Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Slováci sa zišli v Poprade, Kravárik sa teší na prvú previerku

Trénerovi SR Andrejovi Kravárikovi sa v Poprade hlásilo 16 hráčov - všetci z aktuálnej širšej nominácie. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 24. júl 2018 o 14:06

Volejbaloví reprezentanti pokračujú v príprave na druhú časť reprezentačnej sezóny.

POPRAD. Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa v utorok napoludnie zišli v Poprade, aby pokračovali v príprave na druhú časť reprezentačnej sezóny, počas ktorej ich čaká augustový vstup do kvalifikácie o postup na ME 2019.

Počas uplynulých dvoch týždňov sa Slováci pripravovali v Liptovskom Jáne. Trénerovi SR Andrejovi Kravárikovi sa v Poprade hlásilo 16 hráčov - všetci z aktuálnej širšej nominácie.

"Prvú časť prípravy v Liptovskom Jáne sme zvládli bez problémov a najmä bez vážnejších zdravotných komplikácií, čo ma teší. Okrem kondično-fyzickej prípravy sme do tréningu zapojili aj techniku, pretože v závere tohto týždňa nás v Poprade čakajú prípravné zápasy. Bolo to veľmi náročné, ale hráči prípravu poctivo oddreli, vedia, že ich čakajú dôležité stretnutia v kvalifikácii o postup na šampionát a chcú byť na tieto súboje čo najlepšie pripravení," povedal Andrej Kravárik.

Odohrajú sedem duelov

Slováci v príprave odohrajú sedem duelov. Úvodné dva - proti Kamerunčanom - absolvujú v piatok a v sobotu v Poprade, zhodne od 18.00 h.

Nasledovať budú tri zápasy v estónskom Rakvere proti domácemu výberu (2. - 4. 8.) a dva proti Rakúšanom (10. a 11. 8.) v Nitre.

"Kamerun síce nepatrí k najlepším tímom na svete, ale dostal sa trikrát za sebou na majstrovstvá sveta, čo svedčí o jeho kvalitách. S africkými tímami sa nestretávame často a tento súper bude pre nás neznáma. Padne nám to vhod, pretože aj nášho prvého kvalifikačného súpera Island poriadne nepoznáme a stretneme sa s ním prvýkrát," skonštatoval kormidelník Kravárik a pokračoval:

"Verím, že v zápasoch proti Kamerunu uvidia fanúšikovia atraktívny volejbal, prezentujú sa odlišným štýlom ako európske tímy. Po náročnej príprave je to ideálny súper. Budem rád, keď sa už v týchto zápasoch bude rysovať základná zostava, aj keď šancu dostanú všetci hráči. V závere prípravy nás čakajú náročnejší súperi Estónsko a Rakúsko, priebeh prípravy má svoju gradáciu a logickú postupnosť."

Ondrovič opustil kemp

Počas prípravy v Liptovskom Jáne v kádri nastala jedna vynútená zmena medzi blokármi - zraneného Petra Ondroviča nahradil Marek Ludha.

"Ondrovič po týždni prípravy v Liptovskom Jáne musel pre zranenie achilovky opustiť kemp a v augustovej časti kvalifikácie sa určite nepredstaví. Potrebuje sa dať dokopy. V tíme ho nahradil Marek Ludha, ktorý do kolektívu rýchlo zapadol a prišiel dobre pripravený, čo ma teší. Po zápasoch s Kamerunom zúžime nomináciu na 14 hráčov, ktorí budú pokračovať až do začiatku kvalifikácie," uzavrel Andrej Kravárik.

Slováci sú favoriti

Majstrovstvá Európy 2019 sa uskutočnia v štyroch krajinách - Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku a budú s rekordným počtom účastníkov, predstaví sa 24 krajín.

Formát kvalifikácie prešiel úpravami, namiesto turnajov sa družstvá stretnú systémom každý s každým doma aj vonku.

Úvodné štyri kolá odohrajú v auguste, zostávajúce dve v januári 2019. Slováci, ktorí sú súčasťou ME nepretržite od roku 2007, si v C-skupine kvalifikácie zmerajú sily s výbermi Čiernej Hory, Moldavska a Islandu.

Na šampionát preniknú víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok.

Slováci ako favoriti C-skupiny vstúpia do boja o ME v stredu 15. 8. v Nitre zápasom proti Islanďanom (18.00 h). O štyri dni sa predstavia v čiernohorskom meste Bar (20.15 h). Nasledovať budú dva duely proti Moldavsku - 22. 8. v Nitre (18.00 h) a 26. 8. v Kišiňove (16.00 h SELČ). Domáce stretnutia SR odvysiela Digi Sport, prenosy prinesie tiež internetová televízia laola1.tv. V úvode januára slovenských volejbalistov ešte čaká domáci zápas proti Čiernej Hore (5. alebo 6. 1.) a derniéra na Islande (9. 1.).

Aktualizovaná širšia 16-členná nominácia SR:

Nahrávači: Juraj Zaťko (bez klubu), Martin Jančura (VK Prievidza)

Smečiari: Matej Paták (Chaumont VB 52 Haute-Marne/Fr.), Tomáš Kriško (UNTREF Vóley/Arg.), Marcel Lux (Indykpol AZS Olsztyn/Poľ.), Július Firkaľ (Tokat Belediye Plevne/Tur.), Jakub Ihnát (VK Prievidza)

Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Šimon Krajčovič (VK Lvi Praha/ČR), Filip Mačuha, Marek Ludha (obaja VK Prievidza)

Univerzáli: Peter Michalovič (Nantes Rezé Métropole Volley/Fr.), Peter Mlynarčík (VK Prievidza), Filip Gavenda (Taiwan Excellence Latina/Tal.)

Liberá: Matej Kubš (bez klubu), Marián Vitko (VK KDS-Šport Košice)

Realizačný tím:

Tréner: Andrej Kravárik

Asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša

Kondičný tréner: Miroslav Vavák

Fyzioterapeut: Tomasz Rusin

Štatistik: Daniel Bruch

Team manager: Ján Uhlárik

Program reprezentácie

Pred začiatkom kvalifikácie:

piatok 27. júla: neoficiálny prípravný zápas Slovensko - Kamerun (Poprad, 18.00)

sobota 28. júla: neoficiálny prípravný zápas Slovensko - Kamerun (Poprad, 18.00)

streda 1. augusta: odlet do Estónska

štvrtok 2. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)

piatok 3. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)

sobota 4. augusta: prípravný zápas Estónsko - Slovensko (Rakvere)

utorok 7. augusta: zraz v Nitre

piatok 10. augusta: prípravný zápas Slovensko - Rakúsko (Nitra, 18.00)

sobota 11. augusta: prípravný zápas Slovensko - Rakúsko (Nitra, 18.00)

Program SR v C-skupine kvalifikácie:

streda 15. augusta: Slovensko - Island (Nitra, 18.00)

nedeľa 19. augusta: Čierna Hora - Slovensko (Bar, 20.15)

streda 22. augusta: Slovensko - Moldavsko (Nitra, 18.00)

nedeľa 26. augusta: Moldavsko - Slovensko (Kišiňov-Ciorescu, 16.00)

sobota 5. januára/nedeľa 6. januára 2019: Slovensko - Čierna Hora

streda 9. januára 2019: Island - Slovensko

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.