Lyžovanie: Víkend senzácií SP vo Wengene

TASR|19. jan 2003 o 16:32

Wengen 19. januára (TASR) - Víťazom sobotňajšieho zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene sa stal domáci Bruno Kernen časom ...

Wengen 19. januára (TASR) - Víťazom sobotňajšieho zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene sa stal domáci Bruno Kernen časom 2:28,69 min. Zvyšné miesta na stupni víťazov obsadili Rakúšania, druhý skončil Michael Walchhofer so stratou 23 stotín a tretí jeho tímový kolega Stephan Eberharter (+0,45).

Pre lyžiarsku veľmoc Švajčiarsko to bolo prvé mužské víťazstvo v tejto kĺzavej disciplíne od roku 1998. Pre samotného Kernena, majstra sveta v zjazde z roku 1997, zase prvé víťazstvo v SP od roku 1996. Kernen zaznamenal tretí triumf v kariére a definitívne zmazal zlé spomienky na jednu z najtvrdších tratí na kopci Lauberhorn, kde v roku 1997 utrpel po škaredom páde otras mozgu. "Som ohromený a mám obrovskú radosť. V tomto momente sa cítim ako znovuzrodený," povedal šťastný 30-ročný Švajčiar v cieli so slzami v očiach. Výborný výkon predviedol trojnásobný víťaz SP Hermann Maier, ktorý po motocyklovej nehode pred dvoma rokmi absolvoval iba jeho tretie preteky. Slovenský reprezentant Michal Rajčan na sobotňajší zjazd nenastúpil.

Senzačnému a historickému víťazstvu Japonca Akiru Sasakiho zabránil v nedeľňajšom slalome Svetového pohára zjazdárov vo švajčiarskom Wengene Talian Giorgio Rocca. Slávil svoj prvý triumf kariéry len o štyri stotinky pred neznámym pretekárom, ktorý štartoval s číslom 65 a po 1. kole bol siedmy! Súťaž bola mimoriadne dramatická, keď po 1. kole viedli Rocca a vedúci muž priebežného poradia slalomu Chorvát Ivica Kostelič, ktorý napkon skončil tretí (+0,71). Víťazstvo v kombinácii nedeľňajšej súťaže s piatkovým zjazdom si vybojoval Nór Kjetil-Andre Aamodt a zaznamenal 21. triumf kariéry, siedmy v disciplíne alpskej všestrannosti. Druhé miesto obsadil Američan Bode Miller a dostal sa tak opäť na čelo celkového poradia SP pred Rakúšana Stephana Eberhartera.

Mladý slovenský zjazdár Michal Rajčan slávil vo Wengene historický úspech. V prestížnej laubehornskej kombinácii obsadil 9. miesto a získal svojich prvých 29 bodov v hodnotení SP. Dvadsaťdvaročný Banskobystričan zvládol v piatok najdlhší zjazd v kolotoči SP, ktorý odborníci považujú za najnáročnejší na svete. Na víťazného Eberhartera síce stratil 11,39 sekundy, ale vytvoril si dobrú pozíciu na celkový výsledok v disciplíne alpskej všestrannosti. Sobotňajšiu súťaž vynechal a sústredil sa na slalom. "Je to obrovský úspech. Dnes si málokto zo slalomárov trúfne jazdiť najnáročnejšie zjazdy. Michal demonštroval svoju univerzálnosť a zvládol dve extrémne náročné trate, pričom lauberhornský zjazd vlastne bez akéhokoľvek sezónneho tréningu. V piatok sme boli radi, že vôbec došiel a napokon je z toho priečka v prvej desiatke disciplíny, za ktorú sa na MS i zimnej olympiáde rozdávaú medaily," zdôraznil Rajčanov tréner Richard Kič.

Výsledky zjazdu: 1. Bruno Kernen (Švaj.) 2:28,69, 2. Michael Walchhofer (Rak.) +0,23, 3. Stephan Eberharter (Rak.) +0,45, 4. Ambrosi Hoffmann (Švaj.) +0,82, 5. Andreas Schifferer (Rak.) +1,01, 6. Antoine Deneriaz (Fr.) +1,51, 7. Hermann Maier (Rak.) +1,91, 8. Daron Rahlves (USA) +1,97, 9. Kjetil-Andre Aamodt (Nór.) +2,00, 10. Fritz Strobl (Rak.) +2,40

výsledky slalomu: 1. Giorgio Rocca (Tal.)1:47,88 (53,92-53,96), 2. Akira Sasaki (Jap.) +0,04 (54,49-53,43), 3. Ivica Kostelič (Chor.) +0,71 (53,92-54,67), 4. Kalle Palander (Fín.) +0,73, 5. Hans-Petter Buraas (Nór.) +0,76, 6. Jean-Pierre Vidal (Fr.) +0,77, 7. Kjetil-Andre Aamodt (Nór.) 1:48,79 +0,91, 8. Manfred Pranger (Rak.) +1,29, 9. Erik Schlopy (USA) +1,36, 10. Julien Cousineau (Kan.) +1,53

výsledky kombinácie: 1. Aamodt 4:18,47 (2:29,68-1:48,79), 2. Bode Miller (USA) +0,33, 3. Lasse Kjus (Nór.) +9,68, 4. Gaetan Llorach (Fr.) +10,68, 5. Andrej Jerman (Slovin.) +11,60, 6. Kernen +13,07, ...9. Michal Rajčan (SR) +17,60 (2:39,17-1:56,90)

Celkové poradie SP (21): 1. Miller 858, 2. Eberharter 815, 3. Aamodt 672, 4. Schifferer 437, 5. Didier Defago (Švaj.) 426, 6. Walchhofer 423

zjazd (8): 1. Stephan Eberharter 560, 2. Michael Walchhofer (obaja Rak.) 397, 3. Daron Rahlves (USA) 373, 4. Hannes Trinkl 296, 5. Fritz Strobl (obaja Rak.) 276, 6. Bruno Kernen (Švaj.) 268

slalom (5): 1. Kostelič 378, 2. Rainer Schönfelder (Rak.) 234, 3. Pranger 203, 4. Rocca 193, 5. Buraas 187, 6. Vidal 185

Domov»Zimné športy»Lyžovanie: Víkend senzácií SP vo Wengene