KOŠICE. Po kvalifikačnej a krajskej fáze sa o najlepších tímoch rozhodlo v metropole východu.
Druhý ročník floorball SK LIGY sa tešil z veľkého úspechu, veď oslovil viac ako 700 tímov zo základných a stredných škôl po celom Slovensku.
Takmer polovicu z nich tvorili družstvá dievčat, čo bolo aj podmienkou organizátorov.
„Vyvažuje to záujem o florbal medzi obe pohlavia. Navyše, aj tento faktor motivuje všetky deti k pohybu a k aktívnemu športu,“ povedal nám športový riaditeľ projektu Martin Kopejtko.
Tí najlepší z mladých športovcov si počas troch júnových dní sily zmerali so svojimi rovesníkmi z ostatných kútov krajiny.
Platilo, že na finálovom turnaji musel mať v podobe základoškolského a stredoškolského tímu zastúpenie každý kraj.
Všetky sa pritom zišli v hádzanárskej hale Slavomíra Šipoša.
„Máme z toho veľkú radosť. Po minuloročnom finálovom turnaji, ktorý sa odohral v Bratislave, totiž preberá štafetu druhé najväčšie mesto a – nebojím sa povedať – kolíska slovenského florbalu,“ vysvetlil Kopejtko.
Napokon, z košickej liahne vyšli mená ako Lukáš Řezanina, Michal Dudovič či Ronald Gašparík, ktorí patria medzi kostru slovenskej florbalovej reprezentácie.
„Sú to ale aj ďalší hráči a hráčky. Spomeniem napríklad sestry Paulínu a Kristínu Hudákové, ktoré sme objavili práve na takýchto školských akciách a dnes hrajú absolútny prím vo svete slovenského florbalu.“
Výhodou florbalu sú nižšie náklady
Aj keď nie je pre florbal jednoduché presadiť sa medzi plejádou známejších a tradičnejších športov, má v porovnaní s nimi niekoľko výhod.
V opozícii s ľadovým hokejom vravíme o vyššej bezpečnosti a neporovnateľne nižších nákladoch.
„Vo všeobecnosti môžeme hovoriť tiež o dostupnosti ako takej, keďže florbal si môžu zahrať deti na ktorejkoľvek škole s telocvičňou, a to počas celého roka. Nie sú viazané na aktuálne počasie, v čom máme výhodu napríklad pred futbalom.“
Martin Kopejtko tiež vyzdvihol finančnú nenáročnosť.
„Pri florbale potrebujete hokejku a loptičku. Samozrejme aj skvelú dynamiku a rýchlosť, no toto už nie sú faktory, ktoré deti nejakým spôsobom pri hre na školách obmedzujú.“
Najobľúbenejší šport medzi dievčatami
Viacerých možno prekvapí, že práve florbal je medzi dievčatami na Slovensku šport číslo jeden.
Generálny manažér floorball SK LIGY Ľuboš Sarnovský potvrdil, že ho hrávajú vo väčšej miere ako hokej, futbal, volejbal, basketbal a hádzanú dokopy.
„Predovšetkým tu na východnom Slovensku má florbal medzi dievčatami veľmi dobré meno. Krásne to vidieť na postavení v klubových rebríčkoch, ale aj na takýchto školských turnajoch. Zoberme si napokon finále základných škôl, v ktorom sa stretli dievčatá zo ZŠ Staničnej v Košiciach a ZŠ Komenského v Snine. Zvíťazili dievčatá z Košíc,“ vyzvihol Martin Kopejtko úspechy východoslovenských celkov.
Turnaj môže priniesť budúcich reprezentantov
Napokon, práve ZŠ Staničná v Košiciach má vo svojich radoch aj talentovanú Danielu Hrabovskú, ktorá by mohla v budúcnosti patriť medzi najvýraznejšie persóny slovenského florbalu.
„Už teraz má za sebou niekoľko skvelých úspechov. Je jednou z najlepších hráčok slovenskej reprezentácie do 15 rokov, na medzinárodnom turnaji v Česku sa dostala aj do all-stars tímu.“
Na finálovom turnaji floorball SK LIGY nastrieľala suverénne najviac gólov.
„Stala sa tak najproduktívnejšou hráčkou. A ja musím podotknúť, že úplne zaslúžene,“ zdôraznil Kopejtko.
Obľúbený šport stále v plienkach
Aj keď podľa aktuálnych odhadov hráva florbal pravidelne približne 100-tisíc žiakov základných a stredných škôl, je tento šport podľa slov Kopejtka len na začiatku svojej dlhej cesty.
„Píšeme asi 20-ročnú históriu. Ak by ste sa pred spomínanými dvadsiatimi rokmi tínedžerov opýtali, čo je to florbal, nevedeli by vám odpovedať. Dnes je to iné. Neustále získavame nových záujemcov a fanúšikov, čo sú skvelé správy. Navyše si myslíme, že je to už len jeden z mála športov, ktorý sa hrá predovšetkým pre potešenie divákov.“
Dodal, že infraštruktúra na Slovensku nie je vôbec ideálna.
„Máme haly, v ktorých dokážeme zorganizovať takéto finálové podujatie a ktoré môžu dôstojne reprezentovať dané mesto, ale deti potrebujú predovšetkým vynovené telocvične a tréningové priestory. Musia mať kde svoj talent ďalej rozvíjať. Toto si ešte bude vyžadovať množstvo času a úsilia.“