Lewis Hamilton

Veľká Británia

Mercedes

+ 13,209 s

ZANDVOORT. Holanďan Max Verstappen na Red Bulle vyhral už deviate preteky za sebou, čím vyrovnal rekord Sebastiana Vettela.

Verstappen sa tešil pred domácim publikom na Veľkej cene Holandska. Tá ponúkla pomerne chaotické situácie, za ktoré mohlo najmä počasie. Preteky museli dokonca reštartovať pre silný dážď.

Verstappen triumfoval pred Španielom Fernandom Alonsom z tímu Aston Martin a Francúzom Pierrom Gaslym z Alpine.

Holanďan si na 13. podujatí sezóny pripísal už 11. víťazstvo a navýšil svoj výrazný náskok na čele priebežného poradia.

Bol to pre neho 46. triumf v kariére a zároveň tretí na VC Holandska. Aj po pretekoch na okruhu v Zandvoorte naďalej platí, že v prebiehajúcej sezóne víťazí iba tím Red Bull, keďže ostatné dve víťazstvá si pripísal Pérez.

Verstappen vyrovnal zápis Vettela z roku 2013, keď Nemec, ktorý vtedy takisto pôsobil v tíme Red Bull, triumfoval v deviatich záverečných pretekoch sezóny.

Holanďan získal do celkového hodnotenia 25 bodov a v pozícii suverénneho lídra šampionátu má 138-bodový náskok pred druhým v poradí Pérezom.

Na holandskej trati absolvoval premiéru v F1 21-ročný Novozélanďan Liam Lawson.

V tíme AlphaTauri nahradil Daniela Ricciarda, ktorý si po náraze do bariéry v druhom tréningu zlomil záprstnú kosť na ľavej ruke a absolvoval operáciu. Vynechať by mal nasledujúce dve veľké ceny.

Seriál F1 pokračuje 14. pretekmi v sezóne už o týždeň 3. septembra na VC Talianska.

Hlasy po pretekoch

/zdroj: Sport 2/

Max Verstappen, víťaz: "Som hrdý na to, čo sme dokázali. Špeciálne chcem pochváliť fanúšikov, ktorí dnes vytvorili fantastickú atmosféru a užívali si preteky. Zatiaľ ešte nepremýšľam nad nasledujúcimi pretekmi, na ktorých môžem získať desiate víťazstvo v rade. Najskôr si vychutnáme dnešné víťazstvo. Ideme krok za krokom."

Fernando Alonso, 2. miesto: "Bola to veľmi intenzívna veľká cena s bláznivým úvodom. Na takýchto pretekoch potrebujete monopost, ktorému môžete veriť. Zároveň je nevyhnutné neustále sústredenie. Dnes bola na pretekoch naozaj unikátna atmosféra počas celého dlhého popoludnia."

Pierre Gasly, 3. miesto: "Mali sme ťažký začiatok roka, no teraz v lete sme si oddýchli a som šťastný, že sme sa po prestávke vrátili s takýmto výsledkom. Som nesmierne nadšený a vďačný celému tímu za to, ako zvládol dnešok. Boli to veľmi náročné preteky."

Priebeh Veľkej ceny Holandska 2023

Verstappen po štarte nezaváhal a pred Norrisom si udržal pozíciu lídra a k dramatickým momentom nedošlo ani medzi ostatnými jazdcami. Bezprostredne pred pretekmi sa k trati priblížili oblaky a už v 2. kole sa niekoľko jazdcov rozhodlo prezuť na intermediálky.

Nevydarenú zastávku v boxoch absolvoval Leclerc, keď mechanici Ferrari nemali pripravené pneumatiky, na čo Monačan doplatil výraznou stratou. Od 3. kola sa na čelo pretekov posunul Perez, ktorý vyťažil zo skorého prezutia.

Na niekoľko kôl sa medzi Perezom a priebežne tretím Verstappenom ocitol Čou. Prevažná časť štartového poľa mala v tom čase prezuté intermediálky, šestica, ktorá zostala na "suchých", mala na chvoste poradia výrazné manko.

Postupne však trať vysychala a v 12. kole sa viacerí jazdci vrátane Verstappena vrátili k pneumatikám do suchých podmienok.

Do boxov zamieril aj Perez, ktorý bol po návrate na trať až za Verstappenom, ktorý sa stal novým lídrom. Po tom, čo Sargeant v 16. kole neudržal monopost na trati a vrazil do bariéry, prišlo na trať safety car.

V 41. kole diváci zatlieskali debutantovi Lawsonovi, ktorý predbehol Leclerca a dostal sa na 15. miesto. Udržal si ho iba niekoľko sekúnd, Monačan získal pozíciu späť, no o dve kolá ho tím povolal do boxov, z ktorých sa už nevrátil na trať.

Alonso mohol pomýšľať na pódium, no mechanici ho v 49. kole zdržali príliš dlho. Po návrate na trať bol na 5. mieste, no netrvalo dlho a aj vďaka úspešnému manévru sa cez Sainza dostal na 3. pozíciu.

Následne sa však spustil lejak. V 64. kole boli preteky prerušené pre silný dážď, no ešte predtým vrazil Čou do bariéry a Perez neudržal monopost na trati a musel zájsť do boxov.

Po reštarte, na ktorý aktéri čakali približne 40 minút, sa Alonso viackrát pokúsil dostať pred Verstappena, no neúspešne.

Komisári v tom čase informovali o päťsekundovom treste pre Pereza za vysokú rýchlosť v boxoch. Verstappen si už víťazstvo nenechal vziať a v závere sa na pódiovú priečku posunul Gasly.