Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Martin Štrbák - spoľahlivý obranca s nosom na úspechy

Martin Štrbák (Autor: REUTERS)
Peter Klimko|17. apr 2008 o 00:00

V súkromnej zbierke má už titul majstra sveta, ale aj prvenstvá z českej a ruskej ligy, či Európskeho pohára majstrov.

Tvrdý obranca menom Martin Štrbák patrí už niekoľko rokov k oporám slovenskej reprezentácie.

Hokejový svetobežník

MARTIN ŠTRBÁK
  • narodený: 15. januára 1975
  • súčasný klub: Magnitogorsk
  • hrával za: Slovan Bratislava, Sp. Nová Ves, Litvínov, Vsetín, Jaroslavľ, Haamänlinna, Los Angeles, Manchester Monarchs, HC Košice, CSKA Moskva, Pittsburgh,
  • účastník MS
  • úspechy: vlastní zlato (2002), striebro (2000) aj bronz (2003) z MS, majster Česka v drese Vsetína, majster Ruska vo farbých Jaroslavľ, víťaz EPM - Magnitogorsk (2007/08)
  • číslo dresu: 7

    strbak6aa.JPG
Martin Štrbák v reprezentačnom drese

Do povedomia verejnosti sa dostal v drese bratislavského Slovana, kde pôsobil v sezónach 1994/95 až 1996/97. Už o rok na to ale zarezával v Spišskej Novej Vsi a vzápätí sa dostal do najvyššej českej hokejovej súťaže.

Tu hájil farby Litvínova, neskôr aj Vsetína, kde sa dokonca stal majstrom Extraligy ledního hokeje (ELH).

V ročníku 2001/02 ho osud opäť zavial na iné pôsobisko. V Jaroslavli sa stal hrdinom, keď v rozhodujúcom finálovom zápase ruskej ligy strelil víťazný gól.

Reprezentačný dres mu svedčí

Štrbák bol pri všetkých najväčších úspechoch Slovenska.

V roku 2000 vôbec pri prvom medailovom zisku (finálová prehra s Českom), o dva roky na to už aj na zlatom Goteborskom šampionáte. Medailovú zbierku si skompletizoval hneď v ďalšej sezóne. V Helsinkách sa reprezentantom spod Tatier podarilo v zápase o 3. miesto zdolať Čechov 4:2.

Martin je stabilným členom národného tímu, na svetových šampionátoch sa predstavil od roku 2000 sedemkrát v rade. Takisto si zahral na olympiáde 2006 v Turíne, kde náš výber skončil na 5. mieste.

Do zámoria až o niekoľko rokov

Draftovaný do NHL bol už v roku 1993 tímom Los Angeles Kings, do zámorskej profiligy sa však pozrel až o dlhých 10 rokoch.

V sezóne 2003/04 si však zahral pri svojej premiére za morom v NHL len v piatich zápasoch a to aj napriek tomu, že sa mu pomerne darilo, veď v nich zaznamenal 2 góly. Väčšinu hokejového roka odohral na farme v Manchestri v drese Monarchs.

Prišla aj pre neho prospešná výmena do Pittsburghu, kde sa stal stabilným členom prvého tímu.

Návrat na slovenské klziská

Martinovu zámorskú kariéru nateraz ukončila výluka, ktorá prišla v sezóne 2004/05 a tak ako väčšina hráčov, aj urastený slovenský bek putoval do Európy, konkrétne do HC Košice. Odohral tu 14 stretnutí a presunul sa opäť do ruska do tímu CSKA Moskva. Tu zotrval aj po tom, ako sa v kanadsko-americkej NHL skončil lockout, čo znamená. V NHL si tak spolu odkrútil 49 zápasov.

Z Moskvy putoval pre ruský titul do Jaroslavľu, aby sa v ročníku 2007/08 tešil už ako hráč Metallurgu Magnitogorsk zo zisku Pohára európskych majstrov. Štrbák sa po jeho skončení rozhodol, že Rusko opustí.

Čo píšu o Štrbákovi médiá

Martin Štrbák v drese Pittsburghu

Fotogaléria

strbak1.jpg

strbak10.jpg

strbak11.jpg

strbak2.jpg

strbak3.jpg

strbak4.jpg

strbak5.jpg

strbak6.jpg

strbak7.jpg

strbak8.jpg

strbak9.jpg

Video: YouTube