Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Suverénny Björndalen vyhral aj v plavkách

SITA|11. dec 2006 o 09:44

HOCHFILZEN 11. decembra (SITA) - Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen vstúpil do novej sezóny neobyčajne suverénne. Najskôr presvedčil celý svet o svojich kvalitách v pretekoch Svetového pohára v behu ...

HOCHFILZEN 11. decembra (SITA) - Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen vstúpil do novej sezóny neobyčajne suverénne. Najskôr presvedčil celý svet o svojich kvalitách v pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach, keď v laponskom stredisku Gällivare na severe Švédska v pretekoch na 15 km voľnou technikou nedal šancu ani bežcom-špecialistom, potom sa päťkrát postavil na štart pretekov SP v biatlone a každý štart znamenal jeho prvenstvo. V sobotu v stíhacích pretekoch v rámci 2. kola bojov o krištáľový glóbus v rakúskom Hochfilzene si dovolil malú recesiu. Zareagoval na nezvyčajne teplé počasie (v piatok bolo v tomto tirolskom lyžiarskom stredisku +15 °C) a na štart nastúpil v plavkách natiahnutých na bežeckej kombinéze. Inak zobral preteky s maximálnou vážnosťou a zvyšok štartového poľa bojoval už iba o druhú a ďalšie priečky. V cieli mal pred druhým Rusom Dmitrijom Jarošenkom náskok 2:08,1 min. Ani záverečný okruh, keď bolo všetkým jasné, že už nemôže nevyhrať, nevypustil, ale bežal naplno. S Nemcom Michaelom Greisom sa dohodol na plavkách už v piatok po šprintérskych pretekoch. "Sľúbil som to pri slávnostnom vyhlasovaní, keď o tom vtipkoval moderátor. Michael sa pridal, ale nakoniec si plavky nevzal," povedal na adresu v piatkových pretekoch strieborného Greisa.

Björndaleb naposledy nevyhral 20. marca vo fínskom Kontiolahti, keď v pretekoch s hromadným štartom dobehol "až" tretí za Poliakom Tomaszom Sikorom a Francúzom Raphaelom Poireem. Odvtedy absolvoval deväť štartov a pripísal si deväť prvenstiev. Osem v pretekoch biatlonistov, jedno medzi bežcami. Celkovo ich má na svojom konte už 69 (68+1) a približuje sa k fenomenálnemu švédskemu slalomárov Ingemarovi Stenmarkovi, ktorý vyhral 86 pretekov SP. V aktuálnej sezóne už na prémiách za prvenstvo zarobil 15 000 CHF a 50 000 eur, čo je v prepočte vyše 2,1 milióna Sk. V najbližších pretekoch, ktoré sa vo štvrtok uskutočnia opäť v Hochfilzene ako náhradnom dejisku 3. kola SP za slovenské Osrblie, dáva Björndalen šancu svojim súperom. Preteky totiž vynecháva. Triasť sa však musia bežci na lyžiach, pretože v sobotu chce štartovať vo francúzskom La Clusaz v pretekoch SP na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom.


Súvisiace články