Pri Klatovianke a na Bankove sa najrýchlejšie orientovali košickí bežci

Ocenení muži v 1. kole pretekov, zľava Pompura (2. miesto), Mušinský (1.) a Tysz (3.). (Autor: ao)
Sportnet|10. jún 2020 o 14:48

Uskutočnili sa úvodné dve kolá pretekov Oblastného rebríčka Východ.

KOŠICE. Po trojmesačnej pretekárskej prestávke zavinenej opatreniami pre pandémiu Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice usporiadal úvodné dve kolá tohtoročnej súťaže pretekov Oblastného rebríčka Východ v orientačnom behu.

Prvého sa zúčastnilo 75 pretekárov a stredne dlhé trate boli situované v kopcovitom teréne severne od chaty Klatovianka neďaleko obce Nižný Klátov.

V druhom zápolilo celkove 88 pretekárov v lese na Hornom Bankove v orientačne technickom a kopcovitom teréne s dobrou priebežnosťou.

Prvé kolo

Na najdlhšej i orientačne najťažšej 6,8 km dlhej trati s 13 kontrolami kategórie mužov od 19 rokov v konkurencii 13 pretekárov zvíťazil Tomáš Mušinský (ATU Košice) za 45:42 min. Druhý v cieli Daniel Pompura (ŠK Terezka B. Bystrica) zaostal 1:03 min. Tretie miesto obsadil Adam Tysz (ATU Košice) za 47:33 min.

V kategórii žien od 19 rokov na 5,2 km trati s 10 KS zvíťazila Ľuboslava Weissová za 43:11 min. pred Janou Macinskou, ktorá zaostala 2:02 min., a tretia finišovala Petronela Filipová za 51:48 min. (všetky ATU Košice).

Vo veteránskych kategóriách si prvenstvá vybojovali: M35-: Milan Dudra (KOB Kysak), W35-: Valéria Markó (ATU Košice), M45-: Igor Porubčan(KOB Kysak), W45-: Elena Belicová, M55-: Karol Janšo, W55-: Judita Sádecká (všetci ATU Košice), M65-: Juraj Kubica (Poprad).

V mládežníckych kategóriách sa z prvého miesta tešili: M-10: Miroslav Steiner, M-12: Michal Markó, M-14: Jakub Karol Janšo, W-18: Simona Mihaličová (všetci ATU Košice), M-18: Tomáš Porubčan (KOB Kysak).

V kondičnej kategórii „K“ vyhral Ladislav Králik (Košice) a v náborovej kategórii „N“ bola prvá Sofia Sekaninová (ATU Košice).

Druhé kolo

Na najťažšej trati mužov od 19 rokov so vzdušnou dĺžkou 5,4 km a 19 kontrolami v konkurencii 15 pretekárov dominoval slovenský reprezentant Michal Krajčík (ATU Košice) za 39:08 min. Druhý dobehol Daniel Pompura (ŠK Terezka B. Bystrica) so stratou 3:23 min. a tretie miesto obsadil Štefan Šurgan (ŠK Vazka Bratislava) za 43:45 min. Na nevďačnej štvrtej pozícii skončil Adam Tysz (ATU Košice) a piaty finišoval Miroslav Kollár (KOB Kysak).

V kategórii žien dominovali pretekárky ATU Košice, pričom do 3. miesta sa presadili dve mamičky v rámci materských povinností. Víťazkou sa stala Jana Macinská, ináč matka syna, za 42:21 min. Druhá finišovala vekom ešte len dorastenka Ľuboslava Weissová, keď za víťazkou zaostala 1:21 min. a tretie miesto si vybojovala matka ročnej dcéry Katarína Lamiová za 44:31 min. Hegemóniu prvých šesť pretekárok ATU Košice narušila až siedma Eva Farkašová (Čingov Spišská Nová Ves).

Vo veteránskych kategóriách si ocenenia do 3. miesta vybojovali: M35-: 1. Ladislav Farkaš (Košice), 2. T. Ondovčík, W35-: 1. Dana Ondovčíková (obaja Sokol Pezinok), 2. M. Breinerová, 3. V. Markó (obe ATU), M45-: 1. Igor Porubčan (KOB Kysak), 2. M. Velgos (ATU), 3. V. Franko (KOB Kysak), W45-: 1. Jana Šmelíková (Hadveo B. Bystrica), 2. A. Barillová, 3. E. Nemkyová (Metropol Košice), M55-: 1. Karol Janšo, 2. S. Žilinčík, 3. V. Tysz, W55-: 1. Judita Sádecká, 2. I. Putnovská, 3. A. Maľárová (všetci ATU), M65-: 1. József Zéntai (Maď.), 2. I. Roháč (ATU), 3. A. Onder (Metropol Košice).

V kondičnej kategórii „K“ bez rozdielu veku i pohlavia vyhral Maďar Tibor Fedelín pred Pavlom Almášim (Metropol Košice) a tretia skončila Simona Ďurčová (ATU).

V mládežníckych kategóriách na prvých miestach dobehli: M-10: Samuel Mojžiš, M-12: Michal Marko, (obaja ATU), W-12: Barbora Franková, W-14: Júlia Pavelová (obe KOB Kysak), M-14: Adam Roháč, W-18: Miroslava Velgosová, M-18: Jakub Karol Janšo (všetci ATU).

Náborovú kategóriu „N“ vyhrala 13-ročná Laura Vaicová (Metropol Košice).

Domov»Sportnet na východe»Pri Klatovianke a na Bankove sa najrýchlejšie orientovali košickí bežci