Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Odvolajte Saeza, vymeňte Raúla!

Sportnet|23. jún 2004 o 00:00

Španieli sú posadnutí futbalom. Po nedeľňajšej prehre 0:1, ktorá znamenala koniec ich nádejám na ME, nechceli uveriť tomu, že ich tím spadol na úroveň Bulharska a Ruska. Keby aspoň prehrali neprávom, keby ich ukrátil rozhodca, keby prehrali na penalty, .


Španielsky tréner Iňaki Saez po prehre s Portugalskom.FOTO - REUTERSŠpanieli sú posadnutí futbalom. Po nedeľňajšej prehre 0:1, ktorá znamenala koniec ich nádejám na ME, nechceli uveriť tomu, že ich tím spadol na úroveň Bulharska a Ruska. Keby aspoň prehrali neprávom, keby ich ukrátil rozhodca, keby prehrali na penalty, keby aspoň remizovali.

Počiatočné sklamanie sa zmenilo na hnev, analyzovali sa chyby, vyvodzovali dôsledky. Ako prvý sa dostal na ranu tréner Iňaki Sáez. Tesne pred šampionátom mu predĺžili zmluvu a práve tento fakt sa stal terčom kritických hlasov po zápase. Ako možno vôbec obnoviť trénerovi zmluvu pred EURO? Ak by mal niekto odstúpiť, tak to nie je len Sáez, ale aj prezident Španielskej futbalovej asociácie Villar.

Raúl je boh, ale aj ten má slabé chvíle

Niet pochýb, že Sáez podcenil súpera. Najviac mu vyčítajú nevyváženú zostavu a malú súťaživosť v mužstve. To sa už v minulosti stalo Clementemu i Camachovi. Reprezentácia tentoraz vypadla za úplne iných podmienok ako na európskom šampionáte v Belgicku a Holandsku, kde Raúl nepremenil vo štvrťfinále s Francúzmi penaltu, alebo na EURO '96 v Británii, kde mužstvo predviedlo nádherný zápas s Anglickom na Wembley až do momentu strieľania pokutových kopov.

Mnohým prekážal najmä výkon kapitána Raúla. Niektorí sa otvorene spýtali Sáeza, čo musí Raúl vyviesť, aby ho tréner posadil na striedačku a prečo vôbec postavil zostavu, kde sa všetko koncentrovalo okolo neho. "Raúl je síce boh, ale aj boh máva svoje slabé chvíle. Nezaslúžil si hrať ani len minútu," tvrdil v írskom pube Kitty O'Shea v Madride Eugenio, jeden zo španielskych fanúšikov.

"Teraz všetci odídu na dovolenky so svojimi ťažko zarobenými eurami a nám zostanú len ilúzie a očakávania ďalšieho neúspechu v Nemecku v 2006. Mali by sme si brať príklad od Česka, ktoré dokázalo, že je prvotriednym tímom, ktorému ide len o futbal a nič iné. Česi nie sú, ako my, presvedčení o tom, že zápas sa dá vyhrať vďaka niekoľkým menám na dresoch," dodal.

Juanra: Nikdy sa nepoučíme

Prísediacemu Juanrovi chýbala v tíme kvalita. "Myslíme si, že sme najlepší. História nám ukazuje, aká je skutočnosť, ale my sa nikdy nepoučíme. Sáez je slabý, Raúl je slabý a napriek tomu ho postavia; ako je možné, že Morientes, ktorý dáva góly, zostal na striedačke? My nepotrebujeme nového Clementeho, ani Camacha, ani Sáeza, ale ak nám niekto chýba - sú to dobrí hráči. Ale prečo by sme sa mali sťažovať - máme predsa to, čo si zaslúžime. Naša liga je plná legionárov."

Návrat domov je zaslúžený aj podľa Josého Luisa. "EURO je spravodlivé. Nemožno si len tak naplánovať víťazstvo, ako to spravilo Španielsko, Taliansko alebo Holandsko v druhom polčase. Saézova taktika v zápase s Portugalskom ukázala, že mal strach a nedôveroval hráčom. Hrali sme dedinský futbal. S inou mentalitou, inou motiváciou sme mohli dosiahnuť oveľa viac."

Súvisiace články