LONDÝN. V druhý deň MS v atletike 2017 v Londýne sa delili medaily v štyroch disciplínach. V mužskom disku triumfoval Andrius Gudžius z Litvy v osobnom rekorde 69,21 metra, keď si svoje maximum zlepšil o 60 centimetrov.
Bývalý juniorský majster sveta zdolal lídra tohtoročných tabuliek a víťaza kvalifikácie Švéda Stahla iba o dva centimetre.
Dvadsaťšesťročný Gudžius, ktorého trénuje bronzový z ME 1986 Vaclavas Kidykas, získal v disku pre Litvu už tretie zlato na majstrovstvách sveta.
Nadviazal na tituly legendárneho Virgilijusa Aleknu z rokov 2003 a 2005.
Prvé preteky a svetový výkon roka
Na 10 000 metrov pridala Etiópčanka Almaz Aayanová k zlatu z olympiády v Riu de Janeiru a svetovému rekordu ďalší úspech.
Po extrémne pomalom úvode, keď vytrvalkyne prebehli medzičasom na 3000 m za 9:59,21 minúty, vzala všetko do svojich rúk.
Vyhrala vo svetovom výkone roka 30:16,32 minúty.
Pozoruhodné sú niektoré údaje z jej behu - po prvých 5000 m za 15:51,38 zvládla druhú polovicu za neuveriteľných 14:24,95 min, tri kilometre od 4. do 7. zabehla za 8:33 min a záverečný kilometer pod 2:50 min. Ayanová v tomto roku pre zranenie vôbec nesúťažila, 10 000 m na MS v Londýne boli jej prvé preteky.
Africký diaľkar ešte tento rok neprehral
V diaľke triumfoval africký rekordér Luvo Manyonga výkonom 848 cm.
Juhoafričan tak k striebru z olympijských hier 2016 a titulu juniorského majstra sveta 2010 pridal aj seniorský svetový primát Africký rekordér.
V roku 2017 si udržal neporaziteľnosť.
Majstrovstvá sveta v atletike 2017:
LONDÝN (VEĽKÁ BRITÁNIA)
Finálové výsledky - muži:
Diaľka:
1. | Manyonga | JAR | 848 cm |
2. | Lawson | USA | 844 cm |
3. | Samaai | JAR | 832 cm |
4. | Meňkov | Rusko | 827 cm |
5. | Massó | Kuba | 826 cm |
6. | Jü-chao Š' | Čína | 823 cm |
Disk:
1. | Gudžius | Litva | 69,21 m |
2. | Stahl | Švédsko | 69,19 m |
3. | Finley | USA | 68,03 m |
4. | Dacres | Jamajka | 65,83 m |
5. | Malachowski | Poľsko | 65,24 m |
6. | R. Harting | Nemecko | 65,10 m |
Finálové výsledky - ženy:
10 000 m:
1. | Ayanová | Etiópia | 30:16,32 min |
2. | T. Dibabová | Etiópia | 31:02,69 min |
3. | Tiropová | Keňa | 31:03,50 min |
4. | Aprotová | Keňa | 31:11,86 min |
5. | Kruminsová | Holandsko | 31:20,24 min |
6. | Infeldová | USA | 31:20,45 min |