Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Špecialista horlí za to, aby preteky prišli za fanúšikmi

Sportnet|Publikované 11. mar 2009 o 23:00

Je špecialistom na šprint na bežkách, a tak sa na majstrovstvách Slovenska na Skalke cítil ako ryba vo vode. Davorín Škvaridlo potvrdil predpoklady a

získal ďalší titul pred ďalším členom ŠKP Štrbské Pleso Petrom Mlynárom.

KOŠICE. Vyhral s náskokom niekoľkých metrov.

Kontroloval si pozíciu

Počas kvalifikácie ešte neboli podmienky v úzkej stope ideálne, sneh bol pomalší a mäkší. V semifinále bol povrch tvrdší, čo mu viac vyhovuje. Trošku i taktizoval, zameral sa na postupovú druhú pozíciu až v cieľovej rovinke. "Na viac som si ani netrúfal, lebo na pravej strane, kde som sa pohyboval, sa značne zabárali palice, a tak som prenechal prvú priečku súperovi z Poľska," poznamenal slovenský reprezentant. Dovedna na štartovej listine sa objavilo trinásť borcov, z nich dvaja Poliaci. "Keby mali byť preteky ešte kvalitnejšie, predstavoval by som si silnejšiu konkurenciu." Takto mu šliapal na krk hlavne Mlynár. Vo finále sa Davorín najprv striasol klubového kolegu, po prvej zákrute zase poľského konkurenta. "Tam, kde by ma mohli dobehnúť, som zabral, inde som si zase kontroloval postavenie až do cieľa," riekol novopečený držiteľ domáceho zlata, ktorému pasovalo, že sa preteky konali voľnou technikou a trať bola dlhá okolo 1 200 metrov.

Body vo vrecku

Východniar absolvoval vrcholné domáce podujatie nedlho po tom, čo sa premiérovo objavil na kolbiskách majstrovstiev sveta v Liberci. Tam skončil 62. "V rámci vystúpení vo Svetovom pohári v tejto sezóne to bolo moje maximum, takže vcelku som bol spokojný. Netvrdím však, že o pár priečok by sa nedalo poskočiť. Potešil ma však zisk stodeväť fisových bodov, čo mi zaručuje štart vo sveťáku aj v ďalšej edícii," zhodnotil vstúpenie borec, ktorému na postup medzi elitu chýbalo pár sekúnd. Nevyhovovala mu celkom trať, ktorá bola dlhá viac ako 1 600 metrov a boli na nej tri značné kopce a žiadne technické pasáže. "Mne sa najlepšie beží na kratších tratiach, čo súvisí s mojou fyziológiou a technikou. Vtedy môžem ísť naplno." Pod Ještědom bolo naporúdzi cez 130 pretekárov, čo je dôkaz, že sa šprint vzmáha a stáva sa čoraz populárnejším. "Smerovanie je však trošku otázne, lebo dĺžka sa naťahuje až na 1 800 metrov, čo je podľa mňa priveľa. Nechápem tieto rozhodnutia. Na druhej strane som zástancom toho, aby sa šprintérske zápolenia konali v mestách, to je správna cesta. Pokiaľ neprídu ľudia za pretekmi, tak podujatie príde za fanúšikmi. Okrem toho, v uliciach sú trate technicky náročnejšie a pre diváka zaujímavejšie. Takže sa to stáva lákavejšie pre médiá i sponzorov, čo prináša osoh pre naše odvetvie," dodal D. Škvaridlo. V budúcej sezóne sa sústredí na SP a chcel by v ňom zvládnuť minimálne dve zápolenia tak ako v tomto ročníku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.