Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Phelps ohrozuje rekord Diťatina z roku 1980 - osem medailí na OH

TASR|20. aug 2004 o 13:16

Atény 20. augusta (TASR) - Americký plavec Michael Phelps už síce na prebiehajúcich olympijských hrách v Aténach neprekoná rekord Marka Spitza, ktorý ...

Atény 20. augusta (TASR) - Americký plavec Michael Phelps už síce na prebiehajúcich olympijských hrách v Aténach neprekoná rekord Marka Spitza, ktorý získal sedem zlatých medailí v roku 1972 v Mníchove, ale stále môže prekonať rekord Rusa Alexandra Diťatina. Sovietsky gymnasta získal osem medailí na olympiáde v Moskve v roku 1980 (3-4-1), ktoré však Američania bojkotovali.

Američan vytvoril vo štvrtok nový olympijský rekord na 200 metrov v polohových pretekoch a získal už štvrté zlato. Okrem toho má už aj dve bronzové medaily a v piatok sa očakáva, že vyhrá preteky na 100 metrov motýlik. V sobotu sa zúčastní na pretekoch polohových štafiet na 4 krát 100 metrov, ktoré Američania ešte ani raz neprehrali.

Phelps vytvoril v semifinále rekord na 100 metrov motýlik len polhodinu po víťazstve na 200 metrov v polohových pretekoch.

"Je to až neuveriteľné ako ľahko sa vyrovnal s takým nabitým programom," nešetril slovami chvály na svojho zverenca tréner Bob Bowman.

Samotného Phelpsa však rekordy ostatných veľmi nezaujímajú, namiesto toho si naplno užíva atmosféru najväčšieho športového podujatia na svete. "Som na olympiáde, čo viac si môžem priať?," vyznal sa zo svojich dojmov plavec.

Súvisiace články