Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

V C-skupine Škandinávci proti Talianom, sever vo výhode

SITA|21. jún 2004 o 13:24

PORTO 21. júna (SITA, AFP) - Záverečné dva súboje C-skupiny ME 2004 vo futbale sľubujú dramatickú zápletku. O postup budú bojovať tímy Švédska, Dánska a Talianska, pričom severania sú oproti južanom vo ...

PORTO 21. júna (SITA, AFP) - Záverečné dva súboje C-skupiny ME 2004 vo futbale sľubujú dramatickú zápletku. O postup budú bojovať tímy Švédska, Dánska a Talianska, pričom severania sú oproti južanom vo výhode. Majú svorne po štyri body a ak by vo vzájomnom súboji uhrali remízu 2:2 prípadne nerozhodné výsledky s vyšším počtom strelených gólov (3:3, 4:4...), Taliansko už nemá šancu postúpiť. Azúroví by mali totiž pri predpokladanom víťazstve nad Bulharskom rovnako päť bodov, ale v remízovej tabuľke troch najmenej strelených gólov. Švédi však rezolútne odmietajú scenár vopred pripravenej deľby bodov s Dánmi. "Budeme si počínať tak, aby sme vyhrali. Sme pripravení hrať na sto percent," tvrdí zatiaľ dvojgólový útočník Švédov Henrik Larsson.

Tri korunky sa nechystajú susedov z Dánska v žiadnom prípade podceniť. Červeno-bieli sú zatiaľ jediným tímom, ktorý na šampionáte v Portugalsku ešte neinkasoval. "Z môjho pohľadu sú Dáni najlepším tímom našej skupiny. Hrajú variabilne, čo vôbec nie je typickou črtou severského futbalu. Ich hra po krídlach, v ktorej hrajú prím Grönkjaer a Jörgensen, je najlepšia na tomto turnaji," myslí si Benny Lennartson, ktorý má v mužstve Tre kronor úlohu pozorovateľa - špióna. Švédsko nebude môcť do derby rátať s dvojicou Teddy Lučič - Tobias Linderoth. Obranca Lučič sa stále zotavuje so zranenia, ktoré utrpel ešte v zápase s Bulharmi, stredopoliar Linderoth v dueli s Talianskom vyfasoval druhú žltú kartu a musí nútene odpočívať. Ich miesta by mali zaujať Mikael Nilsson a Kim Källström. Zo švédskeho tímu si musia dávať pozor útočník Ibrahimovič a obranca Edman, ktorí už majú na konte žltú kartu a v prípade ďalšej by v eventuálnom štvrťfinále nemohli hrať. Podľa Lennartsona je kľúčovým hráčom dánskej rozohrávky stredopoliar Thomas Gravesen. "Vyhráva súboje, skvele rozdeľuje lopty a burcuje spoluhráčov. Je to typ vodcu na ihrisku," chváli holohlavého futbalistu Evertonu Lennartson. Dánsky hrotový hráč Ebbe Sand je presvedčený o tom, že jeho mužstvo zdolá Švédov. "Nevidím veľký rozdiel medzi Bulharmi a Švédmi. My máme lepšie mužstvo, preto vyhráme," tvrdí útočník Schalke 04. Dáni by mali nastúpiť kompletní, v poriadku je už aj Rommedahl, ktorý mal zo súboja s Bulharskom natiahnutý stehenný sval. "Švédi hrajú atraktívnejšie ako pred niekoľkými rokmi, ale ich hra navyše ostala aj naďalej veľmi dobre organizovaná. Odkedy sa vrátil Henrik Larsson, sú oveľa lepší," upozorňuje dánsky kouč Morten Olsen.

V doterajšej bohatej 97-zápasovej histórii vzájomných súbojov sa Švédi tešili z víťazstva 45-krát. Tridsaťšesť zápasov sa skončilo víťazstvom Dánov a 16 remízou. Na kontinentálnom šampionáte sa stretli iba raz, v roku 1992 boli Švédi na domácej pôde v skupine úspešní (1:0). Zatiaľ posledný vzájomný duel v roku 2000 sa skončil rovnako víťazstvom Švédska (1:0).

Stretnutie Dánsko - Švédsko sa na štadióne Bessa v Porte začína o 20.45 h a s píšťalkou ho povedie Nemec Markus Merk.


Pravdepodobné zostavy:

Dánsko: Sörensen - Helveg, Laursen, Henriksen, Niclas Jensen - Gravesen, Tomasson, Daniel Jensen - Grönkjaer, Sand, Jörgensen

Švédsko: Isaksson - M. Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman - Wilhelmsson, Källström, A. Svensson, Ljungberg - Ibrahimovič, Larsson


Zaujímavosti zo švédskeho a dánskeho tábora:

*traja švédski hráči pôsobia v najvyššej dánskej súťaži: Magnus Kihlstedt (FC Kodaň), Andreas Jakobsson (Bröndby IF) a Mattias Jonson (Bröndby IF)

*od roku 2000 Švédi prehrali iba 2 z 24 stretnutí, ktoré nemali prívlastok priateľské. V osemifinále MS 2002 podľahli v predĺžení Senegalu (1:2) a v závere kvalifikácie ME 2004 nestačili doma na Lotyšsko (0:1)

*v dánskom výbere na ME 2004 figurujú iba traja hráči z najvyššej domácej súťaže: brankári - Peter Skov-Jensen (FC Midtjylland), Stephan Andersen (AB Kodaň) a stredopoliar Thomas Kahlenberg (Bröndby Kodaň)

*Dánsko nedostalo červenú kartu na ME už 20 rokov, posledným takto napomínaným hráčom bol Klaus Berggreen v súboji so Španielskom na ME 1984

*Dánsko má v histórii európskych šampionátov na konte 11 prehier, najviac spomedzi všetkých tímov

*v zostavách oboch tímov figuruje dovedna 8 hráčov, ktorí sú spoluhráčmi. Dán Thomas Sörensen hráva spoločne so Švédmi Olofom Mellbergom a Marcusom Allbäckom v Aston Ville. Dán Thomas Gravesen a Švéd Tobias Linderoth sú spoluhráčmi v Evertone a Dáni Thomas Kahlenberg a Andreas Jakobsen spolu so Švédom Mattiasom Jonsonom zasa obliekajú dres Bröndby IF.


Prehľad postupových možností jednotlivých tímov C-skupiny do štvrťfinále na ME 2004 pred utorkovými záverečnými zápasmi Dánsko - Švédsko a Taliansko - Bulharsko:


Švédsko - postúpi, ak vyhrá alebo remizuje s Dánskom

- postúpi, ak prehrá s Dánskom a Taliani nevyhrajú nad Bulharskom

Dánsko - postúpi, ak vyhrá alebo remizuje so Švédskom 2:2, resp. vyšším skóre (3:3, 4:4...)

- postúpi, ak prehrá so Švédskom a Taliani nevyhrajú nad Bulharskom

Taliansko - postúpi na úkor Dánska, ak zvíťazí nad Bulharskom a Dáni prehrajú so Švédmi

- postúpi na úkor Dánska aj vtedy, keď zvíťazí nad Bulharskom a Dáni budú hrať so Švédmi 0:0

- postúpi na úkor Dánska aj vtedy, keď sa súboj Švédska s Dánskom skončí nerozhodne 1:1 a Taliani zdolajú Bulharov minimálne o tri góly (v tom prípade by pri rovnosti bodov i nerozhodnom výsledku s Dánskom rozhodlo o postupe Talianska lepšie celkové skóre)

- postúpi na úkor Dánska aj vtedy, keď zvíťazí nad Bulharskom 2:0 a v súboji Švédov s Dánmi sa zrodí remíza 1:1 (v tom prípade by pri rovnosti bodov, nerozhodnom vzájomnom dueli i celkovom skóre o postupe Talianov rozhodol lepší národný koeficient)

- postúpi na úkor Švédska, ak zvíťazí nad Bulharskom a Švédi prehrajú s Dánmi


Poznámka: Národný koeficient sa určuje na základe výsledkov v kvalifikáciách na ME 2004 a MS 2002.


Tabuľka:

1. Švédsko 2 1 1 0 6:1 4

2. Dánsko 2 1 1 0 2:0 4

3. Taliansko 2 0 2 0 1:1 2

4. Bulharsko 2 0 0 2 0:7 0


pp;ds;ru

Súvisiace články