Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Pavol Jano na dvoch stoličkách

Sportnet|Publikované 2. dec 2008 o 00:00

Iba niekoľko kôl pred skončením prvej polovice sezóny v hádzanárskej extralige mužov došlo v dvoch družstvách k výmene trénerov. V Hlohovci predčasne

skončil Ivan Hargaš, v Nových Zámkoch Peter Sporni.

KOŠICE. Vedenie tretieho celku extraligy sa veľmi rýchlo dohodlo na spolupráci do konca sezóny s bývalým reprezentačným pivotom Pavlom Janom, ktorý v úvode sezóny pôsobil v prvoligovom maďarskom klube FKK Gyöngyös. V priebehu niekoľkých týždňov odchovanec košickej hádzanej dostal dve ponuky, prvou bola juniorská reprezentácia, ktorú predtým viedol Ján Hruščák, druhá prišla z Nových Zámkov.

Ďalšia výzva

Ešte počas aktívnej činnosti sa dal na trénerskú dráhu u našich južných susedov, kde viedol niekoľko družstiev, pričom aj hrával. Pol roka viedol aj prvoligový celok hádzanárok Košíc a teraz si zasadne na lavičku mužského družstva. "Som rád, že už to nie sú iba ponuky, lebo o nich sa ešte premýšľa. Tie som však prijal a je to realita, že som trénerom dvoch celkov a pokúsim sa prácu skĺbiť tak, aby všetko dobre šliapalo," hovorí P. Jano. V priebehu uplynulého týždňa sa po prvý raz stretol so svojím juniorským výberom v Košiciach. Krátke sústredenie bolo zamerané hlavne na hernú stránku. "Chcel som vidieť hráčov v akcii," hovorí ambiciózny tréner. Odohrali sme dve prípravné stretnutia proti Ózdu a Debrecénu. Venovali sme sa herným činnostiam a chlapcom som hovoril, ako si predstavujem našu hru, ktorou by sme mali potrápiť silnejších súperov." Nový kormidelník predpokladá ešte niekoľko sústredení počas asociačných termínov, aby sa družstvo lepšie spoznalo a zohralo. "Okrem februára by sme sa mali stretnúť každý mesiac, v januári dokonca dvakrát, lebo máme málo času na prípravu. Pred nami je kvalifikácia MS 2009, avšak dovtedy máme pred sebou veľa práce, ktorú by sme mali počas sústredení zvládnuť. Zoznamovací zraz splnil moje očakávanie, potešil ma prístup hráčov aj podmienky, aké sme našli či už v Košickej Belej, kde sme boli ubytovaní, alebo aj v hale vo VŠA, kde sme trénovali. Mám z toho dobrý pocit a teraz zostáva iba vybrať tých najlepších do reprezentácie," hovorí P. Jano. Tento 36-ročný odchovanec košickej hádzanej stojí podľa vlastných slov pred ďalšou výzvou. Vyskúšal si legionársky chlebík ako hráč aj tréner a svoje bohaté skúsenosti chce odovzdať ďalej.

Premiéra proti Košiciam

K ďalším odchovancom košickej hádzanej, ktorí sa dali na trénerskú dráhu, je Pavol Jano, ktorý v závere týždňa prijal ponuku tretieho celku extraligy - Štartu Nové Zámky. "Akoby som prišiel z Maďarska do Maďarska, lebo aj tu sa hovorí po maďarsky. Dobre sa tu cítim a nevidím žiadne politické problémy," s úsmevom poznamenal P. Jano. Na Slovensku je to jeho druhá trénerská zastávka, po ženách ŠŠK Bernolákova si sadol na lavičku mužov. Veľa času na zoznámenie s mančaftom nemá, lebo už vo štvrtok jeho zverencov čaká súboj s IS Košice. "Viem, že tento mančaft neskrýva ambície hrať o popredné priečky. O cieľoch sme nehovorili, ale tajne dúfam a verím, že aj vedenie klubu si želá, aby sme si polepšili postavenie v tabuľke," prezrádza. Premiéra na lavičke ho čaká v Košiciach, ktoré z troch prehier na svojom konte majú jednu práve od N. Zámkov. "Pokúsim sa pripraviť družstvo tak, aby uhralo čo najlepší výsledok. Očakávam vyrovnaný súboj a verím, že viac srdca do zápasu dajú moji zverenci ako súper," dodal P. Jano.

Súvisiace články