Slovenskí futbalisti sa prepadajú na úroveň slabých

(Autor: TASR)
Pavol Spál|9. jún 2013 o 19:14

Slovenskí futbalisti klesli za necelé tri roky o štyridsať miest. Fanúšikovia nimi opovrhujú. Až 91 percent čitateľov SME sa vyjadrilo za odstúpenie trénerov Grigu a Hippa.

VADUZ. „Hráči majú tie najlepšie podmienky. Bývajú v hoteloch ako Taliani, Angličania či Francúzi. Nemáme horšie mužstvo ako Gréci či Bosna a Hercegovina, ale naši nehrajú, na čo majú,“ vyhlásil po kvalifikačnom súboji o postup na MS proti Lichtenštajnsku (1:1) šéf futbalového zväzu Ján Kováčik.

Hráčov vraj v kabíne sfúkol ako nikdy predtým.

V septembri 2010 boli Slováci v rebríčku FIFA na historicky najlepšom mieste: šestnásty na svete. Vtedajší tréner Vladimír Weiss z nich ako jediný vyžmýkal maximum, ale zrejme im dal aj pocit nedotknuteľnosti.

Mnohí hráči naleteli rečiam, akí sú dobrí, uspokojili sa, spyšneli. Odvtedy klesli o štyridsať miest.

Nedôstojná reprezentácia

Dnes nimi fanúšikovia opovrhujú. Už nedokážu zdolať ani slabých súperov, ktorí sú v druhej stovke svetového rebríčka.

Vrcholom bola remíza v Lichtenštajnsku, ktorého káder tvoria z jednej tretiny amatéri. Ešte horšia bola hra, Slováci si nevytvorili čistú šancu.

„Nedôstojná reprezentácia krajiny,“ dodal Kováčik.

Prvý muž nášho futbalu sa zvykne pritom chváliť, že Slovensko má 400- tisíc registrovaných futbalistov, posledný súper ich mal 2205.

Paradoxne, za blamáž v Lichtenštajnsku by mal každý náš hráč dostať od zväzu štartovné dvetisícpäťsto eur.

„Lichtenštajnsko by mal zdolať hocaký ligový tím na Slovensku. Hanbíme sa,“ opakovali viacerí futbalisti. Sú to rovnaké frázy, ako keď pred každým zrazom vyhlasujú, aká sú skvelá partia. Súdržne duel až na pár výnimiek akurát odflákli.

Experiment nefunguje

Vlani prevzala reprezentáciu dvojica Stanislav Griga – Michal Hipp. Tím stagnoval a upadal už v závere Weissovho angažmán, ale teraz je to ešte horšie.

Experiment s dvoma rovnocennými trénermi od začiatku nefunguje. Tím pôsobí bez duše - chýba mu chémia i líder, ktorý hráčov vyburcuje v kabíne. Najvýraznejší hráč tímu Marek Hamšík je skôr introvert, ktorý skloní hlavu. Vodcom nebol ani v čase úspechov, keď bol kapitán.

„Každý sa musí pozerať na seba,“ povedal pomedzi zuby.

Hamšík je náš najlepší hráč, ale v reprezentácii to nevidno. Dôvodov je viac. V Neapole hrá s inými spoluhráčmi, v inom prostredí. Šepká sa, že medzi spoluhráčmi z reprezentácie nemá ani zďaleka taký rešpekt a dôveru ako v Neapole. Ani jeden z trénerov doteraz nedokázal využiť jeho poteciál.

„Najväčší podiel viny majú hráči,“ tvrdil Kováčik. „Pristúpili k zápasu dovolenkovo. Sú presýtení zmluvami. Cítim zodpovednosť, ale nevidím do ich hláv,“ dodal Griga. Obaja majú pravdu. Je však otázne, či má význam, aby tím koučovali tréneri, pod ktorých vedením predvádzajú hráči neustále výkony pod svoje možnosti.

Útočník Filip Hološko kritizoval systém hry. „Nebudem sa vyhovárať, ale možno by bolo lepšie, keby sme hrali na dvoch útočníkov. Možno by sme viac potrápili obranu a dotlačili niečo do brány.“

Griga neuteká

V ankete čitateľov SME na internete si až 91 percent z viac ako päťtisíc hlasujúcich myslí, že by Hipp a Griga už nemali pokračovať.

Futbalisti nepotešili fanúšikov ani v jednom zo šiestich zápasov kvalifikácie. Keď doma na jeseň zdolali Lichtenštajnsko 2:0, ľudia ich vypískali. Pre zlú hru. Solídny výkon podali iba proti Grécku, ale prehrali.

„Človek rozmýšľa nad všetkým. Ak raz utečiem, budem utekať celý život. Ťažko to znášam, ale od roboty neutekám,“ reagoval Griga na otázku, či nezvažuje, že vo funkcii skončí.

Kováčik avizoval, že zvolá mimoriadny výkonný výbor, ktorý rozhodne o osude trénerov. Ťažšou otázkou je, kto by ich mohol nahradiť. Spomína sa meno impulzívneho motivátora Jána Kozáka, ktorý vedie Košice.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články