VARŠAVA. Futbalové chuligánstvo ide vo východnej Európe ruka v ruke s pravicovým extrémizmom a organizovaným zločinom. Ako tieto väzby fungujú v praxi, ukázali nie len scény z varšavských ulíc, ale aj z ďalších štadiónov.
Poľskí, ruskí a chorvátski fanúšikovia udávajú v tomto smere tón šampionátu. A to ešte na turnaji nehrajú Srbi, čo ale paradoxne ide práve na vrub ich nedisciplinovaných priaznivcov. Nacionalizmus a vysoká kriminalita v postkomunistických krajinách slúžia ako podhubie pre futbalové chuligánstvo anglického strihu.
Nie nadarmo anglickí policajti monitorujúci správanie svojich krajanov na šampionáte upozornili na nebezpečný fenomén cudzincov v britských dresoch.
"Je celkom bežné, že sú títo jedinci súčasne členmi krajne pravicových skupín, fanúšikovských gangov a dílermi drog," tvrdí srbský analytik Zoran Dragišič.
Poľsko je výstavnou skriňou futbalového násilia. Počet členov tvrdého jadra tu odhadujú na 5000 osôb. Sú však pevne viazaní na jednotlivé kluby, čo znižuje mieru ich angažovania v medzištátnych zápasoch.
"Skutoční kluboví chuligáni sa o majstrovstvá Európy nezaujímajú. Keby prišli do Varšavy, šesťtisíc policajtov by si s nimi neporadilo. Situácia by bola oveľa vážnejšia," upozornil varšavský expert Janusz Czapinski.
Napriek tomu je všetko, čo sa deje v Poľsku a na Ukrajine, pre zvyšok kontinentu malou šokovou terapiou. Na vrcholných podujatiach si už všetci odvykli od nebezpečných svetlíc na štadiónoch či bitiek pred zápasmi a po nich.
Rusi, Chorváti a Poliaci vrátili futbalovú kultúru o niekoľko rokov späť. A nezdá sa, že by sa na tom mohlo v blízkej budúcnosti niečo zmeniť.
"Na vine sú úrady, ktoré po každom incidente urobia iba kozmetické opatrenia. Situácia je vážna, chuligáni sú stále lepšie a lepšie organizovaní, majú silné ekonomické zázemie," varuje Czapinski.