Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Prvá vzájomná remíza Dánska s Talianskom

SITA|14. jún 2004 o 22:27

Pôvodná správa doplnená o vyjadrenie dánskeho brankára Sörensena.


GUIMARAES 14. júna (SITA) - Z druhého bezgólového výsledku na futbalovom šampionáte starého kontinentu v Portugalsku a z prvého v histórii vzájomných súbojov mali nepochybne väčšiu radosť Dáni. V úvodnom zápase C-skupiny totiž uhrali v Guimaraesi v súboji s favorizovanými Talianmi cenný výsledok 0:0 a vytvorili si dobrú východiskovú pozíciu pred ďalšími dvoma zápasmi s Bulharskom a Švédskom.

"Nedokázali sme čítať súperovu hru, najmä v prvom polčase sme sa nedostali do správneho tempa," sypal si popol na hlavu taliansky kormidelník Giovanni Trapattoni, ktorý po ME končí vo funkcii reprezentačného kouča. "Dánski krídelníci nám narobili najmä v prvej polovici stretnutia veľa starostí. My sme hrali slabšie v strede poľa, po prestávke sa to síce zlepšilo, ale šance sme nevyužili."

Dáni opäť nedali gól a vyrovnali svoju negatívnu sériu štyroch zápasov bez gólového zápisu na záverečných turnajoch ME z rokov 1988 - 1992 (14. júna 1988 - 17. júna 1992). Tréner Morten Olsen však bol spokojný aj s bezgólovou remízou. "Hrali sme výborne, kombinačne a predovšetkým v prvom polčase sme mali viac šancí. Z tohto pohľadu sme mohli aj zvíťaziť. Škoda, že sa naši strelci nepresadili," skonštatoval Olsen a dodal, že jeho tím si zaslúžil vyhrať.

Skúsený 65-ročný Trapattoni, ktorý je najúspešnejší taliansky klubový tréner v histórii, kritizoval svojich zverencov za príliš statickú hru. "Dostali sme poriadnu lekciu, dúfam, že sa z nej hráči poučia," poznamenal tréner Talianov a pripomenul, že až keď trochu viac stiahol dozadu Tottiho, nastalo zlepšenie hry mužstva. Remíza ho síce netešila, ale podľa neho ani neznížila šance Talianska uspieť na záverečnom turnaji ME.

Aj dánsky kormidelník Olsen priznal, že po prestávke sa súperova hra zlepšila: "Taliani sa dostali do tempa, vyhrávali viac osobných súbojov a mohli aj skórovať. Najmä po príchode Gattusa sa hra vyrovnala."

Morten Olsen potvrdil, že pred jedenástym vzájomným zápasom (bilancia 7 - 1 - 3 v prospech Talianska) by remízu s favoritom bral, ale podľa priebehu stretnutia by bol spokojnejší, keby mali Dáni o dva body viac, hoci v závere I. polčasu brankár Thomas Sörensen dvakrát bravúrne zasiahol pri strele Del Piera a dorážke Tottiho. "Ak by Thomas nevystihol ich úmysel, mohli sme prehrať, ale bolo by to nezaslúžené," poznamenal 55-ročný Morten Olsen. Práve Sörensena vyhlásili za muža zápasu, ktorý sa hral v 34-stupňovej horúčave. "Neprekvapilo ma, že sme dnes držali krok s Talianmi. V posledných dvoch rokoch sme veľmi kompaktné mužstvo a vyhrali sme nad špičkovými tímami ako Anglicko či Turecko," vysvetľoval dánsky gólman.

Súvisiace články