Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Stanley Cup? Priďaleko, ale Hossa hrá výborne

Keď Chicago naplno bodovalo v úvodných štyroch zápasoch sezóny naposledy, za klub ešte hrával Stan Mikita. (Autor: SITA/AP)
Marek Bažík|25. jan 2013 o 20:54

Hossa má zďaleka najväčší vplyv na mužstvo, píše Chicago Tribune. A nie je to iba o góloch, ktoré skúsený krídelník strieľa.

CHICAGO. Boli to iba prvé štyri zo 48 zápasov. Ale Chicago ich odohralo tak dobre, že ho už prirovnávajú k majstrovskému tímu z roku 2010.

„Je príliš skoro na to, aby sme hovorili o Stanleyho pohári, ale Hawks vyzerajú dobre,“ píše stĺpčekár Chicago Tribune.

Nájdu sa aj naslepo

Štyridsať rokov nezačali sezónu so štyrmi víťazstvami. Porazili dvoch veľkých favoritov Západnej konferencie Los Angeles a St. Louis, minuloročného premožiteľa Phoenix a vo štvrtok večer ich nezlomilo ani dvojgólové manko na ľade Dallasu Stars.

Na konci úspešného obratu na 3:2 bol gól Mariána Hossu v predĺžení. „Budeme o ňom ešte dlho hovoriť,“ poznamenal tréner Joel Quenneville. Nemyslel ani tak na Hossovu presnú strelu z prvej, ako výbornú prihrávku Patricka Kana. „Ako by mal oči aj vzadu,“ povedal pre Associated Press.

Blackhawks sa k dvom bodom dopracovali vďaka presilovým hrám, počas ktorých strelili všetky tri góly.

Pri tej poslednej prihrával Hossa od mantinelu Kanovi, ale pred mladého Američana sa v dobrej streleckej pozícii postavil obranca Dallasu. Chvíľu sa zdalo, že nevie, čo s pukom urobiť, ale potom si ho hokejkou rýchlo posunul dozadu a akoby naslepo nabil pripravenému Hossovi.

„Keď nevystrelil z prvej, hneď som vedel, že niečo chystá,“ prezradil Slovák. „Musíte byť jednoducho pripravení, pretože on vás nájde.“

Ako keď bol majstri

Favoriti Západu
Podľa the Hockey News

1. St. Louis, 2. Vancouver, 3. Los Angeles, 4. Chicago, 5. Minnesota, 6. San Jose, 7. Detroit, 8. Nashville, 9. Dallas, 10. Phoenix, 11. Anaheim, 12. Calgary, 13. Edmonton, 14. Colorado, 15. Columbus

Zdroj: the Hockey News (rebríček vznikol pred štartom NHL)

Hoci zápas rozhodla v prvom rade Kanova geniálna prihrávka, je to najmä Slovák, koho po prvých zápasoch chvália. „Hossa má zďaleka najväčší vplyv na mužstvo,“ píše Chicago Tribune.

„A nie je to iba o góloch, ktoré skúsený krídelník strieľa. Jeho neúnavná práca s hokejkou, udržiavanie puku v pohybe v útočnej tretine či úsilie pri oslabení, udávajú tón tímu, ktorý sa neúspešne hľadal počas minulej sezóny.“

A 34-ročný hráč si hokej po dlhej prestávke užíva. „Práve teraz je to ako v roku 2010. Mali sme vtedy štyri fungujúce formácie a momentálne pracujeme rovnako,“ hovoril Hossa ešte po zápase vo Phoenixe. „Mám z nasadzovania štyroch útokov dobrý pocit, každý má viac energie ako pri vyťažovaní dvoch alebo troch pätiek.“

Obranca Duncan Keith, najvyťažovanejší hráč v minulej sezóne, napríklad spadol z 26:54 min. strávených na ľade o vyše štyri minúty na 22:27 min.

Najlepší sú najlepší

Nie všetko ale Hossovi zatiaľ vychádza na 100 percent. Popri šiestich bodoch si už stihol pripísať aj päť menších trestov a s 10 trestnými minútami mu v tíme patrí druhé miesto.

Dosť na hráča, ktorý ich za celú minulú sezónu nazbieral 20 (v 81 zápasoch) a rok predtým 32 (v 65). „Môže to byť znak toho, že kým z ofenzívnej hry nestratil nič, na obrannej činnosti ešte musí popracovať,“ píše secondcityhockey.com.

„Aby som povedal pravdu, nohy fungujú, ale ruky a hlava sa stále prispôsobujú rýchlejšej hre,“ priznával Hossa. „Snažím sa nerobiť príliš veľa vecí, iba nasledovať inštinkt a pomaly nabrať sebavedomie.“

Kým on a ďalšie hviezdy budú hrať ako doteraz, pár trestov navyše trénera Quennevilla až tak trápiť nebude - Slovák má po štyroch dueloch v štatistikách 5+1, Patrick Kane 2+5, Jonathan Toews 2+2 a Patrick Sharp 2+4.

„Ich najlepší hráči sú momentálne najlepšími hráčmi,“ vystihol to jednoducho tréner porazeného Dallasu Glen Gulutzan. „To je vždy nebezpečné, pretože ich majú veľa.“

Ale Kane nesúhlasí. „Nejde iba o hviezdy,“ povedal pre Chicago Sun-Times. „Máme štyri útoky a šesť obrancov, čo hrajú dobre. Povedal by som, že to je na tom najdesivejšie.“ ((gal))

Súvisiace články