Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Tatran v budúcej sezóne zmení extraligové priority

Prešov bude hrať extraligu už len s jedným mužstvom. (Autor: TASR)
Ján Leško|Publikované 13. jún 2018 o 22:00

V najvyššej súťaži už bez druhého hádzanárskeho tímu.

PREŠOV. V hádzanárskom Tatrane Prešov sa po najúspešnejšej sezóne v sedemnásťročnej histórii už zapodievajú otázkami, čo a ako ďalej v nasledujúcom súťažnom ročníku.

Samozrejme, prioritou slovenského hádzanárskeho šampióna je štart majstrovského tímu v Lige majstrov, pokračovanie aj v ôsmom ročníku nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, obhajoba Česko – Slovenského pohára i primátov v domácich súťažiach.

Nezveličujú, vyťahujú holé fakty

Bokom ale neostávajú naďalej ani mládežnícke družstvá Tatrana Prešov.

S výnimkou starších žiakov, ktorí na M SR skončili druhí, ostatné tímy zobrali tituly vo všetkých nimi obsadených súťažiach.

Tieto úspechy sú odrazom práce trénerov a realizačných tímov, avšak aj podmienok, aké im klub na športovú činnosť už dlhé roky zabezpečuje.

„Nemám potrebu niečo zveličovať, je to však holý fakt, ktorý môžu z vlastných poznatkov potvrdiť aj viacerí naši niekdajší tréneri, ktorí pracovali aj v renomovaných európskych hádzanárskych kluboch. To, čo majú k dispozícii družstvá mládeže v Tatrane Prešov, v Európe nenájdete. Aby štyri mládežnícke celky plus prípravka mali halu na Nábrežnej v Prešove len pre vlastné potreby, a aby dve dorastenecké družstvá, samozrejme aj mužský tím, využívali sami TATRAN handball arenu, vrátane všetkých vymožeností, ktoré poskytuje,“ poukázal majiteľ klubu M. Chmeliar.

„Trebárs aj možností regenerácie, odpočivárne, telocvične, miestnosti na rozcvičky, posilňovne, čo sa ozaj v hádzanárskom svete len tak nevidí. Aj to, že naši sa nemusia o haly deliť s nikým, je výsledkom výsledkov, aké dosahujú, aj preto je Tatran Prešov úspešným hádzanárskym klubom.“

Na súpiske tridsaťpäť až štyridsať hráčov

Úspechy mládežníckych družstiev Tatrana Prešov sú neodškriepiteľné. Na druhej strane, na vrchole klubovej pyramídy, teda v majstrovskom seniorskom tíme, je odchovancov klubu pomenej.

„Cieľom klubu, a želám si to aj osobne je, aby v našom prvom mužstve bolo čo najviac hráčov, ktorí prešli našou uznávanou mládežníckou liahňou,“ tvrdil M. Chmeliar.

„Žiaľ, musíme riešiť aj dilemu, byť maximálne úspešným klubom na Slovensku, presadiť sa medzinárodnej scéne, alebo to stavať na len vlastných odchovancoch. Z tých najlepší tím nezostavíme. Musíme siahať po zahraničných hádzanároch. Taký je fakt a takto to je aj v iných kolektívnych športoch. V sezóne 2017/2018 sme pokusne zostavili pre slovenskú extraligu družstvo zložené z niektorých hráčov širšieho seniorského kádra a starších dorastencov, hrajúce pod hlavičkou Tatran Prešov II. Skončilo v súťaži veľmi úspešne, po dlhodobej časti z desiatich bolo piate a v nadstavbe potom získalo premiérový Ligový pohár. Avšak po tomto úspechu sa viacerí hráči, ktorí v Tatrane mohli pokračovať, rozhodli odísť. Väčšinou študovať. Keďže momentálne nemáme takú generáciu hráčov, ktorá by mohla byť ich nasledovníkmi, do nasledujúcej extraligovej sezóny už druhé družstvo neprihlásime. Zato sa nám ale rysuje veľmi silný ročník hádzanárov v majstrovskom tíme mladších dorastencov. Predpokladáme preto, že o rok, možno o dva, znovu pripravíme projekt druhého družstva pre extraligu mužov už na perspektívnejšom základe.“

Druhý tím pre ďalší ročník extraligy teda Tatran nepostaví, čo ale neznamená, že priestor pre mladé talenty sa v seniorskom mužstve nenájde.

Skôr opak bude podľa slov majiteľa klubu pravdou.

„Rozhodli sme, že seniorský Tatran bude mať na súpiske tridsaťpäť až štyridsať hráčov, medzi ktorými budú ale figurovať aj viacerí starší dorastenci. S trénerom Golužom sme už konzultovali a dohodli, že na niektoré extraligové zápasy nastúpia starší dorastenci s trénerom Kolpakom, doplnení o hráčov, ktorí sa nevojdú do zápasovej šestnástky Golužu. Takže mladé talenty o šancu ukázať sa v extralige seniorov neprídu. Tatran Prešov pôjde v nasledujúcej extraligovej sezóne s cieľom umiestniť sa po základnej časti do šiesteho miesta, po nadstavbe do štvrtého a v play–off to potom už rozbaliť naplno.“

Autor: Ján Leško

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.