Rusi v tieni podozrenia z dopingu

SITA|10. jan 2007 o 11:14

PRAHA 10. januára (SITA) - Výborné výsledky ruských reprezentantov v prvom ponovoročnom kole Svetového pohára v nemeckom Oberhofe vzbudili pozornosť celého biatlonového sveta. Muži Ruska najskôr vyhrali ...

PRAHA 10. januára (SITA) - Výborné výsledky ruských reprezentantov v prvom ponovoročnom kole Svetového pohára v nemeckom Oberhofe vzbudili pozornosť celého biatlonového sveta. Muži Ruska najskôr vyhrali štafetu, potom Kruglov zvíťazil v rýchlostných pretekoch a na záver v stíhacích pretekoch obsadili všetky medailové priečky v poradí Kruglov, Jarošenko, Čudov. Na štart posledných pretekov už nenastúpil najskúsenejší Sergej Rožkov. Pred pretekmi pri rutinnej zdravotnej prehliadke zistili v jeho v krvi zvýšenú hladinu hemoglobínu a dostal päťdňový dištanc. Dopingoví komisári namerali u neho 17,6 g/dl, povolená hodnota v biatlone je 17,5 g/dl. Neznamená to však ešte doping. V podobnej situácii bol pred rokom slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák. U neho je zvýšená hladina červených krviniek geneticky daná a okrem toho bol vtedy krátko po dlhodobom vysokohorskom sústredení, kde množstvo hemoglobínu v krvi ešte stúpne. Prípad Rožkova i nečakane dobré výkony však vrhli na ruskú výpravu tieň podozrenia z dopingu. Už na minuloročnej olympiáde v Turíne bola usvedčená z užívania nedovolených podporných prostriedkov Ruska Oľga Pylevová. Stredajšie vydanie českého denníka Sport sa pokúša nájsť medzi týmito dvoma prípadmi súvislosť. "Je to zarážajúce, ale možno naozaj iba mali formu. Náročné podmienky im mohli vyhovovať, Rožkov bol naozaj možno chorý. Ak nie, nechcem sa o to zaujímať," cituje Sport trénera českej reprezentácie Milana Janoušeka.