Kam to beží? Školácka chyba zrejme pripravila favorita o medailu

Jarl Magnus Riiber.
Jarl Magnus Riiber. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|15. feb 2022 o 13:02

Miesto do druhého okruhu, odbočil Magnus Riiber do cieľa.

PEKING, BRATISLAVA. Kam to ide? Kam to ide? Zle odbočil, veď ide do cieľa. To je hrozná chyba, rozrušene vravel komentátor nórskej televízie NRK Torgeir Björn.

„Ak sa mu po tejto chybe podarí vyhrať, tak je to skutočne výnimočný športovec.“

Jarl Magnus Riiber bol veľkým favoritom súťaží v severskej kombinácii na ZOH v Pekingu. Nór je štvornásobným majstrom sveta, trojnásobným víťazom Svetového pohára a v tejto sezóne vyhral najviac pretekov Svetového pohára – 9.

Na prvých olympijských hrách mal veľkú šancu získať medailu. Lenže po prílete do Pekingu mal pozitívny test na covid, musel do karantény.

Po skokoch suverénne viedol

Miesto tréningov a súťaží, bol zavretý na hoteli bezmála dva týždne. Snažil sa trénovať aspoň na stacionárnom bicykli.

Dva negatívne testy mal až v nedeľu. Z karantény sa tak dostal jeden deň pred súťažou na veľkom mostíku. Lyže mal na nohách až v pondelok popoludní.

V Pekingu chcel veľmi štartovať. „Chýba mi rýchlosť. Nebola to ideálna príprava, takže to môže dopadnúť dobre ale rovnako to môže skončiť aj hrozne,“ hovoril pre NRK Riiber.

Po skokanskej časti súťaže jasne viedol. Pred behom na 10 km mal náskok 44 sekúnd.

Školácka chyba

Lenže pri behu bol nepozorný. Na štadióne si zvolil zlú stopu a miesto toho, aby po 2,5 kilometri bežal do ďalšieho okruhu, odbočil do cieľa.

Svoj omyl pochopil neskoro. Kým sa otočil a vrátil sa späť stratil viac ako pol minúty.

V tom momente bol ešte na vedúcej priečke, lenže súperi ho následne predbehli.

„Myslel som, že z takýchto školáckych chýb už vyrástol,“ komentoval to Torgeir Björn.

Riiber v pretekoch medailu nezískal. Dobehol na 8. priečke so stratou 40 sekúnd. Ak by po prvom kole neurobil hlúpu chybu, mohol o medailu bojovať.

Hoci ani tak ju nemusel získať vzhľadom na tréningový výpadok za posledné dva týždne.

Zlato získal Riiberov krajan Jorgen Graabak. Riiber ešte teoreticky môže nastúpiť v tímovej súťaži.

Podobne ako Riiber zazmätkoval aj český reprezentant Tomáš Portyk. „Neviem, čo by som k tomu povedal. Bola to moja chyba. Už som sa videl v cieli, že sa ohrejem, pretože mi bola veľká zima. Moc som neriešil, ktorá bije," hovoril Portyk pre idnes.cz.

Všetko o hokeji na ZOH 2022

Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Severská kombinácia»Kam to beží? Školácka chyba zrejme pripravila favorita o medailu