Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Olympiáda rozdelí znepriatelené krajiny. Športovci z KĽDR v Tokiu štartovať nebudú

Olympijské hry v Tokiu - ilustračný záber. (Autor: TASR/AP)
SITA|6. apr 2021 o 10:02

Dôvodom je celosvetová pandémia.

BRATISLAVA. Letné olympijské hry v Tokiu (23. júla - 8. augusta) budú bez športovcov zo severnej časti Kórejského polostrova.

Olympijský výbor KĽDR tak rozhodol ešte 25. marca na základe súčasného stavu pandémie koronavírusu vo svete. Potvrdil to aj minister športu Kim Il Guk.

"Chceme chrániť našich športovcov pred nežiaducimi následkami ochorenia Covid-19 a zdravotnou krízou, v ktorej sa zmieta celý svet," píše sa vo vyhlásení Severokórejčanov, cituje ich aj portál ORF.

Hry mali podporiť mier 

Severná Kórea je jedna z mála krajín sveta, ktoré do dnešného dňa oficiálne nepriznali žiadnych nakazených novým koronavírusom typu SARS-CoV-2.

Pchjongjang z dôvodu eliminovania nebezpečného vírusu v krajine ešte vlani v jarných mesiacoch uzavrel hranice KĽDR a situácia sa dosiaľ nezmenila.

Svetoví pozorovatelia však upozorňujú, že v krajine s komunistickým režimom sú aktívne prípady ochorenia Covid-19, ale štátna moc ich drží pod pokrievkou.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie oboch krajín vyhlásilo poľutovanie nad rozhodnutím susednej krajine nevyslať do Tokia svojich športovcov.

"Naša vláda dúfala, že olympijské hry podporia mier na Kórejskom polostrove, ako aj zmierenie a spoluprácu medzi oboma Kóreami. Je poľutovaniahodné, že sa tak nemôže stať v dôsledku pandémie," vyhlásilo ministerstvo.

Hokejistky hrali v jednom tíme 

Predchádzajúce hry na Kórejskom polostrove, zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu, boli aj obrazom aktu čiastočného zmierenia napätia medzi oboma znepriatelenými krajinami.

Počas olympiády sa zmiernili aj sankcie uvalené OSN na KĽDR v súvislosti s jej programom vývoja jadrových zbraní.

Na ZOH 2018 sa zúčastnilo aj 22 športovcov KĽDR vrátane dvanástich hokejistiek, ktoré si zahrali v spoločnom tíme s Južnou Kóreou.

Severokórejský diktátor Kim Čong-un súhlasil s účasťou vládnej delegácie na úvodnom a záverečnom ceremoniáli hier a tiež povolil vystúpenie severokórejských zabávačov v rámci sprievodného programu. Išlo o príslušníkov hudobného orchestra ako aj predstaviteľov národného športu - taekwonda.

Čiastočne uvoľnené politické vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré od roku 1953 aj vojensky oddeľuje 38. rovnobežka, sa v poslednom čase opäť zhoršili a k pokroku nedochádza ani v oblasti športu a kultúry.

Súvisiace články