Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Pohár UEFA pred možnou reformou

SITA|21. máj 2003 o 15:55

VIEDEŇ 21. mája (SITA) - Európska futbalová únia (UEFA) uvažuje nad radikálnou zmenou v Pohári UEFA, ktorá sa týka prípadného zavedenia zápasov v skupinách. Na program dňa by sa mala otázka reformy klubového európskeho pohára číslo 2 dostať 9.-10. júla po

čas zasadnutia exekutívy UEFA v Nyone. Už 12. júna by však o horúcej novinke mali diskutovať zástupcovia vybraných klubov na tzv. európskom klubovom fóre. UEFA je údajne myšlienke zavedenia skupinovej fázy naklonená a návrh by sa mohol zrealizovať už v sezóne 2004/2005. Zatiaľ nie je vôbec isté, či sa zápasy v skupinách budú hrať v počiatočnej fáze a potom bude nasledovať k. o. systém alebo to bude naopak. Uvažuje sa aj nad tým, že Pohár UEFA by sa hrával v iný týždeň ako Liga majstrov, aby sa zápasy dvoch najväčších európskych pohárov vzájomne neprekrývali.

Navrhovaný systém by mal umožniť klubom dlhšie zotrvanie v súťaži, tým automaticky aj vyššie príjmy z domácich stretnutí (vstupné, televízne práva). "Je len málo klubov, ktoré by s touto novinkou nesúhlasili. Osobne si myslím, že v skupinách sa v Pohári UEFA určite bude hrať," tvrdí manažér Sturmu Graz Heinz Schilcher. Proti skupinovému systému sa však stavia bývalý skvelý útočník Karl-Heinz Rummenigge, ktorý je členom komisie UEFA pre záležitosti klubov a zároveň hovorca združenia európskych špičkových klubov, tzv. G-14. "Nič by som v tomto smere nemenil. Reforma by vzala Poháru UEFA jeho postavenie. Fanúšikom sa viac páčia vyraďovacie zápasy," tvrdí Rummenigge.

Súvisiace články