TERRY WESTLEY je celosvetovo uznávaným futbalovým odborníkom. Rukami mu prešlo viacero slovenských talentov.
Skúsený Angličan pracoval v Premier League, pôsobil ako kouč v akadémiách i na riadiacich funkciách, bol zodpovedný za vzdelávanie trénerov v londýnskych kluboch Arsenale či Tottenhame.
Dnes pracuje 63-ročný expert pre Japonskú futbalovú asociáciu (JFA) ako technický riaditeľ domácej súťaže J-League.
Japonsko na MS v Katare dosiahlo fantastické výsledky, v skupine zdolalo Nemecko aj Španielsko, vo vyraďovacej fáze trápilo Chorvátsko až do penaltového rozstrelu.
Westley oslavoval postup krajiny do osemfinále šampionátu v bratislavskej kaviarni.
V uplynulých dňoch s rodinou dovolenkovali na Slovensku na pozvanie Emila Kovaroviča, hráčskeho agenta, licenčného agenta FIFA a bývalého šéfskauta Ipswich Townu v Premier League pre strednú a východnú Európu.
Pamätáte sa, kedy ste mali prvý kontakt so slovenským futbalistom?
Bolo to ešte v roku 2003, keď som sa v Ipswich Towne spoznal aj s pánom Kovarovičom. Dal nám návrhy na niekoľko mladých hráčov, ktorých si klubový skaut išiel pozrieť a zopár z nich ho aj zaujalo.
Prvým slovenským hráčom, ktorý podpísal zmluvu v anglickej akadémii, bol Róbert Ujčík v Derby County. Spolu s ním prišiel do Anglicka aj Filip Mentel, ktorý však napokon zamieril do Manchester City (rovnako ako Róbert Mak, Vladimír Weiss mladší, Albert Rusnák, Igor Paldan či Filip Oršula - pozn. red.).
Ktoré slovenské talenty ste mali neskôr pod palcom?
V Birminghame bol na tréningovej stáži Ján Greguš, neskôr slovenský reprezentant, podpísali sme aj Jakuba Hronca či Júliusa Gombalu. O pár rokov vo West Hame, kam prešli mnohí ľudia práve z Birminghamu, pôsobili Sebastián Nebyla či Christián Veliky.
Sledovali sme však viacerých slovenských hráčov, ktorých sa nám z rôznych dôvodov nepodarilo získať, za všetkých spomeniem Vladimíra Weissa či Kristiána Koštrnu.
Nebyla dnes nastupuje za Dunajskú Stredu a Hronec hrával v minulej sezóne za druholigovú Petržalku. Čím na vás vtedy Slováci zapôsobili?