Schlierenzauer je celkovým víťazom 60. ročníka Turné

Gregor Schlierenzauer
Gregor Schlierenzauer (Autor: SITA/AP)
TASR|6. jan 2012 o 19:14

Rakúsky skokan na lyžiach Gregor Schlierenzauer sa stal celkovým víťazom jubilejného 60. ročníka Turné štyroch mostíkov.

BISCHOFSHOFEN. Na záverečnom podujatí na domácej pôde v Bischofshofene obsadil tretie miesto a to mu stačilo na zisk cieľovej prémie v podobe luxusného automobilu Touareg od firmy ABT.

Jednokolová súťaž v Bischofshofene sa stala korisťou Schlierenzauerovho krajana a obhajcu titulu na Turné Thomasa Morgensterna, druhý skončil Nór Anders Bardal.

Rakúska nadvláda pokračuje

Rakúsko sa stalo prvou krajinou so štyrmi triumfami na Turné za sebou. V roku 2009 sa tešil z prvenstva Wolfgang Loitzl, v roku 2010 Andreas Kofler, ktorý bol pred trojkráľovým vyvrcholením najvážnejším súperom Schlierenzauera v boji o cennú trofej. Líder celkového poradia Svetového pohára však úplne pokazil prvý súťažný skok, po ktorom figuroval až na 27. mieste.

V druhom kole síce zaletel do vzdialenosti 140 m, no jury ho po desiatich pokusoch zrušila pre husté sneženie a silný vietor. Do celkového poradia sa započítavali iba výsledky z úvodného kola. Negatívom pretekov bol pád Čecha Lukáša Hlavu, ktorý nezvládol doskok a po páde skončil v nemocnici so zlomeným nosom.

Schlierenzauer položil základ úspechu v nemeckej časti Turné, keď vyhral v Oberstdorfe i v Garmisch-Partenkirchene. V Innsbrucku skončil druhý a skvelú formu potvrdil aj v Bischofshofene.

Pred Morgensternom triumfoval v konečnom účtovaní s náskokom 25,8 bodu, Kofler skončil tretí. Schlierenzauer si dal ten najkrajší darček k sobotňajším 22. narodeninám.

Schlierenzauer: Splnil sa mi veľký sen

"Splnil sa mi veľký sen. Vždy som túžil vyhrať raz Turné štyroch mostíkov a teraz je to realita. Nenachádzam slov, moje pocity sa ani nedajú opísať. V minulosti som na Turné už viackrát siahal na celkové prvenstvo, no vždy mi ušlo pomedzi prsty."

"Teraz som podával vyrovnané výkony, bojoval som a vyplatilo sa. Chcel by som sa poďakovať mojej rodine, fanúšikom i všetkým, ktorí mi pomáhajú," vyznal sa Schlierenzauer do kamier rakúskej televízie ORF.

Rakúšania obsadili všetky miesta na stupňoch víťazov aj v sezóne 1974/1975, keď stáli na pódiu Willi Pürstl, Edi Federer a Karl Schnabl. Schlierenzauer sa postaral o 13. rakúsky triumf v histórii Turné. Skokanská veľmoc si v historickej tabuľke upevnila druhé miesto za Fínskom. Reprezentanti z krajiny tisícich jazier zvíťazili na prestížnom podujatí 16-krát, naposledy však v roku 2008, keď získal Janne Ahonen rekordný piaty titul.