Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Ruskí paralympijskí športovci sa musia dištancovať od propagandy

(Autor: Twitter)
SITA|21. nov 2016 o 20:19

Medzinárodný paralympijský výbor nastavil štandardy, ktoré musí Rusko splniť, aby sa znovu stalo plnohodnotným členom paralympijskej rodiny.

BONN. Ak sa chce Rusko opäť stať plnohodnotným členom paralympijskej rodiny, musí splniť štandardy, ktoré mu nastavil Medzinárodný paralympijský výbor.

Okrem iného sa ruskí paralympijskí športovci musia "verejne dištancovať od politických či propagandistických výrokov predstaviteľov športu v krajine."

Ruskí športovci boli celoplošne suspendovaní z účasti na paralympijských hrách v Riu de Janeiro v súvislosti s účasťou štátnych orgánov na podpore dopingu v krajine.

Podnetom na trest bolo odhalenie o štátom riadenom systematickom porušovaní antidopingových pravidiel, pre ktoré prišli desiatky ruských športovcov aj o účasť aj na olympijských hrách v Riu.

Komplexná správa o ruskom systéme korupcie a dopingovej kultúry v športe bude pripravená na zverejnenie 9. decembra.

Správu o dopingu zverejnila WADA v júli.

Podľa IPC ruskí hendikepovaní športovci budú prizvaní späť na medzinárodné podujatia vtedy, keď ich paralympijský výbor zosúladí svoju činnosť so svetovým antidopingovým kódexom a antidopingové programy budú fungovať bez zásahov vyššej moci. "V Rusku musí konečne začať fungovať silná antidopingová kultúra," tvrdia zástupcovia Medzinárodného paralympijského výboru.

Súvisiace články