Sobota, 17. apríla, 2021Meniny má Rudolf, Rudolfa

Na Broad Peak chystajú Slováci až dva útoky

_novy|8. jún 2006 o 00:00

BRATISLAVA - V Himalájach už dávno niet panenských osemtisícoviek, ale je jedna, na ktorej ešte Slovák nestál. Domorodci jej ...

Hlavný vrchol Broad Peaku je vľavo, zdanlivo nižší - v popredí - je stredný vrchol.

REPRO - MESSNER: MOJE OSEMTISÍCOVKY

BRATISLAVA - V Himalájach už dávno niet panenských osemtisícoviek, ale je jedna, na ktorej ešte Slovák nestál. Domorodci jej vravia Falčan Kangrí, svet ju však pozná skôr pod názvom Broad Peak, ktorý jej dali britskí prieskumníci koncom 19. storočia. Čoskoro sa pod ňou stretnú dve výpravy: jedna čisto slovenská a druhá medzinárodná v strede so Slovákom.

Zapíše sa v júli do poslednej voľnej kolónky niekto z poltucta tímu vôkol Petra Šperku alebo Peter Hámor? Môže sa však stať aj to, čo si nikto neželá - všetci sa vrátia domov bez vrcholu. Slováci bez úspechu útočia na tento kopec už osem rokov.

Šperka: Nepôjde o preteky

Prvá časť Šperkovej výpravy zloženej prevažne zo slovenských horských vodcov odlieta do Pakistanu už dnes, zvyšok v sobotu. Expedícia Himalájsky triptych na čele s renomovaným poľským horolezcom Piotrom Pustelnikom, ktorej členom je aj Tatranec Hámor, má v pláne odlet 20. júna z Varšavy.

Bude to boj kto z koho? "Kdeže, nepôjde o preteky," ubezpečuje Šperka. "Možno dokonca v závere spojíme sily. Ešte pred odchodom sa stretnem s Hámorom."

Šperka bol pod karakoramským Broad Peakom už v roku 1998. Presne pred desiatimi rokmi vystúpil na Šiša Pangmu, pred deviatimi na Manaslu a pred ôsmimi túžil v trende "čo rok, to osemtisícovka" pokračovať.

V nečase, ktorý zavládol, sa však dostal iba do výšky 7300 m a jeho krajan Gablík do 7700 m.

Odvtedy dával Šperka prednosť iným, nižším vrchom. Vo svojej osemnástej expedícii sa rozhodol pokúsiť sa "dokončiť začaté". Namiesto plánovaných dvanástich sa však z finančných dôvodov počet členov výpravy scvrkol na šesť. "Zohnali sme len jeden a trištvrte milióna korún," vysvetľuje vedúci, jediný z výpravy so skúsenosťami z útokov na osemtisícovky. Jeho zástupcom je Tomáš Petrík, členmi Dušan Beňa, Jozef Brejčák, Juraj Majer a Peter Kováč, ktorý sa mieni zaoberať aj geologickým výskumom.

Po klasickej ceste prvovýstup?

Aj preto je cieľom výpravy Tatrancov "iba" výstup klasickou cestou ľahkým expedičným štýlom. "Ak by sme sa dobre cítili a vyšlo počasie, možno by sme sa po tomto výstupe pokúsili o ďalší, zatiaľ nevylezeným východným rebrom," pripúšťa Šperka. Práve v tejto súvislosti spomenul možné spojenie síl s Pustelnikovou výpravou.

"O spolupráci zatiaľ nič neviem, neplánovali sme ju, ale určite ma poteší, ak si v základnom tábore budem môcť podebatovať aj po slovensky, a nie len po poľsky či anglicky," vraví Peter Hámor. "Navyše, s niektorými chlapcami sa dobre poznám."

Pustelnikov tím je neporovnateľne silnejší, skúsenejší, "normálku" plánuje len v rámci aklimatizácie. "Počas nej si zabezpečíme aj zostup, ale hlavným cieľom je prvovýstup severovýchodným pilierom," vraví Hámor. "Jeho problémom je stometrová bariéra vo výške 7500 m, ktorá dosiaľ všetkých zastavila. My sme sa skúsili na ňu pripraviť, dúfam, že nám to vyjde."

Štyridsaťjedenročný Popradčan Peter Hámor je tento rok vo veľkej forme, v rozpätí necelého mesiaca vystúpil na dve osemtisícovky: Čo Oju aj Annapurnu. Na tú druhú ako jediný z tímu Himalájsky triptych. Na Broad Peaku by rád zavŕšil obdivuhodný hetrik.

Na troch osemtisícovkách za jeden rok stál zo Slovákov len Bratislavčan Juraj Kardhordó v roku 1997, žiaľ, z poslednej expedície sa nevrátil.

Osemtisícovky Petra Hámora

Mount Everest (8848 m) 1998

Čo Oju (8201 m) 2006

Annapurna (8091 m) 2006

Osemtisícovky Petra Šperku

Šiša Pangma (8046 m) 1996

Manaslu (8163 m) 1997

Prečo práve Broad Peak až naostatok?

V zozname osemtisícoviek Slovákmi zatiaľ nezdolaných figuruje už len jediná - Broad Peak, Široký vrch s tromi vrcholmi (severný, stredný, hlavný). Prečo práve on ostal na samý záver? Svojou výškou je až dvanásty (8047), nie je ani technicky najťažší...

Peter Šperka: "V jeho susedstve sa týči K2, blízo sú aj oba Gašerbrumy, tie sú ľahšie a určite aj populárnejšie. Broad Peak ostával v ich tieni. Pritom má hrebeň, aký na svete nenájdete. Je však veľmi úzky, niekoľkých horolezcov už z neho sfúklo na druhú, čínsku stranu, z ktorej ešte nikto hore nevyliezol. Možno odrádzajú aj silné vetry, ktoré na ňom uprostred leta fúkajú."

Peter Hámor: "Myslím si, že je to náhoda. Jedna z osemtisícoviek, na ktorú sme vyliezli, musela byť prvá a niektorá posledná... Ale pripúšťam, že niektoré kopce mali zvučnejšie meno a pôsobili ako väčšia výzva."

(mo)

Súvisiace články