Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Ódy na Gáboríká - chlapčisko v horúčke sa po údere vrátilo sa na ľad

TASR|8. máj 2003 o 12:18

Minneapolis/Vancouver 8. mája (TASR) - Primárným objektom zámorských médií je čoraz viac najproduktívnejší hokejista prebiehajúcej play off NHL Marián ...Minneapolis/Vancouver 8. mája (TASR) - Primárným objektom zámorských médií je čoraz viac najproduktívnejší hokejista prebiehajúcej play off NHL Marián Gáborík. Ako najvýraznejšia postava štvrťfinálovej série pomohol Minnesote vyrovnať stav s Vancouverom z 1:3 na 3:3 a to za okolností, ktoré možno vytézovať ako "chlapčisko v horúčke dostalo úder a veľkým spôsobom sa vrátilo na ľad."

Čo sa za touto vetou skrýva? Mariána v zámorí často nazývajú výrazom "kid", čo je v doslovnom preklade decko, ale v voľnejšie preložené chalanisko. Takže 21-ročné chlapča je alfou a omegou úspešných vstúpení Wild, ktoré sa začali vyradením favorizovaného Colorada a momentálne je na rade ďalší "silnejší" tím. Vancouverským Canucks síce v noci na štvrtok Gáborík gól "nefukol" ale na dva prihral a neustále zamestnával súperovu obranu. A to aj napriek nepríjemným udalostiam, pre ktoré vynechal utorkový tréning. Najlepší strelec zámorskej vyraďovačky strelil v predchádzajúcom zápase vo Vancouveri svoj 9. gól v play off, na ďalší prihral, za čo sa mu domáci obranca Mattias Öhlund "odplatil" úderom do brady. Po zákroku robustného Švéda zostal mladý Slovák chvíľu bezvládne ležať na ľade a na začiatku tretej tretiny išiel do šatne predčasne za stavu 6:2 pre svoj tím. Sám situáciu skomentoval: "Trafil ma dosť dobre. Na chvíľu sa mi pred očami zatmelo, šiel som si do šatne oddýchnuť."

Za takýchto okolností a stavu v zápase, tobôž s horúčkou na krku by veľká väčšina hokejistov zostala v útrobách haly a prípadne by sledovala, ako spoluhráči pridali v záverečnej štvrťhodine ešte jeden gól a vyhrali 7:2. Nie však chlapča, ktoré sa vrátilo do hry a konštatovalo: "Vrátil som sa a cítil som sa v pohode. Viedli sme vo výbornom zápase a chcel som si so spoluhráčmi vychutnať triumf."

Samozrejme, že táto udalosť nezostala bez povšimnutia ani vo vancouverských periodikách. Obdiv k "mladému pánovi hokejistovi" vyjadril v prvom rade tréner Jacques Lemaire, hoci so stoickou konštatáciou: "Viem, že dostal dobrú ranu. Keď hráč takto inkasuje a odíde do šatne, možno očákvať, že sa vráti, alebo nie. Viem, že Marián je mladučký, ale má hokejovú dušu, chce hrať a vyhrávať a preto sa vrátil." O to emotívnejšie hodnotí "Gabbyho" jeho skúsenejší spoluhráť Cliff Ronning: "Toto chlapčisko je už teraz výnimočným hokejistom." A ďalší kľúčový minnesotský útočník Andrew Brunette pridáva: "Je súťaživý. Chce pomôcť tímu, chce s ním žiť a nemyslí len na seba."

Súvisiace články