Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Momenty kvalifikácie: Zlyhali sme so slabými, ale pokorili favorita

(Autor: TASR)
Pavol Spál|16. okt 2013 o 20:56

Vybrali sme osem momentov neúspešného boja futbalistov o svetový šampionát v Brazílii 2014.

1.Zlyhania s outsidermi

Takú zlú bilanciu so slabšími súpermi Slováci v boji o veľký turnaj nemali. Ani raz nezdolali Litvu – 112. tím sveta, nevyhrali v Lotyšsku (115. v rebríčku) ani v Lichtenštajnsku (156.), ktorého káder tvoria sčasti amatéri.

„Pristúpili k zápasu dovolenkovo. Sú presýtení zmluvami. Cítim zodpovednosť, ale nevidím do ich hláv,“ vyhlásil po remíze (1:1) v Lichtenštajnsku vtedajší kouč Stanislav Griga.

„Je to sklamanie, mali sme naviac a mohli sme bojovať o Brazíliu do posledného zápasu,“ tvrdil šéf zväzu Ján Kováčik.

V tabuľke zaostali na konci kvalifikácie za druhými Grékmi až o dvanásť bodov.

2. Ležérny prístup

Po zápase s Litvou a pred Lichtenštajnskom si Guédé, Weiss, Stoch a Hamšík odskočili na diskotéku. Talentovaný Stoch viac pútal škandálmi mimo ihriska, na pol roka vypadol z národného tímu.

„Nemáme horších futbalistov ako Bosna či Grécko, ale ich hráči dali do zápasov viac odhodlania ako naši. Aj preto to takto dopadlo,“ tvrdí Kováčik.

3.Výpoveď pre Grigu a Hippa

Kvalifikáciu odštartovala dvojica Stanislav Griga – Michal Hipp. Futbalisti nepotešili fanúšikov ani v jednom z úvodných šiestich zápasov. Keď doma na jeseň 2012 zdolali Lichtenštajnsko 2:0, ľudia ich vypískali. Pre zlú hru.

Solídny výkon podali iba proti Grécku, ale prehrali. Po remíze v Lichtenštajnsku dostali tréneri výpoveď, futbalistom zobrali štartovné. Veľa fanúšikov ich zavrhlo.

4. Brankári nepodržali

Opora boja o Afriku 2010 brankár Ján Mucha spravil chybu ihneď v prvom zápase v Litve a po kritike sa načas vzdal reprezentácie.

Zastúpil ho Dušan Kuciak z Legie Varšava. Vážnu chybu nespravil, ale nič navyše nechytil, tím nepodržal. Mucha sa vrátil proti Bosne – nesklamal. Školácku chybu však spravil v Grécku a futbalisti aj preto prehrali 0:1.

5. Hamšík ožil

Hráč európskeho formátu odohral väčšinu kvalifikácie výrazne pod svoje možnosti, proti outsiderom bol neviditeľný. Dal iba dva góly. Ani jeden z prechádzajúcich trénerov nedokázal využiť jeho potenciál.

„Chýbali mu emócie,“ tvrdil Ján Kozák. Hamšík v posledných dvoch súbojoch pod Kozákom ožil. Dal gól, pripravoval šance pre iných – pritom nebol zjavne fit. Jeho neúčasť v posledných dvoch zápasoch bola citeľná.

6. Chýbali strelci

Mužstvo dlhodobo hľadá hrotového útočníka, ktorý sa presadí gólovo. Jakubko dal tri góly iba outsiderom, Bakoš ani Nemec sa nepresadili vôbec.

Depetris, ktorý mal byť vykupiteľom, v klube nehráva. Troma gólmi v úvode upútal stredopoliar Marek Sapara, ktorý pre vážne zranenie už pod Kozákom nehral.

Slováci dali v desiatich zápasoch iba jedenásť gólov.

7. Nástup Kozáka

„Mužstvo po nástupe trénera Kozáka ukázalo charakter, srdce a kvalitu. Máme na to, aby sme s týmto tímom mohli pomýšľať na vyššie ciele,“ tvrdil šéf zväzu Kováčik.

Kozák s povesťou búrliváka má, zdá sa, u hráčov oveľa väčší rešpekt, ako mali Stanislav Griga s Michalom Hippom.

„Atmosféra v reprezentácii je určite iná, ako bola za trénerov Grigu a Hippa. Zmena priniesla všetkým novú chuť a teraz je reprezentácia naozaj o niečom inom,“ priznal Weiss mladší.

Ani pod Kozákom však všetko ideálne nebolo. Weiss, Hubočan, Stoch a Škrtel boli v Grécku potrestaní a nemohli hrať v poslednom zápase. Oslabení Slováci odohrali v Lotyšsku solídny prvý polčas, druhý však po ležérnom výkone zbabrali a prišli o dvojgólový náskok.

8. Pokorili najlepšieho

Slováci odohrali dvakrát vyrovnanú partiu s Bosnou a Hercegovinou, najlepším tímom skupiny. Raz vyhrali aj prehrali.

Tréner Bosny Sušič nešetril pri hodnotení našich komplimentmi. Fanúšik sa nenudil a pochvaľoval si dobrý futbal, aký v našich podmienkach dávno nezažil. Slováci pôsobili živšie, pohyblivejšie, sebavedomejšie. Fungovala medzi nimi súhra.

„Je na čom stavať, s týmto materiálom sa dá robiť. Chlapcov som spoznal z rôznych hľadísk, majú na to, aby sa zlepšovali,“ hodnotil Kozák.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Severné Macedónsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Belgicko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Rakúsko
Kurzy prináša