Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Namiesto príprav na olympiádu si úspešné Slovenky hľadajú prácu

Zľava Natália Přidalová, Miloš Dubovec a Andrea Štrbová. (Autor: SITA)
TASR|Publikované 15. jún 2020 o 15:57

Ich dlhoročný manažér končí.

BRATISLAVA. Slovenský reprezentačný pár plážových volejbalistiek Natália Přidalová, Andrea Štrbová už nebude pokračovať v spolupráci s manažérom Milošom Dubovcom.

Ten sa v pondelok vzdal aj funkcie viceprezidenta a člena Správnej Rady Slovenskej volejbalovej federácie za plážový volejbal ako aj predsedu Rady plážového volejbalu SVF. Informoval o tom v tlačovej správe.

"Strávil som dvanásť rokov prácou na tom, aby sa dvojica plážových volejbalistiek, ktorej súčasťou je aj moja dcéra Natália Přidalová, dostala na olympijské hry," začal.

"Cieľ je na dosah, dvojica je momentálne v rebríčku na postupovom mieste zaručujúcom účasť na OH v Tokiu. Ak by pre pandémiu koronavírusu OH nepreložili, štartovali by na nich," prízvukoval.

"Tím sa ale dostal do finančnej situácie, keď si dievčatá boli nútené nájsť od 1. júna 2020 prácu, aby vykryli základné životné potreby. Dôvodom nie je pandémia, ale dlhodobý nezáujem zo strany prezidenta a vedenia Slovenskej volejbalovej federácie o reprezentačnú dvojicu a plážový volejbal," tvrdí.

"SVF síce deklaruje vo svojom rozpočte výdavky na plážový volejbal, avšak tieto peniaze do plážového volejbalu v skutočnosti vo schválenom rozsahu neinvestovala," pokračoval Dubovec.

"To je hlavný dôvod, prečo sa vzdávam aj svojej funkcie viceprezidenta SVF pre plážový volejbal a predsedu Rady plážového volejbalu SVF. Napriek svojmu postaveniu a funkcii v štruktúrach SVF som nemal žiadnu možnosť a vplyv na rozdeľovanie schválených financií pre plážový volejbal," vraví.

"Chcem sa poďakovať všetkým partnerom, ako aj Slovenskému olympijskému a športovému výboru a Športovému centru polície, v ktorom dievčatá dostali podporu, bez ktorej by úspešne kvalifikáciu určite nezvládli," konštatuje.

"Nechávam osud reprezentačnej dvojice plne v rukách Slovenskej volejbalovej federácie, nechávam im v rukách dvojicu, ktorá je v tomto momente na mieste znamenajúcom postup na olympijské hry a budem pozorne sledovať, ako s touto zodpovednosťou federácia naloží. Či využije príležitosť mať svojich športovcov na olympijských hrách, alebo si nechá túto jedinečnú šancu ujsť a bude naďalej športovým zväzom, ktorý nikdy svojho športovca na OH nevyslal," vyhlásil.

"Rád by som ešte dodal, že Slovensko má momentálne približne sedemnásť športovcov kvalifikovaných na OH a ďalších približne 15-17 je tomuto cieľu blízko," dodal Dubovec.

Stanovisko SVF k vyjadreniam Dubovca

/bez redakčných úprav/

Slovenská volejbalová federácia reaguje na medializované informácie o odstúpení Miloša Dubovca z funkcie viceprezidenta a člena Správnej rady SVF za plážový volejbal, funkcie predsedu Rady plážového volejbalu SVF a manažéra reprezentačnej dvojice Natália Přidalová, Andrea Štrbová a zároveň reaguje na jeho ďalší zavádzajúci mediálny útok.

Slovenská volejbalová federácia odmieta tvrdenia o nezáujme o reprezentačnú dvojicu a plážový volejbal, pretože sa nezakladajú na pravde. SVF od začiatku spolupráce dvojice Přidalová - Štrbová plne podporovala jej prípravu a činnosť a možnosť kvalifikovať sa na olympijský turnaj v Tokiu, čo sa odzrkadlilo aj v značnom náraste finančnej podpory. V porovnaní s predchádzajúcim olympijským cyklom sa priama finančná podpora pre reprezentačnú dvojicu takmer strojnásobila.

V roku 2018 dostala dvojica podporu vo výške 72-tisíc eur, na rok 2019 mala schválenú a uhradenú podporu vo výške 62-tisíc eur a na rok 2020 rovnako schválenú podporu vo výške 62-tisíc eur, čo za tri roky činí v súčte takmer 200-tisíc eur. V prvej polovici roka 2020 bolo dvojici z tohtoročnej rozpočtovej sumy 62-tisíc eur vyplatených viac než 50 percent - napriek tomu, že ich náklady sa znížili, keďže kvôli pandémii koronavírusu neštartovali na žiadnom z desiatich plánovaných turnajov a od marcového vypuknutia pandémie sa ani spoločne tréningovo nepripravujú.

Faktom zostáva, že M. Dubovec z poskytnutej tohtoročnej dotácie do dnešného dňa nezúčtoval ani euro a že pri prezentovaní projektu Tokio požadoval sumu 50-tisíc eur ročne a považoval ju za dostatočnú pre kvalifikovanie sa na olympijské hry.

"Prístup manažéra M. Dubovca je pre nás nepochopiteľný. Do dnešného dňa neprejavil žiadny záujem údajnú vážnu situáciu riešiť a s predstaviteľmi SVF v tejto veci vôbec nekomunikoval. Jeho dnešné vyjadrenie tak skôr otvára priestor pre rôzne špekulácie o záujme členov tímu pokračovať vo vzájomnej spolupráci," povedal prezident SVF Martin Kraščenič.

Pre porovnanie, Český volejbalový svaz poskytol na rok 2019 najlepšej beachvolejbalovej dvojici Hermannová, Sluková, ktorá aktuálne figuruje vo svetovom renkingu na 13. mieste, sumu 50-tisíc eur. "Táto dvojica si dokáže vygenerovať navyše 100-tisíc eur ročne výbornou prácou manažéra tímu. Je na mieste položiť si otázku, ako dokázal zhodnotiť marketingový potenciál dvojice manažér Dubovec," skonštatoval prezident SVF.

Dvojica má so SVF platnú zmluvu, v rámci ktorej má garantované financie na zabezpečenie činnosti aj mesačné odmeny hráčok a trénera. SVF naďalej financuje personálne náklady trojčlenného tímu vo výške 2400 eur mesačne. Dvojicu navyše finančne podporujú Slovenský olympijský a športový výbor a v priebehu uplynulého roka boli zaradené aj do podpory rezortného strediska Športového centra polície, čo tiež zvýšilo ich rozpočet. Zostáva v platnosti, že zhodnotenie marketingového potenciálu dvojice a sponzorské kontrakty sú plne v kompetencii manažéra M. Dubovca a turnajové odmeny, "prize money", vždy zostávali tímu v plnej výške. Za rok 2019 si dvojica prilepšila za výsledky sumou viac než 50-tisíc USD.

Ďalšou zavádzajúcou informáciou od M. Dubovca je snaha navodiť dojem, že "po sebe zanecháva dvojicu prakticky kvalifikovanú na olympijské hry", a to, či sa tam dvojica predstaví, závisí od Slovenskej volejbalovej federácie. Aktuálna situácia je taká, že dvojica nemá v náročnom kvalifikačnom boji zďaleka nič isté a už len samotný štart ich konkurentiek na akomkoľvek turnaji by ich mohol posunúť "pod čiaru", keďže viaceré z ich súperiek ešte neabsolvovali plný počet turnajov, ktoré sa rátajú do hodnotenia. V záverečnom roku, najťažšej etape kvalifikácie, by musela dvojica o pozície tvrdo bojovať s početnou konkurenciou a neistým výsledkom.

SVF bude reprezentačnú dvojicu aj ich trénerku v tejto veci bezodkladne kontaktovať so záujmom zistiť skutočný stav veci a riešiť vzniknutú situáciu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články