Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Slovenských futbalistov trápi koncovka, mieria tragicky

Marek Hamšík v reprezentácii opäť nedal gól. (Autor: TIBOR SOMOGYI)
Pavol Spál|7. sep 2011 o 22:00

Koncovka je najväčší problém slovenskej futbalovej reprezentácie. Národný tím hľadá kanoniera. Vittek a Šesták sú po zraneniach mimo formy. Hamšík nedal gól v reprezentácii už devätnásť zápasov.

BRATISLAVA. Zakrýval si tvár, z ihriska odchádzal so sklonenou hlavou. Smutne sa mračil. Marek Hamšík bol v kvalifikačnom zápase o postup na ME proti Arménsku najnebezpečnejší zo Slovákov.

Pálil na Arménov všetkými spôsobmi, z každej pozície - pravačkou i ľavačkou i hlavou. Niekoľkokrát. Márne. Mal pech. „Už v prvom polčase som mohol dať tri góly,“ priznal Hamšík.

Kapitán Slovákov dal v prestížnej talianskej lige v minulej sezóne gól zhruba každý tretí zápas (pritom nie je hrotový útočník), no v národnom tíme sa dlhodobo strelecky trápi.

Nedali viac ako gól

Hamšík sa presadil naposledy v roku 2009 v prípravnom zápase proti USA – z penalty. Odvtedy nedal gól už devätnásť zápasov. Žalostná koncovka sužuje v kvalifikácii o postup na ME celý národný tím. Prečo nedávajú góly? „Nuž.. na to nie je odpoveď,“ odvetil s ťažkým povzdychom tréner Vladimír Weiss.

„Nikdy nehovorím o šťastí alebo smole. Hovorím o umení alebo neumení. Možno podal výborný výkon brankár Berezovskij, ale bez gólu nemôžete pomýšľať na víťazstvo v zápase, nieto ešte v skupine,“ dodal kouč a pokrčil plecami. Jeho tím nedal v kvalifikácii gól už 206 minút.

„Nedali sme viac ako jeden gól ani v jednom zápase kvalifikácie a to svedčí o všetkom,“ zhodnotil krídelník Miroslav Stoch.

Chýba strelec

Najtesnejšie, 1:0 vyhrali Slováci doma s Macedónskom, v Rusku i oba zápasy s outsiderom z Andorry, len jeden gól dali doma Írom (1:1) aj v Arménsku (1:3).

V ôsmich zápasoch dali iba šesť gólov – menej dali v skupine iba Andorrčania. Žiadny strelec nedal viac ako gól. Arméni ich dali takmer trikrát viac ako Slováci– sedemnásť. Len na porovnanie. V predchádzajúcej kvalifikácii o postup na MS mali naši po ôsmich zápasoch na konte dvadsaťjeden gólov, iba sám Šesták dal šesť gólov.

V národnom tíme momentálne chýba kanonier so streleckým apetítom, ako bol práve Šesták či na MS v Afrike Róbert Vittek. Obaja sú dlhšie mimo formy, v poslednom období ich trápili zranenia a klubové problémy. Chýba im herná prax. Proti Arménom sedeli obaja iba na lavičke.

Vlani najlepší kanonier ligy Filip Šebo stratil streleckú fazónu z jarnej časti, Weiss ho proti Arménom nezaradil ani na súpisku.

Okrem spomínaných hráčov nemá Weiss príliš z čoho vyberať. Azda mohol vyskúšať Mareka Bakoša z Plzne, ktorý výrazne pomohol klubu k postupu do Ligy majstrov. Útočník bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom predkola najprestížnejšej európskej súťaže.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články