Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Lyžiarske strediská chcú investovať do rozvoja

Sportnet|28. apr 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Takmer 57 miliárd korún investícií vrátane vyvolaných, ktoré včera ohlásilo združenie Slovakia Ski Region, by mali v nasledujúcich piatich rokoch v regióne Kysúc a Tatier vytvoriť približne 20-tisíc pracovných miest.

Najväčšie slovenské lyžiarske strediská plánujú v nasledujúcich piatich rokoch investovať miliardy do svojho rozširovania. Na svahoch jedného z nich Veľkej Rače v Oščadnici mali lyžiari túto sezónu k dispozícii šesť lyžiarskych vlekov a sedačiek s kapacitou 8700 osôb za hodinu. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Takmer 57 miliárd korún investícií vrátane vyvolaných, ktoré včera ohlásilo združenie Slovakia Ski Region, by mali v nasledujúcich piatich rokoch v regióne Kysúc a Tatier vytvoriť približne 20-tisíc pracovných miest. Združenie tvoria štyria najväčší prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk na Slovensku, Jasná Nízke Tatry, 1. Tatranská, Tatranské lanové dráhy a SCR Veľká Rača. Spolu by chceli v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať zhruba 20 miliárd korún. Spoločnosti za to od štátu požadujú povýšenie podpory cestovného ruchu na strategický zámer vlády.

Problémom je zonácia

Kabinet by mohol okrem prípravy nového zákona o cestovnom ruchu, vymenovania vládneho splnomocnenca pre cestovný ruch vyriešiť aj problém zonácie chránených území, na ktoré všetky štyri akciovky pri investovaní narážajú. Ani jeden zo zástupcov týchto štyroch spoločností však otvorene nepovedal, že pri rozširovaní lyžiarskych stredísk pôjdu hlbšie do chránených zón. Práve zásahy do chránených území v súvislosti s rozširovaním lyžiarskych stredísk kritizujú ochranári.

Predseda predstavenstva 1. Tatranskej Boris Kollár upozornil, že mnohé turistické strediská stoja v chránených krajinných oblastiach a národných parkoch. "Investovať sme pripravení okamžite, narážame na problém zonácie, ten by však mohla vyriešiť vláda," povedal predseda predstavenstva Tatranských lanových dráh Igor Rattaj. Spoločnosť by chcela investovať do lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici zhruba dve miliardy korún.

Podľa Roman Vecka, zástupcu strediska Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica, ktoré chce do svojho rozširovania investovať v najbližších piatich rokoch osem miliárd korún, sú na tom prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk zle, ale ochranári ešte horšie. "Na Slovensku je chránených 24 percent územia, ale nechráni sa nič. Ročne minister podpíše tritisíc výnimiek na činnosti v chránených oblastiach," povedal.

Podnikatelia nemôžu mať všetko

Ochranári vidia problém najmä v nejasných hraniciach chránených území. "Nikto nechce robiť zo Slovenska skanzen, ale malo by sa jasne stanoviť, kde bude turistický ruch a kde chránené územia," povedal šéf lesoochranárskeho združenia Vlk Juraj Lukáč. Z nejasnej situácie profituje ten, kto je práve pri moci, myslí si.

Za najväčšie ohrozenie chránených území Lukáč považuje výstavbu nových stredísk "na zelenej lúke". O takýchto investíciách v rádovo miliardách korún sa uvažuje vo Vihorlate a v Slovenskom raji. "Tie zničia dosiaľ nedotknuté lokality," povedal.

Rozširovanie fungujúcich lyžiarskych stredísk považuje za prijateľné pri istom kompromise: "Rozšíriť by sa mali, ale investori sa zaviažu, že nepôjdu do nedotknutých území. Teraz to vyzerá tak, že jedna strana chce všetko. Takto to nemôže fungovať," povedal Lukáč.

(dc, sita)

Investície a zámery

Akciová spoločnosť Jasná Nízke Tatry, ktorá prevádzkuje strediská Chopok Sever a Chopok Juh plánuje tieto strediská prepojiť. Do budúcej sezóny chce preinvestovať 214 mil. Sk. V nasledujúcich piatich rokoch chce do lanových dráh a infraštruktúry vložiť 450 miliónov korún. Do ubytovacích zariadení a developerských činností by malo ísť 1,6 miliardy korún. "Tieto peniaze by mohli vyvolať investíciu ďalších 4 až 5 miliárd korún " povedal obchodný riaditeľ spoločnosti Jasná Nízke Tatry Richard Ortutay.

Akciová spoločnosť 1. Tatranská, ktorá prevádzkuje stredísk Park Snow Donovaly a Park Snow Vysoké Tatry plánuje v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať 1,2 miliardy korún. Tie by mohli na seba naviazať ďalších 5 miliárd korún. V horizonte desiatich rokov by mohli dosiahnuť až 10 miliárd korún.

Akciová spoločnosť Tatranské lanové dráhy chce investovať do rekonštrukcie liečebného domu Hviezdoslav, z ktorého sa má stať päťhviezdičkový Grand hotel Kempinski High Tatras zhruba miliardu korún, do rekonštrukcie strediska v Tatranskej Lomnici asi dve miliardy korún, do ubytovacích kapacít by to mohlo byť spolu 4 až 5 miliárd korún.

Akciová spoločnosť SCR Veľká Rača chce do strediska Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica investovať 8 miliárd korún.

Slovakia Ski Region skutočnosť a vízia

Aktuálny stav Vízia
Prepravná kapacita (osôb za hodinu) 301 252 700 000
Počet dopravných zariadení 409(z toho 41 lanoviek) 600  (z toho 120 lanoviek)
Dĺžka zjazdoviek (v kilometroch) 421 900
Počet lôžok 96 820 200 000
Počet zamestnancov 24 329 50 800
Obrat (v mld. Sk)
Lanovky a vleky 3 9
Ubytovanie a služby 6 24
Počet návštevníkov 7 525 000 16 000 000
Počet ubytovaných 1 100 000 2 400 000

Súvisiace články