Slovenky nenašli recept na favorizované Talianky, o ME zabojujú len z druhého miesta

Momentka zo zápasu Taliansko - Slovensko v kvalifikácii ME v basketbale žien 2023.
Momentka zo zápasu Taliansko - Slovensko v kvalifikácii ME v basketbale žien 2023. (Autor: Facebook Slovenská basketbalová asociácia)
TASR|27. nov 2022 o 23:15

Talianske basketbalistky si s predstihom vybojovali postup na ME.

Kvalifikácia ME v basketbale žien 2023

Taliansko - Slovensko 81:60 (42:24)

Štvrtiny: 19:9, 23:15, 24:18, 15:18

Najviac bodov Talianska: Veronová 16, Keysová 14, Spreaficová 9

Zostava a body Slovenska: Jakubcová a Wrzesiński po 12, Mištinová a Oroszová po 6, Buknová 0 (Páleníková 16, Dudášová 5, Stašová 3, Martišková, Moravčíková a Remenárová 0)

Rozhodovali: Župančič (Slov.), Jurčevič (Chor.), Lapanovičová (Slov.). TH: 10/7 – 8/4, Fauly: 13 - 18, Trojky: 10 - 12

NEAPOL. Slovenské basketbalistky nevyužili v kvalifikácii majstrovstiev Európy 2023 možnosť dostať sa na prvé miesto v skupine H.

V priamom súboji o post lídra prehrali na palubovke favorizovaného Talianska 60:81. Domáce si udržali stopercentnú bilanciu a v predstihu si vybojovali miesto na finálovom turnaji.

Zverenky trénera Juraja Suju budú bojovať o postup na ME z tabuľky tímov z druhých priečok jednotlivých skupín. Po novembrovom asociačnom termíne majú na konte zhodne 2 víťazstvá a 2 prehry.

Kvalifikáciu zakončia vo februári 2023 dvoma domácimi stretnutiami, so Švajčiarskom (9. februára) a Luxemburskom (12. februára).

Priebeh zápasu Taliansko - Slovensko

I. štvrtina:

Slovenky sa v úvode nezľakli lídra skupiny, nastúpili s oveľa lepšou koncentráciou a defenzívou, ale postupne sa rozbiehal taliansky ofenzívny vlak.

Obrane výberu Slovenska robila problémy najmä Veronová a keď sa k tomu pridalo zastavenie ofenzívnej produkcie, tak domáci tím veľmi rýchlo získal komfortný náskok. Ten sa do konca prvej štvrtiny zastavil na 10 bodoch – 19:9.

II. štvrtina:

Chyby na slovenskej strane sa začali kopiť a sebavedomo hrajúce Taliansko ich tvrdo trestalo. Rozdiel začal narastať, domáce hráčky získavali kontrolu nad zápasom a dianím na palubovku.

Zo Sloveniek opadol mierny tlak, ale len v krátkych úsekoch dokázali pritlačiť súpera. Na prestávku išli s 18-bodovým mankom – 24:42.

III. štvrtina:

Tretia štvrtina bola z pohľadu vývoja vyrovnanejšia, bodový rozdiel medzi tímami sa dlho výrazne nemenil. Slovenský tím sa snažil urobiť niečo s negatívnym vývojom zápasu, drobnými krokmi sťahoval manko.

Keď však potreboval domáci kolektív zabrať, tak to v správnej chvíli dokázal. Ukázalo sa to aj na skóre po tretej časti – 66:42.

IV. štvrtina:

Hneď v úvode záverečnej časti sa Taliansko dostalo už do 30-bodového vedenia. Od tohto momentu sa stretnutie už iba dohrávalo a na slovenskej strane dostali napokon priestor takmer všetky hráčky na súpiske.

Hlas po zápase

Juraj Suja, tréner Slovenska: "Talianky boli určite o tých 20 bodov lepšie. Ukázali, že majú obrovskú kvalitu, postavili najsilnejší tím. Všetko sú to v podstate skoro euroligové hráčky. Rýchlosť, s akou hrali, energia a agresivita, to bolo naozaj nad naše sily. Určite sme aj my mohli urobiť viac, hlavne v prvom polčase, v obrannej fáze. Mohli sme súpera trochu viac vytrápiť a možno mohol byť výsledok lepší. Som rád, že sme hrali do konca a stiahli sme z 30-bodového rozdielu aspoň na tých 21."

Tabuľka skupiny H

Nachádzate sa tu: