 8. Michael Greis (Nem.) +43,6 (1), 9. Jevgenij Usťugov (Rus.) +45,0 (2), 10. Anton Šipulin (Rus.) +55,3 (0), ... 14. Pavol Hurajt (SR) +1:11,0 (0)

Poradie pretekárov mimo elitnej 25-ky podľa bodového zisku v 9. kole:

1. (celkovo 35. miesto) Sergij Semjonov (Ukr.) 56 bodov, 2. (67.) Florian Graf (Nem.) 56, 3. (51.) Pavol Hurajt (SR) 53, 4. (46.) Alexander Wolf (Nem.) 50, 5. (43.) Tobias Eberhard (Rak.) 49

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články