Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Rakúsky lyžiar musel absolvovať po páde operáciu mozgu

Záchranári odvážajú Hansa Gruggera do nemocnice po hrôzostrašnom páde v Kitzbüheli. (Autor: TASR/AP)
TASR|20. jan 2011 o 16:10

Hans Grugger ťažko spadol pri tréningu na obávaný zjazd v Kitzbüheli. Lekári mu museli nevyhnutne operovať mozog.

KITZBUHEL. Rakúsky zjazdár Hans Grugger, ktorý utrpel ťažký pád vo štvrtkovom tréningu na preteky Svetového pohára v Kitzbüheli, sa musel podrobiť nevyhnutnej operácii mozgu.

Dvadsaťdeväťročný rodák zo Salzburgu bol po páde v bezvedomí, utrpel zranenie hlavy a do nemocnice ho previezli vrtuľníkom.

Krátko po páde Gruggera na legendárnej zjazdovke Streif museli organizátori na polhodinu prerušiť tréning. Zástupcovia Rakúskej lyžiarskej federácie uviedli, že Grugger sa musel podrobiť chirurgickému zákroku na neurológii, avšak do jeho skončenia odmietli poskytnúť detailnejšie informácie.

Zlomenina lebečnej kosti a zranenie hrudníka

Gruggera previezli po poskytnutí prvej pomoci na kliniku do Innsbrucku, pričom podľa prvých informácií utrpel aj zlomeninu lebečnej kosti a zranenia hrudníka. Rakúsky reprezentant stratil rovnováhu na mieste nazývanom "Mausefalle", kde nasleduje dlhý skok po ostrej zákrute doprava, pričom následne skončil nehybne ležať na zjazdovke. Grugger bol v poradí piaty pretekár na zjazdovke, ale prvý, ktorý mal problémy v tejto časti trate.

Podľa minuloročného víťaza zjazdu v Kitzbüheli a najrýchlejšieho lyžiara vo štvrtkovom tréningu Švajčiara Didiera Cucheho, Grugger vypadol z ideálnej stopy a nedokázal sa do nej vrátiť.

"Na prvých dvoch zákrutách sa nachádza hneď niekoľko nerovností. Ak sa vám tam nepodarí udržať správny smer, tak potom to môže spôsobiť skutočné problémy," uviedol Cuche.

Gruggerov reprezentačný kolega Michael Walchhofer uviedol, že vážny pád ho vystrašil priamo pred jeho vlastnou jazdou. "Videl som tú nehodu. Skutočne sa na to pozeralo veľmi zle. Ak také niečo vidíte, tak sa začnete sám pýtať: mohlo by sa to stať aj mne? Ale vzápätí takéto myšlienky dáte nabok," uviedol Walchhofer, ktorý je lídrom Svetového pohára v súťaži zjazdárov.

Hrôzostrašný pád Hansa Gruggera

Tretím s vážnym zranením za posledné roky

Grugger je tretím pretekárom za posledné štyri roky, ktorý utrpel vážne zranenie na 3,3 km dlhej zjazdovke "Streif" známej svojou náročnosťou, bubnami, nerovnosťami, ostrými zákrutami a dlhými skokmi.

V roku 2008 utrpel Američan Scott Macartney zranenie mozgu a bol v kóme respektíve umelom spánku po tom, ako si udrel hlavu o zľadovatenú zjazdovku po poslednom skoku. O rok neskôr po podobnej nehode utrpel Švajčiar Daniel Albrecht životu nebezpečné zranenie mozgu a pľúc. Obaja lyžiari sa napokon zo zranení zotavili a vrátili sa do kolotoča Svetového pohára.

Gruggerova kariéra je však plná nepríjemných zranení. V rokoch 1998 - 2009 si štyrikrát natrhol kolenné väzivá, v roku 2005 mal problémy s bedrovým kĺbom. V doterajšej bilancii má rakúsky lyžiar víťazstvá na štyroch pretekoch Svetového pohára, dvakrát v zjazde a dvakrát v super-G. Na ZOH 2010 vo Vancouveri skončil v zjazde na 22. mieste.

Súvisiace články