Mäkäräinenová s veľkým glóbusom, malý Domračevovej

SITA|20. mar 2011 o 15:07

Bieloruská biatlonistka Darja Domračevová sa stala víťazkou nedeľňajších pretekov s hromadným štartom na 12,5 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára 2010/2011 v nórskom Holmenkollene a získala tiež malý krištáľový glóbus za prvenstvo v tejto disci

OSLO. plíne.

Veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári patrí premiérovo Fínke Kaise Mäkäräinenovej, ktorá sa stala vôbec prvou biatlonistkou z krajiny "tisícich jazier" s týmto honorom.

Druhá skončila v nedeľu na predmestí nórskej metropoly Oslo ruská reprezentanka Anna Bogalijová-Titovecová, tretie miesto si vybojovala jej krajanka Oľga Zajcevová. Preteky najmä strelecky nevyšli Slovenke Anastasii Kuzminovej, ktorá netrafila až sedem z 20 terčov a v cieli ju napokon klasifikovali na 26. mieste. Do pretekov s hromadným štartom sa vždy kvalifikuje len 30 najlepších pretekárok.

Dvadsaťosemročná úradujúca majsterka sveta zo stíhacích pretekov Mäkäräinenová mala pred nedeľňajším vyvrcholením sezóny 41-bodový náskok pred druhou v poradí Nórkou Torou Bergerovou a na potvrdenie zisku veľkej krištáľovej gule jej stačilo prísť do cieľa na lepšej ako 23. pozícii. Fínka si v pretekoch napokon všetko postrážila, obsadila 15. priečku a zavŕšila skvelú sezónu, v ktorej sa trikrát postavila na najvyšší stupienok.

Minuloročná víťazka celého Svetového pohára, Nemka Magdalena Neunerová, prišla neúčasťou v sobotňajšej stíhačke o možnosť obhájiť trofej už pred nedeľou a v mass-štarte jej napokon z rúk vykĺzol aj malý glóbus za túto disciplínu. Skončila totiž až šiesta a Domračevová ju v konečnom hodnotení predstihla o osem bodov. Pre 24-ročnú Bielorusku to bolo celkovo tretie víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do hodnotenia SP, v kariére a premiérové v práve skončenej sezóne. Celkovo vystúpila na pódium pre medailistiky devätnásty raz

Výsledky - preteky s hromadným štartom - ženy:

1. Darja Domračevová (Biel.) 36:13,0 min (3 trestné okruhy), 2. Anna Bogalijová-Titovecová (Rus.) +16,0 s (1), 3. Oľga Zajcevová (Rus.) +25,0 (1), 4. Andrea Henkelová (Nem.) +36,8 (3), 5. Svetlana Slepcovová (Rus.) +50,3 (3), 6. Magdalena Neunerová (Nem.) +59,2 (3), 7. Helena Ekholmová (Švéd.) +1:12,9 min (4), 8. Natalia Gusevová (Rus.) +1:14,2 (0), 9. Kathrin Hitzerová (Nem.) +1:22,7 (3), 10. Vita Semerenková (Ukr.) +1:36,0 (0), ... 15. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +2:01,7 (4), ... 26. Anastasia Kuzminová (SR) +3:21,7 (7).