Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Tenis: Beck mal pozitívny test, čaká sa na výšku trestu

SITA|31. jan 2006 o 15:03

[content type="oldcontent"]<p>BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Pol roka sa naťahujúca aféra okolo pozitívneho dopingového testu slovenského ...[/content]

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Pol roka sa naťahujúca aféra okolo pozitívneho dopingového testu slovenského tenistu Karola Becka speje do finálnej fázy. Na utorkovej tlačovej besede Slovenského tenisového zväzu (STZ) jeho generálny sekretár Igor Moška oficiálne oznámil, že druhý najlepší slovenský tenista mal po vlaňajšom stretnutí semifinále Davisovho pohára proti Argentíne dopingový nález. "Karol Beck mal pozitívnu vzorku. Pred ôsmimi dňami absolvoval v Londýne vypočutie pred antidopingovým tribunálom. Mal možnosť vysvetliť, ako sa zakázaná látka dostala do jeho tela. Ak to vysvetlil dostatočne, môže ho federácia omilostiť. Ak nie, počká si na výšku trestu, ktorý mu uloží Medzinárodná tenisová federácia," povedal Moška.

Zvolenský rodák momentálne čaká na správu z ITF, a preto ho kapitán Miloslav Mečíř nemohol nominovať na blížiaci sa daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny 2006 v Čile. Beck navyše nemohol figurovať v slovenskej nominácii ani z prozaickejšieho dôvodu, keďže sa nedávno počas tréningu zranil a údajne má nohu v sadre.

Moška ďalej povedal, že o Beckovom pozitívnom náleze vedel už dlhší čas, ale v rámci prezumpcie neviny a aj zachovania základnej etiky o tom nemohol informovať ako súkromná osoba. Slovenský tenisový zväz veľmi mrzí, že celá kauza sa dostala na svetlo počas finále Davisovho pohára s Chorvátskom a negatívne ovplyvnila atmosféru v tíme. "Držali sme sa etiky a nechceli zavádzať verejnosť. O tejto záležitosti mohli v čase, keď sa stala, informovať iba tri strany. Okrem Karola Becka ešte Medzinárodná tenisová federácia ITF a Svetová antidopingová agentúra WADA. Vtedy totiž vôbec nebolo jasné, či bude pozitívna aj B-vzorka a či sa celým prípadom bude ITF vôbec zaoberať," vysvetlil Moška. Zároveň dodal, že ani pri nedávnom stretnutí s Beckom 23-ročný tenista nezľavil zo svojich pôvodných tvrdení, že nedopoval. "Opäť zopakoval, že on nikdy zakázanú látku nezobral. Preto má dôveru tímu a aj moju," podotkol generálny sekretár. Na otázku, či v prípade uloženia trestu od ITF hrozí Beckovi niečo podobné aj zo strany STZ, Moška reagoval: "Slovenský tenisový zväz sa ako člen Medzinárodnej tenisovej federácie hlási k antidopingovému kódexu a plne rešpektuje akékoľvek sankcie voči hráčom v tomto smere. Na druhej strane považujeme za nešťastné, že celá záležitosť sa aj v prípade Karola Becka príliš dlho naťahuje a vytvára sa tak priestor pre negatívnu publicitu. To by sa malo v budúcnosti zmeniť," dodal Moška.

Karol Beck odohral za štyri roky pôsobenia v slovenskom daviscupovom tíme v 9 zápasoch spolu 11 dvojhier a 7 štvorhier s bilanciou 5-6 resp. 3-4. Najmä v roku 2005 sa zvolenský rodák ako stabilná dvojka tímu výrazným spôsobom podieľal na historickom postupe do finále. Jeho neúčasť v dueli s Chorvátskom, ale aj teraz v 1. kole svetovej skupiny 2006 v Čile, možno chápať ako výrazné oslabenie družstva, ktoré zatiaľ na poste dvojky nemá za Becka stabilnú náhradu.


Súvisiace články