Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Lyžiarsky zväz rozdelil peniaze rovnostársky

Veronika Zuzulová (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|30. mar 2012 o 20:36

Zuzulovej v dôsledku zostreného výkladu režimu lyžiarska asociácia reálne znemožnila štart na dvoch FIS pretekoch.

BRATISLAVA. Tlačovka tímu Zuzulovej so spontánnym ventilovaním jej duševného rozpoloženia zamestnala predsedníctvo lyžiarskej asociácie, ktoré hneď na druhý deň vydalo statné stanovisko.

Slovenská lyžiarska federácia sa cíti nepríjemne zaskočená najmä dehonestáciou práce dobrovoľných funkcionárov, ktorých rozhorčilo množstvo osočujúcich mailov verejnosti.

Asociácia, podobne ako minitím Zuzulovej, písomne zhrnula časovú následnosť udalostí. Prirodzene, podobne ako Zuzulovci, zo svojho uhla pohľadu.

Vraj už má strach

Okrem známych vecí vo vyhlásení predsedníctva zaznel dohad, či sa u Zuzulovcov nezačína prejavovať strach z toho, že „mladé úspešné talenty“ (Vlhová, Lukáčová, Žampa ) zatienia výsledky Veroniky a budú si raz nárokovať podporu zo strany asociácie.

Tento vývod najviac pobavil samotného Zuzulu, ktorý roky poukazuje na nutnosť rozšírenia konkurencie pre jeho dcéru, ktorá sa dlhé roky pretĺka Svetovým pohárom sama.

Prezidentka asociácie Jana Gantnerová na otázku SME, ako mieni normalizovať situáciu, reagovala, že z ich strany nevidí žiadny problém.

„Keď sa s nami pán Zuzula chcel stretnúť, zvolali sme mimoriadne zasadnutie úseku. Nejde mu o nič iné, iba o finančné prostriedky. Rozpočet SLA je však tvorený príspevkovo a my ho len prerozdeľujeme. Prvýkrát v tejto sezóne sme našli silu uplatňovať aj sankcie vyplývajúce zo smerníc. To sa Zuzulovcom zjavne nepáčilo.“

Nivelizácia ako za totality

Úsek alpských disciplín dostal na začiatku sezóny stotisíc eur na celý reprezentačný tím. Ten bol podľa výkonnostných kritérií rozdelený na kategórie A, B a C. V najvyššom áčku sa ocitla štvorica, ktorá dostala rovnaké peniaze. Každý po 10 080 eur na sezónu. Zuzulová, Janka Gantnerová, Adam Žampa a Jaroslav Babušiak. Nivelizačný prístup bol v zjavnom rozpore s reálnou výkonnosťou, nehovoriac o výsledkoch.

„Rešpektovali sme názor našich odborníkov z asociácie, nezasahovali sme im do kompetencií,“ hovorí prezidentka a matka jednej z členiek A tímu, ktorá dostala rovnakú podporu ako Zuzulová. Tej navyše ako členke olympijského TOP tímu na základe výsledkov z predchádzajúcej sezóny asociácia preposlala od SOV ďalších 30-tisíc eur.

Podľa odhadu Gantnerovej je ročný rozpočet minitímu Zuzulovej 260-tisíc eur. Okrem 10 080 plus 30-tisíc zo štátnych zdrojov ho navyšujú individuálne sponzorské zmluvy. Gantnerová vylučuje, že odvodom desiatich percent zo sponzorských peňazí by platila Zuzulová asociácii viac, než celkovo dostala.

„Žiaľ, žiadne individuálne zmluvy som nevidela, hoci na to mám právo. Napríklad Bežkyňa Petra Procházková odviedla časť sponzorských peňazí asociácii a tá jej ich vrátila späť na ďalší rozvoj výkonnosti. Vidíte, nie sme žiadni výpalníci, či čo sa o nás hovorí,“ dodala Gantnerová.

Magát krotí fantáziu

Manažér tímu Zuzulovej Róbert Magát tvrdí, že objem peňazí od individuálnych sponzorov sa blíži k hranici 100-tisíc eur.

V čase podpísania dohody s asociáciou jej na vlastný marketing ostala len vlastná hlava, teda priestor na prilbe respektíve čelenka. Zvyšok plôch na jej kombinéze patril asociácii, ktorá ho však podľa Magáta nedokázala marketingovo zhodnotiť. Určite nie včas.

Timotej Zuzula vystríha, že tu nejde o peniaze, ale o princíp. „Javí sa mi ako nevyhnutné, aby lyžiarske talenty časom trénovali vlastní otcovia. Po prvé, iní by to za šesťtisíc eur ročne nedokázali robiť dlhšie a ešte sa prizerať na to, čo napríklad asociácia robila s Veronikou.“

Podľa neho tu nešlo o nejaké bububu pre neposlušnú. Málokto vie, že títo ľudia ju reálne nepustili na dvoje pretekov FIS.

„Je normálne, aby mi prezidentka tri hodiny pred štartom slalomu Svetového pohára telefonicky zo Slovenska oznámila, že Veronika predsa len môže štartovať? “

Na divný odhad člena asociácie Trstenského, že tá už do Veroniky investovala 125 miliónov, ktoré v piatok predsedníctvo korigovalo iba na 20 miliónov, Zuzula nenašiel slová.

„Už v časoch, keď som o piatej ráno vyrážal na škodovke stopäťke s malou Veronikou do rakúskeho Semmeringu, som vedel, že je to možno márna investícia.“

Verejne sa na podporu Zuzulovej postavil aj mladý reprezentant Adam Žampa, ktorý pripomína, že zmluvy reprezentantov by sa mali uzatvoriť pred nasledujúcou prípravou a nie riešiť počas sezóny, navyše jednostranne.

Vyhlásenie SLA k prípadu Zuzulová

((vid))

Súvisiace články