Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Nadal môže dostihnúť Federera

Rafael Nadal s víťaznou trofejou v Paríži. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|6. jún 2011 o 20:25

Antukovému kráľovi zahralo do kariet, že Federer v semifinále Roland Garros vyradil Djokoviča.

BRATISLAVA. Šiestym titulom na Roland Garros a celkove desiatym na grandslamovom turnaji sa Rafael Nadal zaradil medzi najlepších hráčov tenisovej histórie. Len sedem tenistov má z turnajov veľkej štvorky dvojciferný počet prvenstiev. Rekord - šestnásť - drží Nadalov finálový súper v Paríži Roger Federer. No kým Švajčiar má 29 rokov a najlepší tenisový vek za sebou, 25-ročný Španiel je plný síl a hladný po ďalších víťazstvách.

„Nadal môže raz s grandslamovými titulmi dobehnúť Federera,“ povedal bývalý 12. hráč rebríčka ATP Dominik Hrbatý. „Ak si Rafa každý rok pripíše v priemere dve prvenstvá, tak približne o tri roky by sa mu mohol vyrovnať. No v prípade španielskeho ľaváka by to musela byť ideálna konštelácia formy a pevného zdravia.“

V 25 rokoch je lepší ako bol Federer

Nadal vlani v septembri prvenstvom na US Open skompletizoval kariérny grandslam, mal 24 rokov. O tri roky tak predstihol Federera.

Aj v ďalších dôležitých ukazovateľoch je lepší ako jeho švajčiarsky súper. Teraz má rodák z Malorky 10 grandslamových titulov, kým Federer mal vo veku 25 rokov osem prvenstiev.

Antukový kráľ Nadal víťazil tri roky po sebe (2005 - 2007) iba na Roland Garros, ale keď sa dokonale naučil hrať aj na ďalších povrchoch a Federera pokoril vo finále trávnatého Wimbledonu 2007 i na betóne v Melbourne 2009, stal sa kompletným tenistom aj svetovou jednotkou. Vo svojom doteraz najlepšom roku 2010 pridal aj triumf v New Yorku, kde vo finále zdolal Novaka Djokoviča.

Djokovič pozná recept

Práve 24-ročný Djokovič sa stal pre Nadala najťažším súperom. So srbským tenistom, vedeným slovenským trénerom Mariánom Vajdom, má zápasovú bilanciu 16:11, ale všetky štyri tohtoročné stretnutia - vrátane dvoch na antuke - s ním prehral. Kým s Federerom si Nadal na Roland Garros zlepšil štatistiku už na 17:8 a zdolal ho vo všetkých troch tohtoročných súbojoch.

„Nadalovi zahralo do kariet, že Federer v semifinále vo fantastickom zápase vyradil Djokoviča,“ poznamenal Hrbatý. „Bol rád, že sa vo finále nemusel stretnúť so srbským tenistom, ale so Švajčiarom, proti ktorému si verí.“

Agresívne hrajúcemu Djokovičovi neprekážajú Nadalove liftované údery tak ako Federerovi. Djokovič vie prudkým obojručným bekhendom zatlačiť Nadala, rozbehať ho a presne zakončovať. Vajdov zverenec našiel na Španiela recept, má psychickú výhodu.

Nadalovi dýcha na chrbát

Po turnaji Roland Garros si Nadal udržal post svetovej jednotky, ale jeho náskok pred Djokovičom sa zo 405 scvrkol už len na 45 bodov. Ak bude srbský tenista pokračovať vo výborných výkonoch z tohto roka, už čoskoro by mohol vystriedať Nadala na tróne.

Dvojica Nadal - Djokovič zvádza vzrušujúce súboje a ani Federera ešte nemožno odpisovať. „Roger môže vyhrať Wimbledon, jeho tenis je na tráve účinný,“ doplnil Hrbatý.

Djokovič má zatiaľ iba dva grandslamové tituly a ťažko bude dobiehať oboch rivalov.

Súvisiace články