Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Slovensko podľa Laurinca neprekvapilo ani nesklamalo

SITA|13. okt 2003 o 11:41

BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Hlavní tréneri dvoch slovenských reprezentačných tímov Ladislav Jurkemik (A-mužstvo) a Mikuláš Komanický (SR "21") podpísali pri nástupe do funkcie začiatkom januára 2002 dvojročnú zmluvu so SFZ, ktorej platnosť sa skončí p

osledným decembrovým dňom tohto roka. Po víkendovom skončení kvalifikácie ME 2004, kde sa ani jednému z výberov nepodarilo priamo postúpiť na budúcoročný európsky šampionát, resp. vybojovať druhé ´barážové´ miesto, vyvstáva otázka, či dostanú obaja doterajší lodivodi dôveru i na ďalší kvalifikačný cyklus. V tejto súvislosti sa po skončení sobotňajšieho duelu A-mužstiev Lichtenštajnsko - Slovensko (0:2) vyjadril prezident SFZ František Laurinec, ktorý najskôr zhodnotil účinkovanie SR svojimi očami: "V tejto kvalifikácii Slovensko neprekvapilo ani nesklamalo. Tretie miesto je reálnym odrazom súčasnej sily slovenského futbalu v takej náročnej skupine, kde hralo aj Anglicko a Turecko. Aj záverečné vystúpenie vo Vaduze sa nieslo v znamení takéhoto hodnotenia. Proti Lichtenštajnsku sme neoslnili, ale ani sme si neurobili blamáž. Zaknihovali sme povinné víťazstvo bez nejakých väčších problémov." Prvý muž slovenského futbalu následne zopakoval ďalší postup v otázke dôvery či nedôvery k členom realizačných tímov. "Terajší kouč áčka Ladislav Jurkemik má spolu so svojím realizačným tímom približne týždeň na to, aby zhodnotil kvalifikáciu, klady, nedostatky a oznámil svoju predstavu, ako by reprezentácia mohla napredovať ďalej. Potom sa k jeho analýze vyjadrí trénersko-metodická komisia SFZ na čele s pánom Jozefom Venglošom a na základe tohto vyjadrenia rozhodne výkonný výbor v novembri o ďalších krokoch. Možných alternatív je viacero. Môže ísť o kontinuitu, o čiastočné zmeny, ale aj o možné úplne nové persóny v realizačnom tíme. Všetko záleží na tom ako práve skončenú kvalifikáciu ME 2004 zhodnotíme," skonštatoval F. Laurinec a pokračoval: "Osobne si myslím, že v princípe nebol nejaký zápas, kde by Slovensko vyslovene sklamalo. Na druhej strane sme nedotiahli do úspešného konca rozhodujúce stretnutia v tejto kvalifikácii. Tam, kde sme to mali dobre rozohrané. Takže z tohto pohľadu je mi ťažké hodnotiť, či došlo k nejakému jednoznačnému posunu smerom dopredu alebo nie. To necháme na širšiu analýzu našej odbornej skupine, zloženej v TMK SFZ. Zároveň si musíme zhodnotiť aj veci, o ktorých sa diskutuje aj na verejnosti. V každom prípade si myslím, že konečné postavenie v tabuľke vyjadruje hráčske kvality nášho súčasného kádra." Na otázku, či sa bude riešiť trénerská otázka v A-mužstve i v dvadsaťjednotke v tom istom termíne alebo osobitne, prezident SFZ poznamenal: "Dĺžku trénerskej zmluvy majú obaja - Ladislav Jurkemik i Mikuláš Komanický rovnakú, u dvadsaťjednotky však počkáme na výsledok reprezentácie do 20 rokov na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátov na prelome novembra a decembra 2003." Dosiaľ všetci tréneri dostali možnosť pracovať v jednom kvalifikačnom období.

"Vždy sme to takto zmluvne riešili s tým, že pochopiteľne v prípade postupu by sme mali evidentný záujem o jej predĺženie. Táto kvalifikácia sa skončila tak, že Slovensko sa neprebojovalo na záverečný turnaj ME 2004 do Portugalska. Preto je tu čas, aby sa všetko v odborných kruhoch zhodnotilo. Nie som stúpencom nejakých zásadných zmien alebo nejakého predčasného vypovedania zmlúv, ale samozrejme, keď chceme hovoriť ďalej, musíme si zanalyzovať aj prínos, klady a nedostatky práce realizačného tímu a trénerov. Znovu však chcem zopakovať. Rozhodujúcim faktorom je hráčska kvalita nášho tímu. V danej situácii, v danej skupine bola predsa len nižšia ako hráčska kvalita tureckého a anglického A-mužstva," dodal F. Laurinec.

Súvisiace články