Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Štadión v Sao Paule je pred MS bez komplexnej generálky

Arene Corinthians. (Autor: SITA/AP)
SITA|30. máj 2014 o 09:10

Dočasné sedadlá na štadióne nie sú skolaudované. Medzinárodná futbalová federácia už zrejme nebude mať možnosť vyskúšať chod arény pri plnom zaťažení.

SAO PAULO. Štadión v Sao Paule, na ktorom 12. júna odohrajú otvárací zápas futbalových majstrovstiev sveta, pravdepodobne neprejde komplexnou generálkou v celej svojej kapacite. Ostrou skúškou bude až súboj A-skupiny šampionátu medzi Brazíliou a Chorvátskom.

V nedeľu 1. júna sa síce v Arene Corinthians uskutoční stretnutie domáceho klubového tímu s Botafogom v rámci najvyššej brazílskej súťaže, ale do predaja sa dostalo iba 40-tisíc vstupeniek, pretože nedávno namontované dočasné sedadlá na zvyšné miesta ešte neprešli kolaudáciou stavebného úradu.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už zrejme nebude mať možnosť vyskúšať chod štadióna pri plnom zaťažení. "Šampionátová" kapacita je 68 034 divákov. Prvým testom prešlo Itaquerao 18. mája. Za prítomnosti 37-tisíc divákov sa vyskytli viaceré nedostatky, napríklad zatekala strecha, ale celkovo boli organizátori spokojní.

Radnica previerku zrušila

Druhá previerka bola pôvodne naplánovaná na štvrtok 29. mája, ale radnica Sao Paula ju zrušila, pretože by vraj príliš narušila plynulý chod mesta v pracovný deň.

"Počítali sme s tým, že dočasné sedadlá vyskúšame v nedeľňajšom zápase medzi Corinthians a Botafogom, ale všetko bude závisieť od povolenia," uviedol organizačný výbor MS.

Vo štvrtok sa skončila dvojtýždňová posledná inšpekcia generálneho sekretára Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jéroma Valckeho na dvanástich štadiónoch pre majstrovstvá sveta 2014. Vyplynuli z nej obavy o pripravenosť troch dejísk - Porto Alegre, Natalu a Sao Paula.

Boj s časom

Zvyšných deväť miest obstálo. Francúz opäť pripomenul, že Brazílčania zvádzajú boj s časom. V Natale a Porto Alegre vraj stále zostáva veľa roboty, štadión v Sao Paule žiada FIFA druhý raz otestovať pred otváracím zápasom záverečného turnaja, teda do 12. júna. Všetko však smeruje k tomu, že skúška plnej kapacity Areny Corinthians neprebehne, pretože stavebný úrad stále neskolaudoval nedávno namontované dočasné sedadlá.

Valckeho uspokojil stav príprav ostatných štadiónov vrátane Areny da Baixada v Curitibe, ktorej ešte začiatkom roka hrozilo pre meškanie prác vylúčenie z tucta dejísk.

Poslednou zastávkou inšpekčnej cesty bol Salvador, kde sa 13. júna bude konať repríza finále majstrovstiev sveta 2010 medzi Španielskom a Holandskom. "Dovtedy musí byť všetko dokonale pripravené. Pracovné nasadenie ma potešilo, zostáva už iba dokončiť zázemie pre fanúšikov, médiá a tímy," povedal Valcke.

Súvisiace články