Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Psie záprahy: Blato namiesto snehových tratí na pretekoch psích záprahov

TASR|11. feb 2001 o 23:18

Gelnica 11. februára (TASR) - Drevené trojkolesové vozíky zapriahli pretekári namiesto saní psom na dvojdňových pretekoch psích záprahov, ktoré sa v nedeľu skončili v Gelnici.

Netypické februárové teplé počasie spôsobilo, že po prvý raz v osemročnej histórii organizovania podujatia sa tohtoročné zápolenie s účasťou plemien sibírsky husky a aljašský malamut konalo "na blate".

Ako povedal riaditeľ pretekov Marek Harvan, 21 záprahov zo Slovenska a jeden z Poľska zápasili na osem kilometrov dlhej trati tentoraz nielen s časom, ale predovšetkým s blatom "po kolená". Pretekári súťažili v šiestich kategóriách členených podľa počtu psov a plemena. Jednu z nich - kategóriu skijöring, v ktorej súťažiaci beží za jednopsovým záprahom, vytvorili aj ženy. Jej víťazkou sa stala Michaela Pažúrová z Humenného s plemenom sibírsky husky, pre ktorú bola účasť na pretekoch premiérou. Výsledný čas za oba dni sa u víťazov disciplín pohyboval podľa ich náročnosti medzi pol hodinou až hodinou.

"Je to škoda, že chýbal sneh, lebo krajšie trate a vhodnejší areál než gelnický asi inde na Slovensku nie je," povzdychol si po pretekoch ich riaditeľ. Podujatie, ktoré pod názvom WSA Eurocup Gelnica 2001 usporiadala Základná organizácia Slovenského zväzu technických športov Askino Slovakia Alfa, sa po prvý raz uskutočnilo so štatútom Európskeho pohára.