Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Na MS Nemecko s Anglickom možno už v skupine (rozdelenie do košov)

Nemec Per Mertesacker (v zelenom) strelil takto gól anglickému brankárovi Joeovi Hartovi v nedávnom priateľskom zápase Anglicka s Nemeckom 0:1. (Autor: TASR / AP)
TASR|3. dec 2013 o 17:54

Už v základných skupinách budúcoročných MS vo futbale v Brazílii môže prísť k zápasom Holandska so Španielskom, alebo Nemecka s Anglickom či Talianskom.

COSTA DE SAUIPE. Pred žrebom záverečného turnaja futbalových majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii nebudú medzi nasadenými tímami figurovať viacerí poprední zástupcovia z Európy.

Medzi nenasadenými sú reprezentácie Francúzska, Talianska, Anglicka či Holandska. Žreb sa uskutoční 6. decembra o 18.00 v Costa do Sauípe v brazílskom štáte Bahia.

Najlepšiu pozíciu budú mať domáci výber usporiadateľskej krajiny, obhajca titulu Španielsko, ďalej Nemecko, Argentína, Kolumbia, Belgicko, Uruguaj a Švajčiarsko.

Nasadenie podľa rebríčka

Rozhodujúcim kritériom pre nasadenie je takisto ako pred štyrmi rokmi pred svetovým šampionátom 2010 v Juhoafrickej republike októbrové vydanie rebríčka FIFA.

V prvom koši je sedem renkingovo najlepších tímov sveta a usporiadajúca Brazília. Novembrový rebríček sa neberie do úvahy, pretože by zvýhodňoval mužstvá účinkujúce v októbrovej baráži.

Kľúč pre rozdelenie do zostávajúcich košov rovnako ako pred minulými MS zohľadňuje regionálny faktor. V druhom, zatiaľ sedemčlennom koši, figurujú africké tímy a nenasadené juhoamerické výbery, v treťom tímy z Ázie, Severnej a Strednej Ameriky a vo štvrtom deväť nenasadených tímov z Európy.

Pred losovaním základných skupín presunú žrebom jeden tím zo štvrtého do druhého koša.

V jednej skupine na MS 2014 nesmú byť dvaja zástupcovia rovnakého kontinentu, len z Európy môžu byť dva tímy v tej istej skupine.

Rekordné odmeny

Účastníci budúcoročných futbalových majstrovstiev sveta si na základe výsledkov a umiestnenia rozdelia rekordných 560 miliónov dolárov.

Informoval o tom generálny sekretár FIFA Jérome Valcke. Oproti predchádzajúcemu svetovému šampionátu ide o nárast o 33 percent, keďže v roku 2010 na MS v Juhoafrickej republike sa odmeny vyšplhali na 420 miliónov dolárov.

"Je to výrazné zvýšenie fondu na odmeny. Oficiálne tieto čísla potvrdí finančná komisia v blízkej budúcnosti," povedal Valcke a doplnil, že ďalších 70 miliónov USD si rozdelia kluby, ktoré budú mať svojich hráčov na MS 2014.

Žiadajú oddychové časy

Agentúry dnes rovnako oznámili, že zástupcovia Talianskej futbalovej federácie (FIGC) lobujú u predstaviteľov FIFA za zavedenie oddychových časov práve počas zápasov budúcoročných MS. V utorok to oznámil tréner "squadry" Cesare Prandelli.

FIGC chce, aby sa návrh prerokoval vo štvrtok v Costa do Sauipe pred piatkovým žrebovaním svetového šampionátu v rovnakom meste.

"Chcem sa opýtať, či by sa nemohli zaviesť dve krátke prestávky počas duelu kvôli občerstveniu hráčov," uviedol Prandelli na tlačovej konferencii v Ríme.

"V Brazílii sú dva veľké problémy, s ktorými sme sa stretli aj počas Pohára konfederácií FIFA - teplo a vlhkosť. Ak chcete ponúknuť svetu šou, potom musíte umožniť hráčom, aby ju boli schopní predviesť," doplnil.

Časy nezmenia

Tliansko sa ozvalo zrejme aj v reakcii na rozhodntie FIFA, že nezmení naplánované začiatky niektorých stretnutí budúcoročných majstrovstiev sveta v Brazílii v mestách ležiacich v tropickom klimatickom pásme.

Výčitky Medzinárodnej federácie profesionálnych futbalistov (FIFPro) voči časovému harmonogramu sa týkajú najmä termínov stretnutí v mestách Fortaleza, Natal, Recife a Salvador na severovýchodnom pobreží Brazílie.

Začiatky duelov o 13.00 miestneho času v mestách ležiacich v tropickom klimatickom pásme podľa nej predstavujú hrozbu pre zdravie hráčov.

Aby mali kde hrať

Agentúra TASR dnes priniesla aj správu, že Brazílčania meškajú s výstavbou troch štadiónov práve pre budúcoročné majstrovstvá sveta. FIFA im dala termín do konca decembra. V Sao Paulo, v Curitibe a v Cuiabe to nestihnú.

Štadióny v Curitibe a v Cuiabe budú hotové až vo februári, teda len štyri mesiace pred začiatkom šampionátu. Veľmi neistý je termín dokončenia štadióna v Sao Paulo, kde začiatkom tohto týždňa po nehode žeriava zomreli dvaja ľudia a došlo k poškodeniu časti štadióna.

Brazílčanov asi čakajú sankcie, pretože vedenie FIFA sa vyjadrilo, že nebude tolerovať nedodržanie termínov tak ako pred Pohárom konfederácií, keď boli v termíne hotové len dva štadióny.

Zloženie košov

1. kôš: (nasadených Top 8): Brazília, Španielsko, Argentína, Belgicko, Kolumbia, Nemecko, Švajčiarsko, Uruguaj

2. kôš: Pobrežie Slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigéria, Kamerun, Čile, Ekvádor

3. kôš: Japonsko, Irán, Kórejská republika, Austrália, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

4. kôš: Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Anglicko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Rusko, Francúzsko

Poznámka: Pred losovaním presunú žrebom jeden tím zo štvrtého do druhého koša.

prandelli_sita2_600_r9280.jpg

Tréner Cesare Prandelli a futbalová reprezentácia Talianska. Ťahať ich budú zo štvrtého koša.

FOTO: SITA

Súvisiace články