Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Mnohí to chápali ako propagáciu nacistického Nemecka. MOV stiahol z webu video

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. júl 2020 o 14:47

Išlo o archívne video z olympiády v Berlíne 1936.

BERLÍN. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa musel ospravedlniť za to, že zverejnil zábery z olympijských hier v Berlíne z roku 1936.

Viacerí návštevníci sociálnych sietí totiž mylne usúdili, že ide o pozitívnu interpretáciu podujatia, ktoré sa konalo v Nemecku po nástupe nacistického režimu.

MOV sa pokúsil fanúšikom športu pripomenúť jeden z najpamätnejších momentov olympijskej histórie, súboj v skoku do diaľky medzi Jessem Owensom a Luzom Longom.

Američan čiernej pleti získal zlato, keď Nemca preskočil záverečným pokusom v hodnote 806 cm, ktorý bol vtedy olympijským rekordom.

Nemecký reprezentant mu napriek tomu priamo pred zrakom Adolfa Hitlera vzdal úctu, objal ho a zdvihol mu ruky na znak víťazstva.

"Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorých sa film dotkol. Chceli sme šíriť posolstvo jednoty a solidarity, rozhodne nie oslavovať edíciu týchto hier.

Príbeh Jesseho Owensa a Luza Longa predstavuje ikonický, historický okamih, v ktorom sa duch bratstva prejavil na najvyššej úrovni," zverejnil v piatok MOV, ktorý film zo stránky následne stiahol. Správu priniesla agentúra DPA.

Súvisiace články