Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Útočník al-Ahlí dostal trest za podporu Mursího

Futbalista al-Ahlí dostal trest za podporu momentálne väzneného egyptského prezidenta. (Autor: SITA/AP)
TASR|12. nov 2013 o 13:11

Ahmad Abdal Záhir dostal trest a na Svetovom pohári klubov FIFA si nezahrá. Vo finále africkej Ligy majstrov podporil Moslimské bratstvo.

KÁHIRA. Egyptský futbalový klub al-Ahlí zakázal svojmu hviezdnemu útočníkovi Ahmadovi Abdalovi Záhirovi účasť na Svetovom pohári klubov FIFA za to, že urobil gesto na podporu hnutia Moslimské bratstvo, keď strelil gól vo víťaznom finálovom zápase africkej Ligy majstrov.

Vedenie klubu mu zrejme udelí aj peňažný trest. Podľa agentúry DPA o tom dnes informoval nezávislý egyptský denník aš-Šurúk.

Strelil druhý gól

V nedeľu 10. novembra strelil Záhir druhý gól vo finálovom zápase, v ktorom jeho tím al-Ahlí porazil 2:0 mužstvo Orlando Pirates z Juhoafrickej republiky. Záhira bude prešetrovať aj Egyptský futbalový zväz.

Útočník oslávil svoj gól pozdravom so štyrmi zdvihnutými prstami, ktorý sa stal symbolom Moslimského bratstva a priaznivcov zosadeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Gesto odkazuje na miesto protestu v slávnej káhirskej mešite moslimskej svätice Rábie Adawíje (rábia znamená po arabsky štvrtá), kde egyptské bezpečnostné sily v auguste zabili stovky ľudí, keď rozháňali Mursího stúpencov, ktorí tam táborili sedem týždňov.

Trest dostal aj zápasník

Počas polemiky okolo futbalistovho gesta začala na sociálnych internetových sieťach intenzívne kolovať aj fotografia, ktorá údajne zachytáva Záhira, ako na proteste drží v rukách transparent.

Egyptské združenie čínskeho bojového umenia kung-fu v nedeľu 10. novembra oznámilo, že dalo ročný zákaz zápasenia egyptskému šampiónovi Muhammadovi Júsufovi.

Trest nasledoval po tom, čo športovec otvoril sako a ukázal tričko so symbolom "rábia", keď na medzinárodných majstrovstvách v Rusku preberal zlatú medailu.

Súvisiace články