Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Totkovič bol na zaujímavom futbalovom kempe v Afrike

Ladislav Totkovič absolvoval zaujímavú africkú misiu. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 27. dec 2012 o 23:00

Hoci od skončenia jesennej časti Corgoň ligy mal voľno, predsa tréner Prešova Ladislav Totkovič v závere tohto roka nezaháľal.

Hoci od skončenia jesennej časti Corgoň ligy mal voľno, predsa tréner Ladislav Totkovič v závere tohto roka nezaháľal. Kouč, ktorý vedno s Marekom Fabuľom kormidloval vo finiši futbalistov Tatrana Prešov, absolvoval v uplynulých dňoch zaujímavý pobyt v exotických končinách. Na základe iniciatívy Jozefa Vukušiča, kormidelníka Nitry, ktorý v Južnej Afrike predtým pôsobil, sa podieľal vedno s ním a tiež s Martinom Poljovkom z Banskej Bystrice na tréningovom kempe v Kapskom Meste, kde sa zišli vytipovaní hráči z tohto kontinentu.

PREŠOV. Zámerom bolo zmapovať a podchytiť nadaných jednotlivcov s víziou uchytenia sa v európskych kluboch.

Tento výcvikový tábor sa konal po prvý raz a dopadol podľa predstáv, preto ďalšie ročníky by sa mali orientovať už aj na hráčov s profesionálnym štatútom.

Teraz sa ukázali adepti v seniorskej kategórii (vo veku od 19 rokov) z rôznych štátov (Nigéria, JAR, Kongo, Pobrežie Slonoviny) – dovedna 35 jednotlivcov.

„Išlo o aktívnych futbalistov s amatérskym štatútom bez zmlúv, hoci niektorí už mali skúsenosti aj s profesionálnym futbalom. V budúcnosti sa chceme zamerať na adeptov, ktorí účinkujú v najvyšších súťažiach a sú aj reprezentanti jednotlivých krajín.“

Naši odborníci otestovali najšikovnejších s perspektívou a patričnou výkonnosťou. Postupne okruh kandidátov zužovali. Na to slúžili tréningové jednotky aj prípravný zápas s tímom z Kapského Mesta.

Nedalo nám neopýtať sa na to, či si prešovský kormidelník všimol daktorého borca, ktorý by mohol byť aktuálny ako posila pre zelenobielych.

„Dvaja mladší hráči upútali našu pozornosť, ale ich ďalší osud a to, či sa prípadne ukážu v Európe, je podmienený rokovaniami a aktivitou manažérov. Pravdaže, hoci sme si ich všimli my, Slováci, neznamená to, že zakotvia u nás.“

Názov Ajax nie je náhodný

Totkovič už má pomerne bohaté skúsenosti s futbalovými školami z iných kútov zemegule.

Pracoval s malajzijskou reprezentáciou ako technicko-taktický poradca, prišiel do kontaktu i s vietnamským futbalom a okrem toho v jednotlivých kluboch mal možnosť formovať i afrických legionárov.

Predsa však toto bola jedinečná možnosť na získanie ucelenejšieho obrazu o tamojších hráčoch.

„Sú technicky vyspelí, majú vycibrený štýl, no treba ich zdokonaľovať po taktickej i organizačnej stránke. Čím je adept mladší, tým je lepší predpoklad, že sa prispôsobí futbalu na starom kontinente,“ prezradil L. Totkovič.

Mal možnosť aj navštíviť stretnutia najvyššej súťaže i II. ligy. Sprievodcom našich odborníkov bol Seydouba Soumah (zviditeľnil sa jesenným incidentom ako hráč Nitry, odkiaľ prestúpil do Slovana), ktorý vyrastal v klube Ajax Kapské Mesto.

„Je to akoby farma Ajaxu Amsterdam, sú tam tréneri, funkcionári zo svetoznámeho klubu, ktorý rovnako aj finančne dotuje afrického partnera. Činnosť je prepojená, mnohí tamojší hráči sa tak dostanú nielen do Holandska, ale aj inde. Nahliadli sme do činnosti afrického klubu a, žiaľ, nedá sa to porovnať s pomermi u nás.“

Futbalová studnica na tomto kontinente je naozaj nevyčerpateľná. I táto misia obohatila vzájomné kontakty a možno pomôže zvýšiť úroveň našich tímov prostredníctvom angažovania prípadných ďalších borcov z Afriky.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.