Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Slovenky pred žrebom extrémne ťažkej kvalifikácie v 2. koši

TASR|9. jún 2006 o 11:16

Praha 9. júna (TASR) - Po ďalšom, v poradí už jedenástom neúspešnom pokuse prebojovať sa na vrcholné podujatie čaká slovenské hádzanárky opäť náročná ...

Praha 9. júna (TASR) - Po ďalšom, v poradí už jedenástom neúspešnom pokuse prebojovať sa na vrcholné podujatie čaká slovenské hádzanárky opäť náročná a dokonca ešte tŕnistejšia cesta na najbližší svetový šampionát. Zverenky trénera Tomáš Kuťku, ktoré nezvládli dvojzápas o postup na majstrovstvá Európy do Švédska s Ukrajinou, sa v boji o účasť na MS 2007 vo Francúzsku nevyhnú I. fáze kvalifikácie (28. novembra - 3. decembra) a už v sobotu po žrebovaní v Prahe sa dozvedia mená svojich súperov a tí môžu byť kuriózne z elitnej kategórie starého kontinentu.

Prebojovať sa do priamych duelov o postup na šampionát však bude na jeseň omnoho ťažšie ako vlani. V prvej fáze bude účinkovať 15 alebo 16 tímov v závislosti od toho, či víkendové zasadnutie exekutívy Európskej hádzanárskej federácie zaradí do kvalifikačného procesu aj novú reprezentáciu nezávislej Čiernej Hory. Žreb potom rozdelí účastníkov do troch skupín, z ktorých bez ohľadu na počet družstiev postúpi do play off fázy (2. až 10. júna 2007) iba víťaz skupiny.

Slovenky pred žrebom figurujú v druhom koši a z prvého koša môžu do skupiny dostať aj extrémne náročného protivníka v podobe úradujúcich vicemajsteriek sveta Rumuniek, ktoré v play off o ME nestačili na Srbsko a Čiernu Horu. Ďalším komplikujúcim faktorom bude možno práve účasť samostatnej reprezentácie Čiernej Hory, sotva slabšej ako Srbsko, ktoré získalo nástupníctvo a teda i priamy postup do play off. Hrať sa bude turnajovým spôsobom v dejisku, ktoré tiež určí pražský žreb.

Európsku kolísku hádzanej bude na svetovom šampionáte zastupovať iba dvanásť tímov, pričom pätica bude známa už po decembrových majstrovstvách Európy vo Švédsku. K organizátorkám z Francúzska a obhajkyniam titulu z Ruska sa pridajú tri najvyššie umiestené tímy z ME. O zvyšných siedmich miestenkách rozhodne až budúcoročné play off.

Rozdelenie do košov pred žrebom I. fázy kvalifikácie MS 2007:

1. kôš: Bielorusko, ČR, Rumunsko

2. kôš: SLOVENSKO, Bulharsko, Island, Litva, Taliansko, Portugalsko, Turecko

3. kôš: Azerbajdžan, Grécko, Lotyšsko, Švajčiarsko, Bosna a Hercegovina

4. kôš: Čierna Hora (v prípade schválenia exeketívou EHF)

Súvisiace články