Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Slováci Chára a Švehla vyvrátili dogmu o "jemných" Európanoch

TASR|3. aug 2001 o 14:13

New York 3. augusta (TASR) - Úctyhodné štatistiky dvojice slovenských hokejistov Zdena Cháru a Róberta Švehlu, ktorí sa v uplynulej sezóne umiestnili na najvyšších priečkach NHL v bilancii uštedrených bodyčekov, použil "dvorný" publicista internetovej stránky NHL.com John McGourty vo svojom článku ako neklamný dôkaz, že dogma o jemnosti Európanov už v súčasnej NHL neplatí.

"Teóriu, že hráči zo starého kontinentu predvádzajú jemnejšiu hru ako ich severoamerickí kolegovia, mnoho rokov hlásal bývalý tréner Don Cherry. Dnes jeho zaujatosť voči Európanom však už nemá živnú pôdu," napísal McGourty.

Chára, ktorého v deň draftu vymenili New Islanders do Ottawy, sa stal "kráľom fyzického kontaktu" s 373 bodyčekmi. Len o 19 zrážok menej uštedril druhý najtvrdší muž uplynulej sezóny - skúsený obranca Floridy Róbert Švehla.

Od presvedčenia, že hráči spoza Atlantiku sú po telesnej stránke neškodní, upúšťajú postupne aj samotní hráči z Kanady a USA. Na vlastnej koži sa podľa McGourtyho poučil napríklad "ostrý chlapík" Buffala Rob Ray, ktorý po zrážke s najvyšším mužom histórie súťaže Chárom vyhlásil: "Tak toto som skutočne potreboval. V momente som sa poučil."

Okrem slovenského dua je z Európanov v prvej päťke rebríčka tvrdosti ešte litovský rodák a ruský reprezentant Darius Kasparaitis na treťom mieste (351) a ďalší Rus Vitalij Višnevskij na piatej pozícii (286). Jediným zástupcom Severnej Ameriky je štvrtý Kanaďan Dan McGillis (292).

br

Súvisiace články